Судове рішення #4445943
Справа № 22-1817 головуючий у 1 -й інстанції

Справа № 22-1817                                                 головуючий у 1 інстанції. Кафідова О.В.

категорія:                                                                                                доповідач: Наумчук М.І.

 

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

29 січня 2008 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду

м. Києва в складі:

головуючого: Наумчука М.І.

суддів: Карпенко C.O., Олійник А.С.

при секретарі Слюзко Ю.М.

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Печерського районного суду м. Києва від 30 жовтня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_1 до громадянина Ки­таю ОСОБА_2, третя особа: Комунальне підприємство по утриманню та експлуатації житло­вого фонду «Липкижитлосервіс», про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -

 

ВСТАНОВИЛА:

 

У вересні 2005 року ОСОБА_1 звернувся в суд із вказаним позовом, в якому зазна­чав, що він та його неповнолітня дочка є власниками квартири 61 в будинку АДРЕСА_1. Незаконним проведенням відповідачем робіт у квартирі 58 цього ж буди­нку, яка знаходиться поверхом нижче від квартири позивача, йому заподіяна матеріальна і мо­ральна шкода. На стінах, стелі та підлозі жилого приміщення утворилися тріщини.

Вартість відновлювального ремонту квартири складає 38400 грн.

Посилаючись на викладені обставини ОСОБА_1 просив стягнути з відповідача на свою користь Вказані кошти, 100000 грн. на відшкодування моральної шкоди і судові витрати.

Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 30.10.2007 року в задоволенні позо­ву відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення скасувати і ухвалити нове про за­доволення його вимог. Апелянт зазначає, що суд не дав правильної оцінки зібраним доказам, не звернув уваги, що тріщини в його квартирі з'явились після початку проведення ремонту у квар­тирі відповідача і вони є наслідком виконання в ній будівельних робіт, про що свідчать складені акти. Такими діями відповідача позивачу заподіяно моральну шкоду, оскільки він був позбав­лений можливості нормально використовувати квартиру для задоволення своїх потреб, що при­звело до порушення нормальних життєвих зв'язків. Вказавши у рішенні на наявність у відпові­дача дипломатичного імунітету, суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріаль­ного права. При цьому не було враховано, що ОСОБА_2 володіє квартирою 58 в будинку АДРЕСА_1 на праві особистої власності, а не від імені акредитуючої дер­жави для цілей представництва. Тому, він не має імунітету від цивільної юрисдикції щодо ре­чового позову, який відноситься до нерухомого майна належного йому особисто.

Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість постановленого рішення в цих межах колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, відповідач ОСОБА_2 є Над­звичайним та повноважним послом КНР в Україні.

Вказана обставина ніким не оспорюються і підтверджується долученим до справи лис­том начальника Управління Державного протоколу МЗС України (а. с. 18).

Відповідно до ч. 2 ст. 413 ЦПК України акредитовані в Україні дипломатичні представ­ники іноземних держав та інші особи, зазначені у відповідних законах України і міжнародних договорах, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, підлягають юрис­дикції судів України в цивільних справах лише в межах, що визначаються принципами та нор-

 

мами міжнародного права або міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Між Україною та Китайською Народною Республікою 31.10.1992 року підписано Кон­сульську конвенцію, яка набула чинності з 19.01.1994 року.

Цією Конвенцією врегульовано і питання імунітету від юрисдикції.

Згідно із ст. ст. 1, 34 вказаної Конвенції консульські посадові особи, до яких віднесено і Надзвичайного та повноважного посла КНР в Україні, користуються імунітетом від криміналь­ної, цивільної та адміністративної юрисдикції держави перебування, за винятком наступних громадських позовів:

·        що витікають з угоди, укладеної консульською посадовою особою, по якій він не діє безпосередньо чи побічно від імені акредитуючої держави;

·        що виникають внаслідок збитку, який спричинений дорожнім транспортним засобом, судном або повітряним судном у державі перебування, відшкодуван­ня якого вимагає третя особа;

·        що відносяться до приватного нерухомого майна на території держави пере­бування, якщо тільки вони не володіють від імені акредитуючої держави для консульських цілей;

·        що стосується успадкування, коли вони виступають у якості виконавця запові­ту, опікуна над майном, яке успадковується, спадкоємця або відказоодержувача як приватні особи, а не від імені акредитуючої держави;

·        що відносяться до будь-якої професійної або комерційної діяльності, що здій­снюється ними у державі перебування за межами своїх офіційних функцій.

Виходячи з викладеного та підстав і предмету заявленого ОСОБА_1 позову про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, заподіяної внаслідок проведення незаконних робіт у квартирі, можливість заявления такого позову до консульської посадової особи в цій статті не передбачена.

Заявлений ОСОБА_1 позов безпосередньо не відноситься до приватного нерухо­мого майна, що належить ОСОБА_2, а стосується обов'язку по відшкодуванню шкоди при де­лікті.

Тому, неможливо погодитись з доводами апелянта, що по даній цивільній справі має мі­сце речовий позов, який відноситься до приватного нерухомого майна ОСОБА_2, яким він не володіє від імені акредитуючої держави для консульських цілей, що в свою чергу не надає від­повідачу імунітету від юрисдикції, встановленого як зазначеною вище Конвенцією, так і Віден­ською конвенцією про дипломатичні зносини від 18.04.1961 року.

Оскільки ОСОБА_1 подано позов до ОСОБА_2, а останній за цим позовом має імунітет від юрисдикції, то, відповідно, такий спір не може бути предметом розгляду в суді. В зв'язку з цим постановлене по справі рішення підлягає скасуванню із закриттям провадження по справі на підставі підпункту 1 пункту 1 ст. 205 ЦПК України.

З врахуванням того, що рішення суду першої інстанції скасовується, подана апеляційна скарга задовольняється частково.

Виходячи з підстав закриття провадження по справі інші доводи апелянта щодо незакон­ності рішення правового значення не мають.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 310,313, 314,315 ЦПК України, колегія суддів, -

 

УХВАЛИЛА:

 

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково. Рішення Печерського районного суду м. Києва від 30.10.2007 року скасувати, провадження по оправі закрити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили шляхом подання до цього суду касаційної скарги.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація