Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #44458280

Cправа №549/307/15-ц

Провадження№2/549/126/15

РІШЕННЯ

Іменем України

09 липня 2015 року Чорнухинський районний суд Полтавської області

у складі: головуючого - судді Крєпкого С.І.

з участю – секретаря Міщенко Т.А.

за участю осіб, які беруть участь у справі:

позивача – ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Чорнухи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

встановив:

Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, який мотивувала тим, що вона згідно з ст.1216 ЦК України є спадкоємцем за законом першої черги після смерті матері ОСОБА_2, яка померла 26.08.2014 р. в м.Гадяч Полтавської області.

До спадкового майна входить земельна ділянка, площею 2,90 га, яка розташована на території Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області та передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Посилаючись на те, що отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за законом на це майно вона не може в зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, просила визнати за нею право власності на зазначену земельну ділянку в порядку спадкування за законом.

У судовому засіданні позивач позов підтримав повністю.

Відповідач надав суду письмову заяву про визнання позову, просив справу розглянути за відсутності його представника (а.с.33, 46).

Ухвалою суду від 06 липня 2015 року у прийнятті визнання позову відповідачем було відмовлено (а.с.38).

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

У відповідності з ч.3 ст. 10, ч.1ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу позовних вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що 26 серпня 2014 р. в м.Гадяч Полтавської області померла мати позивача ОСОБА_2, що вбачається зі свідоцтв (а.с.7-9).

Позивач є спадкоємцем за законом першої черги, на день смерті її матері була зареєстрована та проживала разом з нею (а.с.43).

У відповідності з ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1261 ЦК України встановлено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно з ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Частиною 3 ст. 1296 ЦК України визначено, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Тобто, за зі змістом закону зволікання з виконанням обов’язків, передбачених ч.1 ст. 1297 ЦК України, щодо оформлення права на спадщину, в складі якої є нерухоме майно, або їх невиконання, не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Позивач зверталась з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину до нотаріальної контори після своєї померлої матері, на підставі якої була заведена спадкова справа, але нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв’язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку (а.с.42).

Разом з тим, як вбачається з копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії Р1 №518990 від 08.07.2003 р., на підставі рішення 14 сесії 23 скликання Мокиївської сільської ради від 06.03.2001 р. ОСОБА_2 передано у приватну власність земельна ділянка загальною площею 2,9 га, що знаходиться на території Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області (а.с.19).

За даними відділу Держземагенства у Чорнухинському районі державний акт на земельну ділянку загальною площею 2,9 був виготовлений за життя померлої ОСОБА_2, але їй не видавався (а.с.18,41) .

Відповідно до ст.81 ЗК України (у редакції, яка була чинною на час видачі державного акту – 08.07.2003 р.) громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами: безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм частки (паю).

Згідно ч. 1 ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Статтею 126 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державними актами, а згідно з правовою позицією Верховного Суду України у справі №6-472цс15 від 24.06.2015 року, відповідно до статті 125, частини другої статті 126 ЗК України (у редакції, яка була чинною на час видачі державного акту) право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав

За встановлених обставин, коли спадкодавець державного акта на земельну ділянку за життя не отримав, отже права власності на неї не набув, вона не увійшла до складу спадщини і не може бути успадкована позивачем в справі.

З огляду на вищевикладене та виходячи з принципу диспозитивності цивільного судочинства підстави для задоволення позову ОСОБА_1 відсутні.

Водночас слід констатувати, що позивач вправі оформити в порядку спадкування право власності на належну померлій ОСОБА_2 земельну частку (пай).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 181, 392, 1216, 1218, 1225, 1268, 1296, 1297 ЦК України, ст.ст. 81, 125, 126 ЗК України, ст.ст. 10,11, 57, 60, 209, 212-217 ЦПК України, суд,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через Чорнухинский районний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з моменту отримання копії цього рішення.

Рішення cуду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Рішення виготовлено у повному обсязі 10 липня 2015 року.

Рішення є оригіналом.

Суддя













































  • Номер: 22-ц/786/2580/15
  • Опис: Момот Н.О. до Мокиївської сільради про визнання права власності в порядку спадкування
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 549/307/15-ц
  • Суд: Апеляційний суд Полтавської області
  • Суддя: Крєпкий С. І.
  • Результати справи: в позові відмовлено; Ухвалено нове рішення по суті позовних вимог у зв'язку із:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.07.2015
  • Дата етапу: 13.08.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація