Судове рішення #43724458

Справа № 2-1033/2010

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 березня 2010 р. Малиновський райсуд м.Одеси в складі: головуючого судді Савинської І.О.

при секретарі Гриценко А.С.

з участю адвоката ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі справу за позовом ОСОБА_2, який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3, до ОСОБА_4, Акціонерного товариства «Українська пожежно-страхова компанія» про відшкодування моральної та матеріальної шкоди у зв'язку з ушкодженням здоров'я, завданого джерелом підвищеної безпеки,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3, уточнивши позовні вимоги, просить суд стягнути з акціонерного товариства «Української пожежно-страхової компанії» матеріальну шкоду у сумі 2896,10 грн. та моральну шкоду у сумі 2550 грн., посилаючись на те, що 14.02.2008 р., о 09 год. 20 хв., на пішохідному переході вул.Черняхівського в м.Одесі ОСОБА_5, який керував автомобілем «ВАЗ 21013», держзнак 090-76 ОК, скоїв наїзд на ОСОБА_3, в результаті чого їй були спричинені тілесні пошкодження середньої тяжкості.

Також, позивач просить стягнути з ОСОБА_4 моральну шкоду у розмірі 57 450 грн. вказуючи на те, що внаслідок ДТП та отриманої дочкою позивача черепно-мозкової травми у дитини порушився зір, вона змушена була тривалий час лікуватися, втратила спокій та душевну рівновагу, був порушений нормальний устрій її життя та членів її родини.

Крім того, позивач просить стягнути солідарно з

відповідачів судові витрати у розмірі 6800 грн., що були сплачені позивачем на правову допомогу.

Представник позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_6 у судовому засіданні підтримала уточнені позовні вимоги.

Відповідач ОСОБА_4 та його представник адвокат ОСОБА_1 позов не визнали, оскільки вважають, що ДТП скоїлась із-за грубої необережності потерпілої, крім того, розмір правової допомоги є значно завищеним, т.як не відповідає критерію складності справи, засадам розумності та справедливості.

Представник відповідача АТ «Українська пожежно-страхова компанія» - ОСОБА_7 позовні вимоги визнав у частині відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 2896,10 грн.,

моральної шкоди у розмірі 2550 грн., проти стягнення за надання правової допомоги - заперечував.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали даної справи та оглянувши матеріали кримінальної справи №1-545/2009 р. Приморського райсуду м.Одеси, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Як встановлено в судовому засіданні 14.02.2008 р., о 09 год. 20 хв., ОСОБА_5, керуючи автомобілем «ВАЗ 21013», держзнак 090-76 ОК, та рухаючись по вул.Черняхівського в м.Одесі з боку Фонтанської дороги в напрямку вул.М.Говорова, порушив п.п.10.1, 18.2 ПДР України, в результаті чого скоїв наїзд на ОСОБА_3

Внаслідок наїзду останній були спричинені тілесні ушкодження середньої тяжкості, що підтверджується висновком судово-медичної експертизи №1692 від 15.05.2008р., де зазначено, що ОСОБА_3 отримала сполучену повторну закриту черепно-мозкову травму у вигляді струсу головного мозку, садно 4-го пальцю правої кісті, синці правої нижньої кінцівки, забиття 3-го пальцю кісті, травма 3-го пальцю правої кісті ускладнилася розвитком посттравматичного артриту між фалангового суглобу зі значним обмеженням рухів в ньому, з приводу чого вона знаходилася на лікуванні в дитячій поліклініці з 18.02.2008 р. по 24.03.2008р. Дані пошкодження спричинені діями тупого предмету (предметами), якими могли бути частини автомобілю, який здійснює рух, та дорожнього покриття при наїзді на пішохода, можливо 14.02.2008р. Тілесні пошкодження привели до тривалого розладу здоров'я строком більше 3-х тижнів (більш ніж 21 день).(матеріали кримінальної справи №1-545/2009).

Згідно довідки відділення екстреної травматології та хірургічної допомоги Одеської обласної дитячої клінічної лікарні №1811 від 17.02.2008р. ОСОБА_3 встановлений діагноз струс головного мозку, рекомендовано постільний режим до 21.02.2008р., надана допомога нейрохірурга.

Згідно витягу історії хвороби Міської дитячої лікарні №2 ОСОБА_3О поступила до медичного закладу 08.0 9.2008р. Клінічний діагноз: гострий трахеогострит, гострий двохсторонній катаральний гаймороетмоидит, пост травматична церебрастенія. Скарги при поступленні: частий сухий кашель, заложеність носу, головний біль. Рекомендовано нагляд у дільничного лікаря, повторний огляд невролога, призначений курс лікування.

Як вбачається з довідки Лікарні швидкої медичної допомоги «Інто-Сана» №278 від 18.06.2009р. ОСОБА_3 була проведена комп'ютерна томографія головного мозку, органів грудної клітини, шийного відділу хребту, органів черевної порожнини, рентгенографія колінного та гомілкостопного суглобів. Огляд травматолога,

хірурга, невропатолога, лабораторна аналізи. Діагноз: ЗЧМТ. Струс головного мозку (ДТП від 14.02.2008р.) Синець, садно 3-го пальцю правої кісті. Синець лівого гомілкостопного суглобу.

Згідно наданих суду квитанцій та чеків на придбання ліків за призначенням лікаря за період з 14.02.2008 р. по 19.12.2008 р. позивачем було витрачено грошову суму у розмірі 2896,10 грн. на лікування дочки.

Згідно з постановою Приморського райсуду м.Одеси від 06.03.2009р. р. провадження у справі про притягнення до кримінальної відповідальності ОСОБА_4 за ч.І ст.286 КК України закрито на підставі ст.1 п.«г», «г-1» ст.б «Про амністію» від 12.12.2008р., ОСОБА_4 звільнений від

кримінальної відповідальності.

У судовому засіданні вина відповідача ОСОБА_4 у скоєнні 14.02.2008 р. ДТП доведена повністю, так як кримінальна справа про притягнення його до кримінальної відальності була закрита не з реабілітуючих підстав.

Згідно ч.ч.1,2 ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Згідно ч.ч.1-4 ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у принижені честі, гідності, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Згідно з ч.2 ст.1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Відповідно до ст.1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов'язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

Згідно страхового полісу №ВВ/5121235 від 27.12.2007р., який діяв до 26.12.2008 р., укладеного між ОСОБА_4 та Акціонерним товариством «Українська пожежно-страхова компанія» ліміт відповідальності складав: - за шкоду, заподіяну життю та здоровю (на одного потерпілого) - 51000 грн.; - за шкоду, заподіяну майну (на одного потерпілого) - 25000 грн.

Ст.9 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно- правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» передбачає, що обов'язковий ліміт відповідальності страховика — це грошова сума, в межах якої страховик зобов'язаний провести виплату страхового відшкодування відповідно до умов договору страхування. Договором страхування на індивідуальних умовах можуть бути визначені ліміти, вищі, ніж зазначені у цьому Законі ліміти. Обов'язковий ліміт відповідальності страховика за шкоду, заподіяну майну потерпілих, становить 25500 гривень на одного потерпілого. У разі коли загальний розмір шкоди за одним страховим випадком перевищує п'ятикратний ліміт відповідальності страховика, відшкодування кожному потерпілому пропорційно зменшується. Обов'язковий ліміт відповідальності страховика за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю потерпілих, становить 51000 гривень на одного

потерпілого. Зазначені страхові відшкодування виплачуються по кожному страховому випадку, що настав протягом періоду дії відповідного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності в межах ліміту відповідальності страховика, з урахуванням умов, зазначених у пункті 19.1 ст.19 цього Закону. До договорів обов'язкового страхування цивільно-правової

відповідальності та виплат страхового відшкодування за цими договорами застосовуються норми щодо ліміту відповідальності страховика, які діяли на дату укладення договору. Розміри лімітів відповідальності страховика мають переглядатися Уповноваженим органом відповідно до рівня інфляції та індексу споживчих цін.

Згідно ч.З ст.22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» потерпілому відшкодовується також моральна шкода,

передбачена п.п.1,2 ч.2 ст.23 ЦК України. Така шкода відшкодовується у встановленому судом розмірі відповідно до вимог ст.23 ЦК України. При цьому страховик відшкодовує не більше ніж 5% ліміту, визначеного у п.9.3 ст.9 цього Закону. Різницю між сумою відшкодування, визначеною судом, та сумою, яка має бути відшкодована страховиком, сплачує особа, яку визнано винною у скоєнні дорожньо-транспортної пригоди. Якщо судом встановлено відшкодувати потерпілому моральну шкоду, передбачену п.п.3,4 ч.2 ст.23 ЦК України, таке відшкодування у розмірі, визначеному судом, здійснює особа, яку визнано винною у скоєнні дорожньо-транспортної пригоди.

Відповідно до ст.8 Закону України „Про страхування" передбачено, що страховий ризик — певна подія, на випадок якої проводиться страхування і яка має ознаки ймовірності та випадковості настання. Страховий випадок — подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.

Згідно до ст.9 Закону України «Про страхування» страхова сума — грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов'язаний провести виплату при настанні страхового випадку. Страхова виплата — грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку. Страхові виплати за договором страхування життя здійснюються в розмірі страхової суми (її частини) та (або) у вигляді регулярних, послідовних виплат обумовлених у договорі страхування сум (ануїтету). Розмір страхової суми та (або) розміри страхових виплат визначаються за домовленістю між страховиком та страхувальником під час укладання договору страхування або внесення змін до договору страхування, або у випадках, передбачених чинним законодавством. Страхова сума може бути встановлена по окремому страховому випадку, групі страхових випадків, договору страхування у цілому...

Суд вважає, що вимоги, заявлені до страхової компанії підтверджені матеріалами справи та відповідають засадам розумності і справедливості.

Відповідно до ст.1167 ЦК України моральна шкода завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за

наявності її вини.

Ст.ст.10,60 ЦПК України передбачають, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

На підставі ч.ч.І та 3 ст.212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності.

У судовому засіданні доведено, що з вини ОСОБА_4 неповнолітній ОСОБА_3 були спричинені моральні та фізичні страждання внаслідок ДТП, вона втратила спокій та душевну рівновагу, дитина змушена була тривалий час лікуватися, чим був порушений нормальний устрій її життя та членів її родини.

Однак у судовому засіданні не'знайшли своє підтвердження посилання представника позивача на те, що в наслідок ДТП у потерпілої погіршився зір, обірвались життєві звязки, порушились плани на майбутьнє.

Суду не представлені будь-які докази з цього приводу.

З урахуванням обставин справи, необережності потерпілої, сімейного стану відповідача ОСОБА_4, скрутного матеріального становища відповідача ОСОБА_4, який є пенсіонером, дитиною війни, а також розумності та справедливості, суд вважає необхідним покласти на відповідача ОСОБА_4 відшкодування моральної шкоди у розмірі 1000 грн.

Відповідно до ч.І ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. . Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Згідно п.4.1 по договору про надання юридичних послуг, укладеного між ПП «Адвокатське об'єднання Петкова» та ОСОБА_2 від 27.11.2008 р. загальний розмір грошових коштів, який підлягає виплаті в якості винагороди по захисту прав та законних інтересів в кримінальному і цивільному судопровадженні по факту спричинення шкоди ОСОБА_3 складає 68 00 грн.

Відповідно до наданого розрахунку вартість юридичних послуг складає 6142 грн.

Постанова Кабінету Міністрів „Про граничні розміри компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави" №590 від 27.04.2006 р. передбачає оплату за надання правової допомоги у межах 4 0% від мінімальної заробітної плати за годину роботи.

До листопада 2008 р. 40% складає 206 грн., а після листопада 2008 р. - 210 грн.

Враховуючи критерій складності даної справи, відсутність

складних математичних розрахунків, суд, вважає, що за надання правової допомоги відшкодуванню підлягає 500 грн.

Суд покладає зазначені витрати на відповідачів в рівних частках по 250 грн.

Керуючись ст . ст . 10, 11, 57 , 60,208-209,212-215,218 ЦПК

України,ст.ст.22,23,1166,1167,1187,1193-1194,1195 ЦК України, Законом України „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності страхування власників наземних транспортних засобів", Законом України „Про страхування", суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2, який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 задовольнити частково.

Стягнути з Акціонерного товариства «Українська пожежно- страхова компанія» на користь ОСОБА_2 2896,10 грн. - матеріальної шкоди, 2550 грн. - моральної шкоди, 250 грн. - витрати на правову допомогу, а всього стягнути 5696,10 грн.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 1000 грн. - моральної шкоди, 250 грн. - витрати на правову допомогу, а всього стягнути 1250 грн.

Стягнути з Акціонерного товариства «Українська пожежно- страхова компанія» на користь держави 29,75 грн. - державного мита та 60 грн. витрати на ІТЗ.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави 29,75 грн. - державного мита та 60 грн. витрати на ІТЗ.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі у строк 10 днів заяви про апеляційне оскарження рішення суду та подальшої подачі у строк 20 днів апеляційної скарги, або у порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація