- Відповідач (Боржник): Комунальне підприємство "Житлова управляюча компанія" Лозівської міської ради Харківської області
- Заявник апеляційної інстанції: Громадська організація "Законність і правопорядок"
- Заявник касаційної інстанції: Громадська організація "Законність і правопорядок"
- Відповідач (Боржник): Комунальне підприємство "Житлова управляюча компанія" Лозівської міської ради
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 629/1477/15-а
Провадження№2-а/629/35/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.06.2015 року Лозівський міськрайонний суд у складі:
головуючого судді – Попова Олексія Григоровича,
за участю секретаря судового засідання – Габор В.В.,
представника позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду адміністративний позов ОСОБА_3 організації «Законність і правопорядок» до Комунального підприємства «Житлова управляюча компанія» Лозівської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3 організація «Законність і правопорядок» звернувся до Лозівського міськрайонного суду Харківської області з позовом, в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність комунального підприємства «Житлова управляюча компанія» Лозівської міської ради, яка полягає у ненаданні відповіді на інформаційний запит від 19 березня 2015 року; зобов’язати комунальне підприємство «Житлова управляюча компанія» Лозівської міської ради надати належну обґрунтовану відповідь на запит від 19 березня 2015 року, а саме: - перелік та повну назву підприємств (організацій) господарська діяльність, яких спрямована на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; - їхню юридичну та фактичну адресу; прізвище, ім’я, по-батькові посадових осіб вищевказаних підприємств, організацій; - засоби зв’язку та код ЄДРПОУ вищевказаних підприємств, організацій; - надати інформацію, чи мають право посадові особи вищевказаних підприємств (організацій) посвідчувати довіреність фізичної особи за місцем його проживання (стаття 42 ЦПК України).
В обґрунтування позову посилається на те, що 19 березня 2015 року громадська організація «Законність і правопорядок» звернулась до комунального підприємства «Житлова управляюча компанія» Лозівської міської ради в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», з запитом на надання публічної інформації. Однак, у встановлений законом термін, а саме відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, відповіді позивач не отримав. Вважає бездіяльність розпорядника інформацією протиправною та просить відновити його порушене право у спосіб зов»язання відповідача надати інформацію, що запитувалась.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи викладені в позовній заяві, просив її задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позову.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, дійшов наступного.
Відповідно до преамбули Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 р., цей Закон визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Частиною 1 ст. 1 вказаного Закону передбачено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Згідно з ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані:
1) оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення;
2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні;
3) вести облік запитів на інформацію;
4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо;
5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації;
6) надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
При цьому, в ч. 1, ч. 2 та ч. 4 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» вказано, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Письмовий запит подається в довільній формі. При цьому, п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Положеннями ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» зазначено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно ч. 7 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Отже, не є конфіденційною передбачена законами інформація, що стосується здійснення особою, яка займає посаду, пов'язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень.
Як вбачається з інформаційного запиту громадської організації «Законність і правопорядок» № 3 від 19.03.2015 року, адресованого комунальному підприємству «Житлова управляюча компанія» Лозівської міської ради, позивач запитував у розпорядника інформації наступну інформацію: перелік та повну назву підприємств (організацій) господарська діяльність, яких спрямована на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; - їхню юридичну та фактичну адресу; прізвище, ім’я, по-батькові посадових осіб вищевказаних підприємств, організацій; - засоби зв’язку та код ЄДРПОУ вищевказаних підприємств, організацій; - надати інформацію, чи мають право посадові особи вищевказаних підприємств (організацій) посвідчувати довіреність фізичної особи за місцем його проживання (стаття 42 ЦПК України)
Така інформація, не є службовою, таємною чи конфіденційною.
Пунктом 2 Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. N 348. визначено, що усі пропозиції, заяви і скарги, що надійшли, повинні прийматися та централізовано реєструватися у день їх надходження на реєстраційно-контрольних картах, придатних для оброблення персональними комп'ютерами (додаток N 1), або в журналах (додаток N 2). Конверти (вирізки з них) зберігаються разом з пропозицією, заявою, скаргою. Облік особистого прийому громадян ведеться на картках, у журналах (додаток N 3) або за допомогою електронно-обчислювальної техніки.
Як вбачається з копії журналу вхідної кореспонденції комунального підприємства «Житлова управляюча компанія» Лозівської міської ради інформаційний запит громадської організації «Законність і правопорядок» № 3 від 19.03.2015 року надійшов до відповідача 20.03.2015 року. Це також підтверджується наданими поясненнями відповідача та копією інформаційного запиту зі штампом вхідної кореспонденції, який залучено до матеріалів справи.
Відповідно до п. 6 Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. N 348 у разі, коли за результатами розгляду пропозицій, заяв і скарг даються письмові та усні відповіді робиться відповідний запис у реєстраційно-контрольних формах та у документах справи на вільному від тексту місці останнього аркуша (крім місця, призначеного для підшивки) або в окремій довідці.
Індекс письмової відповіді складається з реєстраційного індексу та номера справи (за номенклатурою), до якої підшивається пропозиція, заява або скарга разом з документами щодо їх вирішення.
Як вбачається із копії журналу реєстрації вихідних документів під № 814 громадській організації «Законність і правопорядок» 23.03.2015 року направлена відповідь на запит від 19.03.2015 року (а.с. 26).
Із вказаної відповіді, направленої громадській організації «Законність і правопорядок», вбачається відповідь розпорядника інформації на питання, що зазначені в інформаційному запиті позивача за № 3 від 19.03.2015 року ( а.с. 16-17)
В матеріалах справи також міститься повідомлення про вручення поштового відправлення, згідно якого інформаційний запит комунальне підприємство «Житлова управляюча компанія» Лозівської міської ради отримало 24.03.2015 р., проте згідно пояснень наданих відповідачем цього числа було отримано інформаційний запит вдруге того ж змісту, що і первісний запит.
Суд зазначає, що наведені обставини не впливають на висновки суду, оскільки сам факт отримання відповіді позивачем не спростовується та підтверджується матеріалами справи, а дії щодо несвоєчасного надання відповіді позивачем не оскаржуються. Позивач оскаржує саме ненадання відповіді, а не несвоєчасне надання.
Згідно статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
В частині першій та другій статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представником відповідача були надані суду докази про те, що запит громадської організації «Законність і правопорядок» за № 3 від 19.03.2015 року був розглянутий та на нього надана відповідь № 814 від 23.03.2015 року, яка направлена на адресу позивача.
На час розгляду справи, а саме 28.04.2015 року позивач отримав відповідь на свій інформаційний запит.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про те, що відповідачем по справі надано відповідь саме на поданий запит у вигляді надання інформації відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Суд з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог та вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись положеннями ст. ст. 2, 6, 7, 17, 18, 94, 104, 161, 162, 256, КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову громадської організації «Законність і правопорядок» до комунального підприємства «Житлова управляюча компанія» Лозівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі протягом 10-ти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 01.07.2015 року.
Суддя: Олексій Григорович Попов
- Номер: 6700/15
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 629/1477/15-а
- Суд: Харківський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Попов Олексій Григорович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.07.2015
- Дата етапу: 28.10.2015
- Номер:
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 629/1477/15-а
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Попов Олексій Григорович
- Результати справи:
- Етап діла: Рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.10.2015
- Дата етапу: 02.11.2015