Судове рішення #44144723

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


01 липня 2015 року Справа № 876/1359/15


Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:


головуючого судді Іщук Л.П.,

суддів Обрізка І.М., Онишкевича Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську та ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03 листопада 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про перерахунок пенсії,


встановив:


11 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (далі - УПФ України в м. Івано-Франківську), в якому просив визнати протиправною відмову відповідача щодо перерахунку та виплати йому пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 90% заробітної плати та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії, починаючи з 01 липня 2012 року, виходячи з розміру 90% заробітної плати та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за останні 12 місяців до звернення.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на те, що відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», пенсія йому була призначена у розмірі 90% від суми місячного заробітку, однак перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови КМУ від 30.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» зроблений, виходячи із 80% заробітної плати, що є протиправним.

Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03 листопада 2014 року позовні вимоги за період з 01.07.2012 року по 10.03.2014 року залишені без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду, визнані неправомірними дії УПФ України в м. Івано-Франківську щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи з 80 відсотків розміру місячної (чинної) заробітної плати з 11 березня 2014 року; зобов'язано УПФ України в м. Івано-Франківську провести ОСОБА_1 обчислення пенсії виходячи з 90 відсотків розміру місячної (чинної) заробітної плати з 11 березня 2014 року та виплатити позивачу різницю отриманої та недоплаченої пенсії за період з 11 березня 2014 року.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, УПФ України в м. Івано-Франківську та ОСОБА_1 подали апеляційні скарги. Вважають, що оскаржувана постанова суду винесена без належного з'ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Апеляційна скарга УПФ України в м. Івано-Франківську мотивована тим, що Кабінетом Міністрів України 31 травня 2012 року прийнята постанова № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року, згідно якої працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року, при цьому розмір пенсії обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505, та з урахуванням п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», тобто, виходячи із розміру 80% заробітної плати. Просить постанову суду скасувати і прийняти нову про відмову в задоволенні позову.

ОСОБА_1 оскажив постанову суду першої інстанції в частині періоду задоволення позовних вимог. В апеляційній скарзі зазначає, що 02.09.2013 році звернувся до УПФ України в м. Івано-Франківську із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.07.2012 року, а тому відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" різниця у виплаті пенсії за минулий час повинна бути виплачена не більш як за 12 місяців до його звернення в УПФ України в м. Івано-Франківську, тобто з 02.09.2013 року. Просить змінити оскаржувану постанову суду в частині періоду задоволення позовних вимог.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, належним чином повідомлені про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів ухвалила провести розгляд справи у їх відсутності.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційні скарги підлягають до часткового задоволення, а постанова суду першої інстанції - скасуванню у зв'язку з порушенням судом норм процесуального права, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в м. Івано-Франківську з 2002 року, отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", розмір якої визначений виходячи із 90 % його місячного заробітку.

Розпорядженням УПФ України в м. Івано-Франківську від 05.02.2013 року позивачу був зроблений на підставі його заяви від 17.10.2012 року та поданої ним довідки перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» з 01.07.2012 року, але виходячи з 80 % заробітної плати.

02.09.2014 року позивач звернувся до УПФ України в м. Івано-Франківську про перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 виходячи з розміру 90 відсотків заробітної плати та виплату недоплаченої у зв'язку з цим пенсії за останні 12 місяців.

Відповідачем відмовлено, покликаючись на те, що чинним законодавством, яке діяло на час перерахунку, передбачений розмір пенсії прокурорам виходячи з 80% суми місячної (чинної) заробітної плати.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу неправомірно не враховано при проведенні перерахунку пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» розмір пенсії, виходячи із 90% від суми заробітної плати, оскільки, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 50-5 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка була дійсна на час призначення пенсії) (далі - Закон), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної за місяць до звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

На підставі ч. 18 ст. 50-1 Закону положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» частину першу статті 50-1 вказаного Закону замінено двома частинами, згідно частини другої даної статті в новій редакції пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Цією ж статтею передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Тобто, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року справа №21-348а13 та від 17 грудня 2013 року справа №21-445а13, а відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Виходячи із вищенаведених норм та встановлених обставин справи, апеляційний суд вважає, що висновок суду першої інстанції про те, що позивач має право на отримання і перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, є цілком обгрунтований та підставний.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при прийнятті постанови неналежним чином з'ясовані обставини справи та порушені норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду.

Як вбачається із позовної заяви, позивач ОСОБА_1, покликаючись на ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», просить провести перерахунок пенсії та виплату різниці між перерахованою і отриманою пенсією за останні 12 місяців.

Судом першої інстанції не було з'ясовано за які саме 12 місяців просить позивач провести виплату пенсії, а також не враховано, що відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено виплату пенсії у випадку набуття права пенсіонером на підвищення пенсії.

Оскільки позивачем не було зазначено про його право на підвищення пенсії, то жодних підстав для задоволення такої вимоги апеляційний суд не вбачає.

Крім того, суд апеляційної інстанцї щодо позовних вимог про стягнення недоплаченої пенсії зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до УПФ України в м. Івано-Франківську про перерахування розміру пенсії у зв'язку з неправильним врахуванням відсотків заробітку, з якого обчислюється пенсія, 02.09.2014 року.

До суду про оскарження відмови в такому перерахунку позивач звернувся 11.09.2014 року, тобто в межах строку звернення до суду. Оскільки підстав для виплати різниці пенсії за минулий час до звернення в УПФ України в м. Івано-Франківську позивач не зазначив, то таку виплату слід провести йому з дня звернення до УПФ України в м. Івано-Франківську про проведення відповідного перерахунку, тобто з 02.09.2014 року.

З матеріалів справи, зокрема з апеляційної скарги ОСОБА_1 вбачається, що позивач звертався з відповідною заявою до УПФ України в м. Івано-Франківську 02.09.2014 року, тому колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату недоплаченої пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», виходячи з розміру 90 відсотків заробітної плати, підлягають до задоволення з дати звернення позивача до УПФ України в м. Івано-Франківську із заявою, тобто з 02 вересня 2014 року.

Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, а тому слід стягнути суму судового збору, сплаченого ОСОБА_1 при поданні позову, з Державного бюджету України.

Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.


Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254, 254 КАС України, суд


постановив:


Апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську та ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03 листопада 2014 року у справі № 344/13630/14-а скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», виходячи з розміру 80 відсотків заробітної плати, неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», виходячи з розміру 90 відсотків заробітної плати з 02 вересня 2014 року з врахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73,08 грн сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.


Головуючий Л.П. Іщук


Судді: І.М. Обрізко


Т.В. Онишкевич







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація