РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №2-4774\09
16 березня 2009 року Московський районний суд м. Харкова у складі: головуючого - судді Сиротникова Р.Є.,
при секретарі Хмельковій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визнання права власності,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить визнати за нею на підставі ст.ст. 11, 16, 316, 317, 319, 321, 386 Цивільного кодексу України, ст. 4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” право власності на нежитлові приміщення 1-го поверху № № 8-1-:-8-3 в літ. «А-3», загальною площею 49,1 кв.м по вул.Фейєрбаха,10 у м. Харкові.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності, позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити. При цьому зазначила, що при здійсненні реконструкції права та охоронювані законом інтереси інших осіб порушено не було.
В судовому засіданні представник відповідача заперечив проти позову в повному обсязі на тих підставах, що позивачем не було дотримано процедури Харківської міської ради щодо прийняття об'єкту в експлуатацію державною архітектурно-будівельною комісією м. Харкова.
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 27.08.2008 року, посвідченого приватним нотаріусом ХМНО ОСОБА_3, зареєстрованого в реєстрі за №6241, зареєстрованого в КП „Харківським міське БТІ” за реєстровим №22886912 17.09.2008 року, нерухоме майно – квартира №8 в літ.”А-3” по вул.Фейєрбаха,10 у м. Харкові, загальною площею 45,9 кв.м., належить ОСОБА_1 на праві приватної власності.
Судовим розглядом справи встановлено, що ОСОБА_1 за власні кошти була здійснена реконструкція цієї квартири під нежитлові приміщення 1-го поверху №8-1-:-8-3 в літ. «А-3» з обладнанням окремого входу. У результаті реконструкції загальна площа нежитлових приміщень збільшилася і становить 49,1 кв.м., що підтверджується технічним паспортом, виготовленим 11.12.2008 року КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» на нежитлові приміщення 1-го поверху № № 8-1-:-8-3 в літ. «А-3», загальною площею 49,1 кв.м по вул.Фейєрбаха,10 у м. Харкові.
Реконструкція проводилась без отримання належних дозволів Харківської міської ради, але з дотриманням пожежних та санітарних норм і правил.
Відповідно до технічного висновку від 17.01.2009 року, розробленого ЧОП «Белий медведь», що має відповідну ліцензію серії АВ № 195755 про те, що реконструкція квартири АДРЕСА_1, не погіршило стан будівельних конструкцій будівлі і приміщення придатні для експлуатації.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» № 1952-IV від 01.07.2004 р. обов’язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб. Згідно Конституції України право власності в Україні є непорушним, ніхто не може бути позбавлений цього права. Виходячи з того, що реконструкція квартири АДРЕСА_2 проводилась без отримання належного дозволу Харківської міської ради та даний об`єкт не був прийнятий в експлуатацію в установленому порядку, він вважається самочинно збудованим. Ст. 319 ЦК України закріплено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та має право вчиняти щодо свого майна будь-яки дії, які не суперечать закону. В результаті проведеного будівництва Позивачем було створено новий об’єкт права власності. Згідно ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається цією особою, якщо інше не передбачено договором або законом. Відповідно до ч.2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільного права є його визнання. Підставою для проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно відповідно до п. 10 додатку №1 до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно затвердженого наказом Мін’юсту № 7/5 від 07.02.2002 р. є рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об’єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об’єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
Згідно з ч.3 ст. 376 ЦК України, право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Суд не має доказів, які б свідчили про те, що самочинною реконструкцією квартири під нежитлові приміщення по вул.Фейєрбаха,10 у м. Харкові були б порушені права третіх осіб та охоронювані законом інтереси, а тому вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст.ст.16, 319,328, 331, 376, 383 ЦК України, ст.ст. 10,11, 60, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на нежитлові приміщення 1-го поверху № № 8-1-:-8-3 в літ. «А-3», загальною площею 49,1 кв.м по вул.Фейєрбаха,10 у м. Харкові.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя Сиротников Р.Є.