Судове рішення #4380233

                                                                                                                                                                         Справа № 2-а-33/09

                                                                                                                                           

   

                                                                               

                                                                      ПОСТАНОВА

                                                                 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ    

02 березня 2009 року    Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області                                                                                                  

    в складі головуючого судді Безсмолого Є.Б.

             при секретарі Доненко Н.О.

           розглянувши у відкритому судовому засіданні справу  за  адміністративним  позовом   ОСОБА_1  до Управління  праці та соціального захисту  населення виконавчого комітету Світловодської міської ради про  визнання  дій протиправними, зобов»язання до вчинення дій та стягнення коштів,-                                                                    

                                                                       ВСТАНОВИВ:

           Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про  зобов»язання до вчинення дій та стягнення коштів.

    В судовому засідання позивач змінила позовні вимоги, просить визнати дії відповідача щодо недонарахування та виплати коштів протиправними. Зобов”язати відповідача здійснити перерахунок матеріальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача недоплачені 10 317 грн. матеріальної допомоги  за період з жовтня 2006 року  по грудень 2008 рік та зобов”язати відповідача в майбутньому сплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення  нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а саме до 17.08.2009 року.

    В обгрунтування зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1  року народила дитину ОСОБА_2 .

    Після народження дитини звернулася до відповідача для призначення та виплат державної допомоги, пов”заних із народженням дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

    З жовтня 2006 року по грудень 2008 року отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягення нею трирічного віку у розмірі меншу ніж повинна отримувати.

    Вважає, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повина отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом у 2006-2008 роках прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

    Зазначила, що ч.2 ст. 56   Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", встановлено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, визнаний таким, що не відповідає Конституції України, тобто є неконституційним.

    Крім того, просить суд зобов”язати відповідача в майбутньому нараховувати державну допомогу по догляду за дитиною до досянення нею трирічного віку  в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 року.

    Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважає, що позовні вимоги є безпідставними, так як у відповідності до рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р., Кабінет Міністрів України повинен був забезпечити відповідні витрати у Державному бюджеті, чого зроблено не було. На теперішній час позивачу сплачується державна допомога по догляду за дитиною до 3-х років у відповідності до законодавства, вчасно, заборгованості по виплатам не має.

    Судом встановлено наступні  факти  і  відповідні  їм  правовідносини.

    Позивач ІНФОРМАЦІЯ_1  року народила дитину ОСОБА_2 , що підтверджується  копією свідоцтва про народження  (а.с.4).

    Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", як особа, що здійснює догляд за дитиною, отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

    Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

    Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 01 січня 2007 року-434 грн; з 01 квітня 2007 року-463 грн; з 01 жовтня 2007 року- 470 грн.

    Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано неконституційним положення пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

    Відповідно до пунктів 5 та 6 резолютивної частини вищевказаного рішення Конституційного суду України,  це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними та є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене. Оскільки, виплати по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку які позивач отримувала були нараховані без урахування Рішення Конституційного суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р., чим було порушено ст. ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 р., ст. 56, ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» (в редакції від 09.07.2007 р.),  позивач  зверталася  до управління праці та соціального захисту населення Світловодського виконавчого комітету з проханням зробити перерахунок розміру державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 р. та сплатити заборгованість по виплатам, але працівниками управління  була дана відповідь про  відмову  .  

            Таким чином,  заслухавши пояснення сторін, дослідивши  матеріали  справи, суд  дійшов висновку, що відповідач призначив і виплачував позивачу державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку без урахування змін в законодавстві, що є неприпустимим,  тому  дані  дії  відповідача є  протиправними і позовні вимоги в частині зобов”язання провести нарахування щомісячної державної допомоги сім’ям з дітьми за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно, підлягають задоволенню виходячи із розрахунку прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років: з з 01 квітня 2007 року - 463 грн; з 01 жовтня 2007 року - 470 грн.

           В  іншій  частині  позовні  вимоги  не пілягають задоволенню, оскільки позивачем пропущений визначений ст.99 КАС України річний строк звернення до суду  в частині вимог за 2006 рік..

    При цьому як зазначила представник відповідача, згідно ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.       Крім того, не підлягає задоволенню вимога про донарахування та стягнення коштів за 2008 рік, оскільки норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до  Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» неконституційними визнані не були, як помилково зазначає позивач, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року  № 10-рп/2008. , .

    Як встановлено в судовому засіданні,  відповідач при нарахуванні та виплаті допомоги позивачу в 2008 році керувався підзаконними актами, роз’ясненнями центральних органів - Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України.  Зазначені нормативні акти  ніким не оскаржувались, є діючими.

    Крім того, вимога позивача про зобов»язання  виплачувати  кошти на майбутнє є такою, що  не  грунтується  на  законі.

            На  підставі Рішення Конституційного суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р., ст.ст. 12, 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 р., ст. 56, ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» (в редакції від 09.07.2007 р.) та  керуючись ст.ст.158-163 КАС  України, суд,-

   

                                                               ПОСТАНОВИВ :


              Адміністративний  позов   ОСОБА_1  до Управління  праці та соціального захисту  населення виконавчого комітету Світловодської міської ради про  визнання  дій протиправними, зобов»язання до вчинення дій  та  стягнення коштів задовольнити частково.

             Визнати протиправними дії  Управління  праці та соціального захисту  населення виконавчого комітету Світловодської міської ради щодо недонарахування  коштів.

         Зобов”язати   Управління  праці та соціального захисту  населення виконавчого комітету Світловодської міської ради  провести нарахування та виплату щомісячної державної допомоги ОСОБА_1   по догляду нею за дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1  року народження, до досягнення трирічного віку, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, виходячи із розрахунку прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років: з 01 квітня 2007року - 463 гн; з 01 жовтня 2007 року - 470 грн.

               В  іншій  частині вимог відмовити.

              Судовий витрати  віднести  за рахунок держави.

     Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення.

           Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

         Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.


                    Суддя                     Є.Б.Безсмолий



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація