КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
____________________________________________
01033, м.Київ, вул.Жилянська 58-б тел. 284-37-31
Іменем України
П О С Т А Н О В А
15.08.07 р. № 01/1839
Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий
Судді
за участю представників сторін: згідно протоколу судового засідання від 15.08.2007 року.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_1 м. Кременчук Полтавської області на постанову господарського суду Черкаської області від 17.11.2006 року
по справі № 01/1839 (суддя Чевгуз О.В.)
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” м. Черкаси
про визнання банкрутом,
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до розпорядження В.о.Голови Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 14.08.2007 року в зв'язку з виробничою необхідністю здійснено заміну складу колегії суддів. Перегляд в апеляційному порядку постанови господарського суду Черкаської області по справі № 01/1839 здійснюється апеляційним судом у складі колегії суддів: головуючого судді Сибіги О.М. та суддів Гаврилюка О.М. і Мазур Л.М.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 29.03.2006 року, в порядку ст. 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” за заявою керівника підприємства, було порушено провадження у справі про визнання банкрутом товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” м. Черкаси, та відкрито процедуру санації боржника.
Постановою місцевого господарського суду від 17.11.2006 року було припинено процедуру санації боржника, провадження у справі переведено до загальної процедури банкрутства, визнано товариство з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” м. Черкаси банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру терміном на 12 місяців та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Постоленка В.О.
Зазначену постанову суду мотивовано тим, що відповідно до ч. 8 ст. 16 Закону України до виключеної компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішень про вибори голови комітету; скликання зборів кредиторів; підготовка та укладення мирової угоди; внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника; звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та призначення нового арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), надання згоди на укладення арбітражним керуючим значних угод боржника чи угод боржника, щодо яких є заінтересованість.
Не погоджуючись із вищевказаною постановою господарського суду Черкаської області, член комітету кредиторів боржника -приватний підприємець Шапошник Роман Федорович звернувся до апеляційної інстанції зі скаргою, в якій просить суд скасувати постанову місцевого господарського суду від 17.11.2006 року та прийняти нову, якою звільнити керуючого санацією ОСОБА_4. від виконання обов'язків і призначити нового керуючого санацією -арбітражного керуючого Заїченко О.С., що виконує обов'язки розпорядника майна.
В обґрунтування заявленої скарги заявник посилається на те, що господарським судом Черкаської області оскаржувану постанову було прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки розгляд справи відбувся за відсутності приватного підприємця ОСОБА_1. і розпорядника майна Заїченка О.С. та без з'ясування місцевим судом ознак банкрутства.
Справа розглядається після відкладення.
Представники від заявника апеляційної скарги ОСОБА_1., кредиторів ОСОБА_2, ОСОБА_3 та розпорядника майна Заїченка О.С. в судове засідання, яке відбулося 15.08.2007 року, не з'явились, що не є перешкодою для здійснення апеляційного провадження.
Перед початком судового засідання учасниками провадження згідно ст. 81-1 ГПК України не подано клопотання стосовно здійснення фіксації судового процесу технічними засобами.
За згодою представників сторін в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови апеляційного суду по справі № 01/1839.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників провадження та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а постанову господарського суду Черкаської області від 17.11.2006 року залишити без змін виходячи з наступного:
Відповідно до ст. 50 Закону України „Про господарські товариства” товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний фонд, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.
Статтею 51 вищевказаного закону визначено, що установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю, крім відомостей, зазначених у статті 4 цього Закону, повинні містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів. Зміни вартості майна, внесеного як вклад, та додаткові внески учасників не впливають на розмір їх частки у статутному фонді, вказаної в установчих документах товариства, якщо інше не передбачено установчими документами.
У 2000 році було створено товариство з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм”, статут якого 19.07.2000 року зареєстровано Виконавчим комітетом Черкаської міської ради та 28.09.2005 року проведено державну реєстрацію змін до установчих документів товариства.
Як вбачається із зазначених вище документів учасниками товариства були приватна фірма „Ангеліка-С” м. Черкаси, частка якої у статутному фонді становила 1,552%; ОСОБА_3 -49,224% та ОСОБА_2 49,224%.
Учасниками товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” 20.03.2006 року було проведено загальні збори, на яких одноголосно прийнято рішення про підготовку в установленому порядку заяви про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” з метою проведення керівником процедури санації; про розробку, погодження з кредиторами та надання їм на затвердження плану санації; про узгодження з кредиторами кандидатури розпорядника майна Заїченка О.С.; про ініціювання проведення загальних зборів працівників боржника, на яких обрати представника для участі в судовому процесі під час провадження у справі про банкрутство та про звернення до господарського суду Черкаської області із заявою про порушення справи про банкрутство товариства з метою проведення керівником процедури санації.
21.03.2006 року було проведено загальні збори працівників товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм”, на яких одноголосно було прийнято рішення про обрання представником працівників для участі в судовому процесі під час розгляду справи про банкрутство товариства головного бухгалтера ОСОБА_3 Водночас, 21.03.2006 року кредиторами товариства ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_1. було погоджено розроблений керівником ОСОБА_4. план санації боржника -товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм”.
Відповідно до п.п. 1.1 п. 1 вищевказаного плану було визначено, що основною метою плану санації є здійснення комплексу заходів направлених на оздоровлення підприємства, збільшення обсягів виробництва, реалізації частини основних засобів боржника, з наступним отримання їх в оренду, погашення в повному обсязі вимог кредиторів (ОСОБА_2 -35000 грн. та 8069,53 грн., ОСОБА_3 -35000 грн. та ОСОБА_1. 32500 грн.) за рахунок отриманих від реалізації майна коштів.
Як вбачається із плану санації боржника від 21.03.2006 року, а саме розділу 3 „Заходи щодо відновлення платоспроможності боржника” було передбачено, що керуючий санацією у тридцятиденний термін з дня прийняття ухвали про порушення справи про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” та відкриття процедури санації у встановленому порядку подає повідомлення в офіційний друкований орган; разом з розпорядником майна розглядає вимоги кредиторів та складає реєстр кредиторів; після затвердження реєстру кредиторів проводить збори кредиторів та повторно розглядає з обраним комітетом кредиторів план санації для внесення та схвалення у разі наявності доповнень чи/або змін до нього; у 10-денний термін після прийняття ухвали про санацію боржника проводить оцінку майна товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” та проводить пошук потенційних покупців.
Підпунктом 3.6 пункту 3 плану санації визначено, що заявки від потенційних покупців майна боржника розглядаються комітетом кредиторів, який за поданням керуючого санацією затверджує перелік майна, що підлягає реалізації і визначає порядок його реалізації.
На виконання взятих на себе зобов'язань директором товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” ОСОБА_4. відповідно до вимог ст.ст. 7, 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” було направлено до господарського суду Черкаської області заяву про порушення справи про банкрутство товариства.
Відповідно до ст. 53 вищеназваного Закону керівник боржника має право подати згідно з вимогами статті 7 цього Закону заяву про порушення справи про банкрутство боржника з метою проведення керівником процедури санації до подання кредиторами заяви про порушення справи про банкрутство за умови, зокрема, наявності плану санації та письмової згоди кредиторів, загальна сума вимог яких перевищує 50% кредиторської заборгованості боржника згідно з даними його бухгалтерського обліку, на впровадження зазначеного плану та на призначення керуючим санації керівника боржника.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 29.03.2006 року згідно ст. 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 01/1839, відкрито процедуру санації товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” строком на 12 місяців, призначено керуючим санацією боржника директора товариства ОСОБА_4., призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Заїченка О.С., зобов'язано керуючого санацією в 30-денний строк з дня прийняття ухвали суду про порушення провадження у справі подати до офіційного друкованого органу оголошення про порушення справи про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” та відкриття процедури санації, а також введено мораторій на задоволення майнових вимог кредиторів.
Як вбачається із зібраних у справі доказів, ухвалою господарського суду Черкаської області від 04.07.2006 року було визнано вимоги кредиторів товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” в наступних розмірах: ОСОБА_5. в сумі 75000 грн., ОСОБА_3 -35000 грн., ОСОБА_2 - 43069 грн. та ОСОБА_1. -32500 грн. Крім того, зазначеною ухвалою суду було зобов'язано розпорядника майна Заїченка О.С. не пізніше 28.07.2006 року провести засідання зборів кредиторів, на якому обрати комітет кредиторів.
Загальними зборами кредиторів товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм”, які було проведено 05.07.2006 року, що підтверджено протоколом зборів, який міститься в матеріалах справи, за участю керуючого санацією та розпорядника майна, було прийнято рішення про затвердження кандидатури голови зборів ОСОБА_5. та секретаря зборів Заїченка О.С. Водночас, на зазначених зборах було рішення про обрання на час дії процедури банкрутства комітет кредиторів у складі 3-х осіб -ОСОБА_5., ОСОБА_1. та ОСОБА_3
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов'язаний подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника, крім випадків, передбачених цим Законом. План санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов'язань. План санації повинен передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених цим Законом.
Слід зазначити, що згідно ч. 5 вищевказаної статті схвалений комітетом кредиторів план санації та протокол засідання комітету кредиторів подаються керуючим санацією в господарський суд на затвердження не пізніше п'яти днів з дня проведення засідання комітету кредиторів. Протокол засідання комітету кредиторів може містити особливу думку кредиторів, які голосували проти порядку і строків погашення заборгованості, передбачених у плані санації. Керуючий санацією зобов'язаний попередньо погоджувати план санації боржника з органом, уповноваженим управляти державним майном, стосовно підприємства-боржника, у майні якого частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків. Господарський суд затверджує план санації боржника, про що виноситься ухвала.
Проте, колегія суддів зазначає, що в порушення вищенаведеної норми Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” в матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують подання на затвердження господарського суду плану санації боржника.
За таких обставин, господарський суд Черкаської області дійшов вірного висновку про неналежне виконання керуючим санацією своїх обов'язків.
В матеріалах справи міститься протокол засідання комітету кредиторів товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” від 20.09.2006 року, з якого вбачається, що комітетом кредиторів за участю лише одного кредитора - ОСОБА_1. та розпорядника майна Заїченка О.С. було прийнято рішення про обрання головою комітету кредиторів, за відсутності інших кредиторів, ОСОБА_1. та секретарем засідання комітету кредиторів Заїченка О.С. На зазначеному засіданні комітету кредиторів було прийнято рішення про визначення кола інвесторів товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” та про звернення до господарського суду з клопотанням щодо звільнення керуючого санацією ОСОБА_4. від виконання обов'язків і призначення нового керуючого санацією -Заїченка О.С., що виконує обов'язки розпорядника майна.
На виконання рішення, прийнятого на засіданні комітету кредиторів від 20.09.2006 року ОСОБА_1. звернувся до господарського суду Черкаської області з клопотанням від 21.09.2006 року про звільнення керуючого санацією -керівника боржника ОСОБА_4. від виконання повноважень керуючого санацією та про призначення керуючим санацією товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” арбітражного керуючого Заїченка О.С., що виконує обов'язки розпорядника майна боржника.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 29.09.2006 року вищевказане клопотання було призначено до розгляду в судовому засіданні за участю кредиторів, керуючого санацією та розпорядника майна.
Крім того, кредиторами 24.10.2006 року було проведено засідання кредиторів, на яких було розглянуто питання стосовно подальшої долі підприємства та прийнято відповідні рішення: про подання до господарського суду клопотання про припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна) Заїченка О.С. та призначення нового; про подання до місцевого господарського суду клопотання про припинення процедури санації, визнання товариство з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором товариства ліцензованого арбітражного керуючого Постоленко В.О.; про обрання членів комітету кредиторів товариства ОСОБА_5., ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і обрання головою комітету кредиторів товариства ОСОБА_5.
На виконання рішення вказаних зборів кредиторів, що відбулися 24.10.2006 року, головою комітету кредиторів Ткаченком О.В. 27.10.2006 року було подано до господарського суду Черкаської області клопотання стосовно припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна) Заїченка О.С., припинення процедури санації, визнання товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а також призначення ліквідатором підприємства арбітражного керуючого Постоленка В.О.
Ухвалою місцевого господарського суду від 30.10.2006 року вищевказане клопотання голови комітету кредиторів ОСОБА_5. було призначено до розгляду в судовому засіданні за участю кредиторів, керуючого санацією та розпорядника майна.
За наслідками судового засідання, яке відбулося 14.11.2006 року, господарським судом Черкаської області прийнято ухвалу, якою розгляд двох клопотань від 21.09.2006 року та від 27.10.2006 року було відкладено, зобов'язано комітет кредиторів зібратися 14.11.2006 року о 13-00 за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, 258 для вирішення питання щодо ведення подальших процедур у справі про банкрутство та зобов'язано керуючого санацією подати у наступне судове засідання протокол проведених зборів комітету кредиторів.
Відповідно до ч. 6 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” на час дії процедур банкрутства збори кредиторів обирають комітет кредиторів у складі не більше семи осіб. Вибори комітету кредиторів проводяться за списком відкритим голосуванням більшістю голосів присутніх на зборах кредиторів, визначених відповідно до частини четвертої цієї статті. Так, згідно ч. 4 ст. 16 вищезазначеного Закону кредитори, у тому числі і органи державної податкової служби, інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), мають на зборах кредиторів кількість голосів, пропорційну сумі вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів, кратній тисячі гривень.
Крім того, слід зазначити, що в ч. 8 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” визначено коло рішень, прийняття яких належить до компетенції комітету кредиторів, а саме:
- вибори голови комітету;
- скликання зборів кредиторів;
- підготовка та укладення мирової угоди;
- внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника;
- звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та призначення нового арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), надання згоди на укладення арбітражним керуючим значних угод боржника чи угод боржника, щодо яких є заінтересованість, тощо.
На виконання вимог ухвали господарського суду Черкаської області від 14.11.2006 року комітетом кредиторів було проведено збори, на яких більшістю голосів кредиторів, а саме 153 голоси -„за”, 33 голоси -„проти”) було прийнято рішення про звернення до господарського суду з клопотання про припинення процедури санації, визнання товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором підприємства арбітражного керуючого Постоленка В.О.
Відповідно до ч. 9 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим більшістю голосів кредиторів, якщо за нього проголосували присутні на зборах (комітеті) кредитори, кількість голосів яких визначається відповідно до ч. 4 цієї статті.
Враховуючи вищезазначене, господарський суд Черкаської області правомірно у відповідності до вимог Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” прийняв постанову від 17.11.2006 року по справі № 01/1839, якою припинив процедуру санації товариства з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм”, перейшов до загальної процедури банкрутства, визнав товариство з обмеженою відповідальністю „Ангеліка-Фарм” банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру та призначив ліквідатором товариства арбітражного керуючого Постоленка В.О.
Беручи до уваги вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова господарського суду Черкаської області по справі № 01/1839 від 17.11.2006 року відповідає вимогам Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, тому підстав для її скасування або зміни не вбачається.
За таких обставин, апеляційна скарга приватного підприємця ОСОБА_1 м. Кременчук Полтавської області задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 101 -105 ГПК України, Київський міжобласний апеляційний господарський суд,
П О С Т А Н О В И В :
1. Апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_1 м. Кременчук Полтавської області на постанову господарського суду Черкаської області від 17.11.2006 року по справі № 01/1839 залишити без задоволення.
2. Постанову господарського суду Черкаської області від 17.11.2006 року по справі № 01/1839 залишити без змін.
3. Копію постанови надіслати учасникам провадження.
4. Матеріали справи № 01/1839 повернути до господарського суду Черкаської області
Головуючий
Судді