Судове рішення #434569
Справа №2-46/2007р

Справа №2-46/2007р.   

 РІШЕННЯ ІМ'ЯМ    УКРАЇНИ

15 січня 2007 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого - судді Слурденко О.І., при секретарі Шиловій І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в М.Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності на 3/4 частини автомобілю і 3/4 частини земельної ділянки, зустрічний позов ОСОБА_2 і ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнання права власності на 1/2 частину автомобілю та 1/2 частину земельної ділянки за кожним в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, в якому просить змінити черговість одержання права на спадкування після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 дозволивши їй одержати право на спадкування разом із спадкоємцями першої черги, і уточнивши позовні вимоги, просить визнати за нею право власності: на 3/4 частини автомобілю ВАЗ-21099 державний номер НОМЕР_1, на 3/4  частини приватної земельної ділянки НОМЕР_2 розміром 3,37 га розташованої на землях Чкаловської селищної ради, отриманої за державним актом серії НОМЕР_3 від 11.09.2001 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивачка та її представник вказували на те, що починаючи з 1997 року вона та ОСОБА_4 проживали разом однією сім'єю в її квартирі АДРЕСА_1, вели спільне сумісне господарство. В цей період ними було придбано автомобіль і отримана земельна ділянка, які вона вважає майном на праві спільної сумісної власності. Спадкоємцями першої черги є відповідачі у справі - син ОСОБА_2 та донька ОСОБА_3, а також мати померлого - ОСОБА_5, остання відмовилася від прийняття своєї частки спадщини на її користь.

Відповідачі і їх представник позов не визнали, зазначивши, що їх батько в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1 не був, спірний автомобіль придбався на особисті гроші їх батька які в нього були від продажу попереднього автомобілю, який був куплений в період шлюбу з їх матір'ю. ОСОБА_1 не надала доказів про те, що автомобіль був куплений за спільні її та їх батька гроші. Земельна ділянка була отримана їх батьком у приватну власність, як учасником сільськогосподарського підприємства в результаті розпаювання і тому позивачка до неї не має не якого відношення. Та заявили зустрічні позовні вимоги про визнання за ними права власності на автомобіль і земельну ділянку по 1/2 частки за кожним.

Заслухавши сторони, їх представників, дослідивши матеріали справи суд надходить до наступного.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 і в наслідок його смерті відкрилася спадщина на його майно, яке склалося з автомобілю ВАЗ-21099 держномер НОМЕР_1 зареєстрованого на його ім'я в органах ДАІ у 2001 році, приватизованої у 2001 році земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,37 га розташованої на землях Чкаловської селищної ради по державному акту серії НОМЕР_3 від 11.09.2001 року та грошового вкладу в Ощадбанку за місцем його проживання в селищі Чкаловське вулиця Леніна будинок АДРЕСА_1, де він проживав разом з ОСОБА_1

В Чугуївську державну нотаріальну контору у встановлений законом шестимісячний термін заяви про прийняття спадщини подали ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3. ОСОБА_5 - мати померлого, подала заяву про відмову від прийняття спадщини за законом на користь ОСОБА_1 Таким чином у відповідності до ст. 1261 ЦК України спадкоємцями першої черги в даному випадку є - син померлого ОСОБА_2, його донька - ОСОБА_3 та мати - ОСОБА_5.

ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_4 однією сім'єю по вказаному адресу, але не перебувала у шлюбі, з 1997 року по день його смерті до ІНФОРМАЦІЯ_1, що встановлено рішенням Чугуївського міського суду від 16.03.2006 року, та про що не заперечували і відповідачі - ОСОБА_2 та ОСОБА_3. І тоді ОСОБА_1 згідно ст.1264 ЦК України є спадкоємцем четвертої черги, як особа яка проживала зі спадкоємцем однією сім'єю не менш п'яти років до часу відкриття спадщини.

Але спадкоємиць першої черги, мати померлого - ОСОБА_5 у відповідності до ч.2 ст. 1274 ЦК України, відмовилася від прийняття належної їй частки спадщини на користь спадкоємця за законом четвертої черги - ОСОБА_1, і таким чином ОСОБА_1 успадковує частку спадщини ОСОБА_5, як спадкоємець першої черги.

З викладеного витікає, що спадкоємцями померлого є позивачка та відповідачі, як спадкоємці першої черги у рівних частках кожен.

Залучити до розгляду справи мати померлого - ОСОБА_5, не представилося можливим, оскільки вона має похилий вік, мешкає в іншій державі на віддалені, але на запит суду знову підтвердила нотаріально посвідченою заявою від 11.10.2006 року про відмову від прийняття спадщини після смерті її сина на користь ОСОБА_1

Згідно ст.74 Сімейного Кодексу України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлене письмовим договором між ними. На майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою, поширюються положення глави 8 Сімейного Кодексу України.

ОСОБА_1 та ОСОБА_4 проживали однією сім'єю з 1997 року до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1, що є встановленим фактом, понад семи років. В цей період у 2001 році вони разом купили автомобіль ВАЗ-21099 державний номер НОМЕР_1, який є їх спільною сумісною власністю. І ствердження ОСОБА_2, ОСОБА_3 про те, що автомобіль був придбаний їх батьком за особисті кошти виручені від продажу попереднього автомобілю придбаного їм у шлюбі з їх матір'ю, не відповідають дійсності. Оскільки ОСОБА_4 розірвав шлюб з їх матір'ю задовго до -початку спільного проживання з ОСОБА_1 Також нічим не підтверджуються пояснення відповідачів про наявність коштів у їх батька від продажу спільної з їх матір'ю квартири, так як це було до початку спільного проживання з ОСОБА_1 У 2001 році ОСОБА_4 набув право приватної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення і отримав на своє ім'я державний акт про право приватної власності на землю, що сталося в період тривалого проживання однією сім'єю з ОСОБА_1, і тому ця земля набута ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності. Тому на підставі ст.74 Сімейного Кодексу України та положень глави 8 цього Кодексу придбаний автомобіль та набута земельна ділянка за час спільного проживання ОСОБА_1 і ОСОБА_4 є спільною сумісною власністю і їх частки визнаються рівними, оскільки про інше немає письмового договору.

Таким чином у спірних автомобілі та земельної ділянки 1/2 частка належить ОСОБА_1 на підставі спільної, сумісної власності, як такі що набуті у час спільного проживання жінки та чоловіка однією сім'єю, без перебуванні у шлюбі.

На другу 1/2 частку спірного автомобіля та земельної ділянки, які належать померлому ОСОБА_4, відкрилася спадщина спадкоємцями якої є ОСОБА_2, ОСОБА_3, як спадкоємці першої черги, та ОСОБА_1 на частку спадщині ОСОБА_5, матері померлого, яка відмовилася від прийняття спадщини на її користь, в рівних частках кожному.

Таким чином ОСОБА_1 належить в спірному майні 1/2 частка на підставі спільної сумісної власності та 1/6 частка у порядку спадкування за законом, а разом 2\3 частки.

Відповідачам ОСОБА_2, ОСОБА_3 належить відповідно по 1/6 частці у порядку спадкування за законом.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10,11,209,212-215 ЦПК України, ст.ст.1216-1223,1225,1226,1261,1264,1268,1269,1270,1274 ЦК України, ст.74 та положеннями глави 8 Сімейного Кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на 3\4 частки автомобілю та 3/4 частки земельної ділянки - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 2/3 частки автомобіля ВАЗ 21099 реєстраційний державний номер НОМЕР_1 зареєстрованого в Чугуївському МРЕВ ДАІ на ім'я ОСОБА_4, та на 2\3 частки приватної земельної ділянки сільськогосподарського призначення НОМЕР_2 площею 3,37 гектару розташованої на території Чкаловської селищної ради Чугуївського району за державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 виданого на ім'я ОСОБА_4, в частині позовних вимог по 1/12 частки спірних: автомобіля та земельної ділянки - відмовити.

Зустрічні позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнання права власності по 1/2 частці спірного автомобіля та земельної ділянки за кожним в порядку спадкування за законом - задовольнити частково.

 

Визнати за ОСОБА_2 право власності у порядку спадкування за законом на 1/6 частку автомобіля ВАЗ-21099 реєстраційний державний номер НОМЕР_1 зареєстрованого в Чугуївському МРЕВ ДАІ на ім'я ОСОБА_4, та на 1/6 частку приватної земельної ділянки сільськогосподарського призначення НОМЕР_2 площею 3,37 гектару розташованої на території Чкаловської селищної ради Чугуївського району за державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 виданого на ім'я ОСОБА_4, в частині позовних вимог по 1/3 частки спірних: автомобіля та земельної ділянки - відмовити.

Визнати за ОСОБА_3 право власності у порядку спадкування за законом на 1\6 частку автомобіля ВАЗ-21099 реєстраційний державний номер НОМЕР_1 зареєстрованого в Чугуївському МРЕВ ДАІ на ім'я ОСОБА_4, та на 1/6 частку приватної земельної ділянки сільськогосподарського призначення НОМЕР_2 площею 3,37 гектару розташованої на території Чкаловської селищної ради Чугуївського району за державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 виданого на ім'я ОСОБА_4, в частині позовних вимог по 1/3 частки спірних: автомобіля та земельної ділянки -відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області шляхом подачі через суд першої інстанції в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подачею після цього протягом 20 днів апеляції з наданням її копії до апеляційної інстанції, або у порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація