ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
ПОСТАНОВА
Іменем України
19.06.06 № 4/263/06-АП
суддя Зінченко Н.Г.За заявою Прокурора Новомиколаївського району м. Запоріжжя (70100, смт.Ново миколаївка Запорізької області вул..Горького 13) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (69037, м. Запоріжжя, вул. 12 Квітня, 1)
До відповідача Відкритого акціонерного товариства “Гайчурський елеватор” (70150, смт. Тернувате Новомиколаївського району Запорізької області вул..Елеваторна 4)
Про стягнення 1 700 грн. штрафних санкцій
Суддя Зінченко Н.Г.
Секретар судового засідання Скиба О. Б.
Представники сторін:
Від прокуратури: Хорунжий С.М., посвідчення № 261.
Від позивача: Блажко І.В. –довіреність № 11/д від 16.01.2006 р.
Від відповідача: не з’явився
СУТЬ СПОРУ:
19.04.2006 р. до господарського суду Запорізької області звернувся Прокурор Новомиколаївського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Запоріжжя з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства “Гайчурський елеватор”, м. Запоріжжя про стягнення 1 700,00 грн. штрафних санкцій
21.04.2006 р. ухвалою господарського суду Запорізької області відкрито провадження у адміністративній справі № 4/263/06-АП, справа призначена до судового розгляду та призначено судове засідання на 19.05.2006 р., у сторін витребувані документи та докази необхідні для розгляду справи.
Засідання суду відкрито 19.05.2006 р.
В судовому засідання 19.05.2006р. позивач уточнив позовні вимоги, зазначивши повні банківські реквізити рахунку, на який просить стягнути суму штрафу, та надав додаткові документи щодо вчиненого відповідачем правопорушення.
Клопотання позивача були прийняті та задоволені судом.
У зв’язку з неявкою відповідача в судове засідання 19.05.2006р. на підставі ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства (далі –КАС України), розгляд справи був відкладений до 19.06.2006 року.
У судовому засіданні 19.06.2006 року прокурор та позивач підтримали позовні вимоги у повному обсязі, обґрунтовуючи їх вимогами Закону України "Про цінні папери і фондову біржу", які полягають у наступному: державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення здійснюють контроль за випуском та обігом цінних паперів, за винятком приватизаційних. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення у разі відхилення від умов, визначених у дозволах на здійснення діяльності по випуску і обігу цінних паперів, а також у статуті та правилах фондової біржі, можуть застосовувати санкції, передбачені чинним законодавством України. Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку застосовано до відповідача санкцію за порушення законодавства про цінні папери, а саме –за ухилення від виконання розпорядження № 98-ЗП від 28.10.2005р., відповідно до якого товариство повинно було у термін до 30.12.2005р. провести загальні збори , а також розпорядження № 142-ЗП від 28.10.2005р., відповідно до якого відповідач був зобов’язаний в термін до 15.01.2006р. надати до ЗТУ ДКЦПФР регулярну інформацію (річний звіт ) за 2004р., про що винесена постанова № 17-ЗП від 03.02.2006р. та застосована штрафна санкція у розмірі 1 700 грн. До теперішнього часу сума штрафу не сплачена. Позивач просить суд позов задовольнити в повному обсязі та стягнути з ВАТ “ Гайчурський елеватор” штраф у розмірі 1 700, 00 грн.
Відповідач, повідомлений належним чином про місце й час судового засідання шляхом направлення ухвали від 21.04.2006 про відкриття провадження у даній справі, та ухвали від 19.05.2006р. про відкладення розгляду справи за адресою реєстрації ВАТ “Гайчурський елеватор” (згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), пояснень чи заперечень по суті заявленого позову, а також витребувані документи суду не представив, уповноважений представник відповідача в судове засідання не з’явився. Про причини неявки суд не повідомив.
В силу ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто за наявними у ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті.
В судовому засіданні 19.06.2006р. на підставі ст. 160 КАС України справу розглянуто, проголошено вступну і резолютивну частини постанови. Прокурор та позивач повідомлені про час виготовлення постанови суду у повному обсязі .
За клопотанням представників прокуратури та позивача справа розглядалася без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників прокуратури і позивача та оцінивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав:
Правові засади регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” № 448/96-ВР від 30.10.1996 р.
Контроль за випуском та обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, за винятком приватизаційних, здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення на місцях.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Відповідно до Положення про Запорізьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку позивач у справі входить до системи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Позивач у справі реалізує в м. Запоріжжі і Запорізькій області завдання, покладені на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, в сфері забезпечення реалізації єдиної державної політики в регіоні щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних відповідно до визначених повноважень.
Відповідно до ст. 24 Закону України “Про цінні папери і фондову біржу” емітент зобов’язаний не менше одного разу на рік інформувати громадськість про своє господарсько-фінансове становище і результати діяльності(річний звіт). Річний звіт публікується не пізніше дев’яти місяців року, наступного за звітним, і надсилається держателям іменних акцій та реєструвальному органу. У річному звіті повинні міститися такі дані про емітента: інформація про результати господарювання за попередній рік; підтвердження аудитором (аудиторською фірмою) річний баланс та довідка про фінансовий стан; основні відомості про додатково випущені цінні папери; обґрунтування змін у персональному складі службових осіб.
Згідно до Положення про подання річного звіту закритими акціонерними товариствами до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке затверджено рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 227 від 03.06.2003 р. і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.06.2003 р. за № 115/7836, а саме пункту 1.5 вказаного Положення річний звіт (дані) подаються закритими акціонерними товариствами-емітентами особисто до загального відділу центрального апарату чи до територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або поштою, з повідомленням про вручення до 30 вересня року, наступного за звітним, в електронній (на дискетах 3,5”) та паперовій формах.
Статтею 159 Цивільного кодексу України передбачено , що загальні збори акціонерів скливаються не рідне одного разу на рік.
Відповідачем у справі –Відкритим акціонерним товариством “Гайчурський елеватор” смт.Тернувате Новомиколаївського району -- допущено порушення законодавства про цінні папери, а саме відповідач у 2004р. не проводив загальні збори акціонерів товариства та не надав до Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м. Запоріжжя регулярну інформацію про результати діяльності (річний звіт) за 2004 рік, що є порушенням ст.. 159 ЦКУ, ст. 24 Закону України “Про цінні папери і фондову біржу” і п. 1.5 Положення про подання річного звіту закритими акціонерними товариствами до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
У відповідності до п. 14.7 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, та на підставі п. 10 ст. 8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, 18.07.2005р. за № 98-ЗП, 28.10.2005р. за № 142 -ЗП відповідачу були надано розпорядження Начальника Теруправління ДКЦПтаФР” про усунення порушень чинного законодавства у встановлені терміни.
У вказані позивачем терміни відповідач вимоги розпорядження не виконав, порушення законодавства не усунув, річний звіт за 2004р. до ЗТУ ДКЦПФР не надав, загальні збори не скликав та не провів, чим ухилився від виконання розпоряджень позивача.
Згідно п. 3.1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Наказом Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку № 2 від 09.01.1997 року і зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16.03.2001 року за № 243/5434, у випадку наявності ознак правопорушення, порушується справа про правопорушення на ринку цінних паперів, про що виноситься постанова про порушення справи, що передбачено п. 4.1 цих Правил.
Так, 11.01.2006 року Запорізьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку стосовно відповідача була винесена Постанова про порушення справи про порушення на ринку цінних паперів, а саме за ухилення від виконання розпорядження №98 –ЗП від 18.07.2005р. , та 23.01.2006р. складено акт № 12 –ЗП
Про правопорушення на ринку цінних паперів
Вказана постанова була направлена поштою, що підтверджується копіями фінансових чеків № 38,39 від 13.01.2006р. та реєстру відправки поштової кореспонденції від 13.01.2006р.
Постанова та докази її направлення додані до матеріалів справи.
Відповідач, належним чином повідомлений про день та час складання акту, до позивача не з’явився.
17.01.2006р. ЗТУ ДКЦПФР було порушено справу за фактом порушення вимог чинного законодавства про цінні папери, а саме ухилення від виконання розпорядження № 142-ЗП від 28.10.2005р, та 26.01.2006р. складено акт № 13-ЗП про правопорушення на ринку цінних паперів.
Постанова про порушення справи була направлена відповідачу рекомендованим листом, про що свідчить копія квитанції №102 від 19.01.2006р. та реєстр відправки рекомендованих листів від 19.01.2006р Відповідач, належним чином повідомлений про день та час складання акту, до позивача не з’явився.
Постановою від 26.01.2006р. винесеною начальником ЗТУ ДКЦПФР об’єднано справи про порушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ “Гайчурський елеватор”.
Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 26.01.2006р. призначено розгляд справи на 03.02.2006р., про що відповідачу повідомлено замовленим листом , що підтверджується поштовою квитанцією від 26.01.2006р.
Постанова та докази її направлення відповідачу залучені до справи.
На розгляд справи –03.02.2006р.- відповідач не з’явився, пояснень щодо порушення не надав.
03.02.2006р. позивач, розглянувши матеріали щодо правопорушення на ринку цінних паперів Відкритим акціонерним товариством “Гайчурський елеватор”, прийняв постанову №17-ЗП про застосування до відповідача відповідальності у вигляді накладання штрафу у розмірі 1 700 грн. за невиконання вимог розпоряджень № 98 –ЗП від 18.07.2005р., № 142-ЗП від 28.10.2005р..
Згідно абз. 5 ст. 12 “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, рішення про накладання штрафу оформлюється постановою, яка направляється юридичній особі, щодо якої застосовано штраф.
Штраф повинен бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови, що передбачено п. 19.1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій.
Відповідно до постанови відповідач зобов’язаний був сплатити суму штрафу в розмірі 1700 грн. на зазначений рахунок в добровільному порядку протягом 15-ти днів, про що повідомити позивача.
Супровідним листом № 04/42/249 від 07.02.2006р.позивач направив на адресу відповідача постанову № 17-ЗП від 03.02.2006р., що підтверджується копіями фінансового чеку № 115 від 07.02.2006р. , який знаходяться в матеріалах справи.
Відповідач суму штрафу в добровільному порядку не сплатив, позивача про сплату штрафу не повідомив, постанову № 17-ЗП від 03.02.2006р. в судовому порядку не оскаржив.
Відповідно до п 19.4 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, у випадку не сплати штрафу правопорушником у визначені строки, штраф стягується у судовому порядку.
Згідно з п. п. 6 п. 5 Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 14.02.1997 року № 142/97, комісія, у т.ч. і її територіальні управління , мають право звертатися до суду та господарського суду з позовами у зв’язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
За таких обставин, заявлені прокурором Новомиколаївського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку вимоги про стягнення з Відкритого акціонерного товариства “Гайчурський елеватор” штрафних санкцій в сумі 1700 за порушення на ринку цінних паперів, суд визнає законними, обґрунтованими, підтвердженими зібраними в справі доказами, і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 49, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Гайчурський елеватор” (70150, смт. Тернувате Новомиколаївського району Запорізької області вул.Елеваторна 4, р/р № 26005280691099 в ЗДБ “Приватбанк” м. Запоріжжя. МФО 313399, код ЄДРПОУ 00954277) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 23030300, символ 101, на рахунок № 31116106600196 в Управлінні Держказначейства в Запорізькій області , МФО 813015, одержувач: відділення Держказначейства в Новомиколаївському районї Запорізької області, код ЄДРПОУ: 23787416) суму 1700 грн. штрафних санкцій. Стягувач: Запорізьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, (69037, м. Запоріжжя, вул. 12 Квітня, 1, код ЄДРПОУ 20523065)
Видати виконавчий документ.
Суддя Н.Г.Зінченко
Постанову виготовлено у повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України 27.06.2006р.