Малиновський районний суд м.Одеси
м. Одеса, вул. Василя Стуса, 1а, 65033, (048) 728-51-02
№2-4553/2010 р.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2010 р. Малиновський райсуд м. Одеси у складі: головуючого судді - Савинської І.О.
при секретарі Гриценко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ЗАТ АСК «Інго Україна» про стягнення збитків, заподіяних ДТП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_2 13713,60 грн. матеріальної шкоди, посилаючись на те, що 13.12.2008 р. по вул. Ак.Корольова в м.Одесі, з вини ОСОБА_2, що керував автомобілем „Мітцубісі", держзнак ВН 6195 СА, скоїлась ДТП, з результаті якої автомобілю «Мітцубісі», держзнак ВН 1640 ВС, що належить йому, були надані механічні пошкодження. На момент ДТП
вартість ремонту автомобіля складала 25248,60 грн, однак АСК «ІНГО -Україна» відшкодовано йому частково майнову шкоду у розмірі 111535 грн.
Також, позивач просить стягнути з ОСОБА_2 112 грн. - витрати, пов'язані зі складанням калькуляції вартості ремонту, 138,26 грн. - витрати по оплаті держмита, ЗО грн. - витрати по оплаті ІТЗ.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги визнав частково, згоден сплачувати розходи, понесені позивачем по складанню калькуляції вартості ремонту у розмірі 112 грн., витрати по оплаті держмита -138,26 грн., витрати по оплаті ІТЗ - ЗО грн. та просив стягнути матеріальну шкоду зі страхової компанії.
Представник відповідача ЗАТ АСК «Інго Україна» у судове засідання не з'явився.
Вислухавши пояснення з'явившихся учасників процесу, дослідивши матеріали даної справи та оглянувши матеріали адміністративної справи №3-45765/2008 р. Малиновського районного суду м.Одеси, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Як встановлено в судовому засіданні на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу №ВНС082694 ОСОБА_1 є власником автомобіля «Мітцубісі», держзнак ВН 1640 ВС.
13.12.2008р. , о 07 год. ЗО хв., ОСОБА_2, керуючи автомобілем «Мітцубісі», держзнак ВН 6195 СА, рухаючись по вул.Ак.Корольова в м.Одесі, порушив п.13.1 Правил дорожнього руху України, а саме: не обрав безпечну швидкість руху та не врахував
дорожньої обстановки, не витримав безпечну дистанцію по відношенню до зупинившогося попереду належного позивачу автомобілю «Мітсубісі», в результаті чого допустив з ним
1
зіткнення, що потягло пошкодження транспортних засобів.
Відповідно до постанови Малиновського районного суду м.Одеси від 14.01.2009р. ОСОБА_2 визнано винним у скоєнні ДТП та притягнуто до адмінвідповідальності за ст.124 КпАП України, з застосуванням заходів адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн.
Згідно довідки з місця ДТП відділу забезпечення діяльності підрозділів ДПС УДАІ ГУМВС України в Одеській області від 13.12.2009 № 037719, в результаті дорожньо-транспортної пригоди, належному позивачу на праві приватної власності автомобілю «Мітсубісі», державний номер НОМЕР_1, були завдані технічні пошкодження, - «деформація кришки заднього бамперу, розбито задній лівий фонарь».
Відповідно до складеної калькуляції ТОВ «АДІС-Авто» вартість ремонту автомобіля позивача становить 25248,60 грн
Загальний розмір вартості робіт, необхідних для відновлення належного позивачу пошкодженого автомобіля «Мітсубісі», держзнак ВН 1640 ВС, складає 25248,60 грн
05.08.2008р. ОСОБА_2 уклав договір страхування цивільно-правової відповідальності з Акціонерною страховою компанією «ІНГО-Україна».
Від АСК «ІНГО -Україна» позивачу була перерахована сума на розрахунковий рахунок у розмірі 11535 грн., в той час, коли загальна сума робіт, необхідних для відновлення пошкодженого автомобілю становить 25248,60 грн
Як вбачається із акту виконаних робіт ТОВ «АДІС-Авто» № РС- 5001023 від 14.07.2009р. по складанню калькуляції вартості ремонтних робіт, загальна вартість послуг складає 112 грн.
Страховим випадком є подія, внаслідок якої заподіяна шкода третім особам під час дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася за участю забезпеченого транспортного засобу і внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована за договором.
Згідно ст. 9 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» обов'язковий ліміт відповідальності страховика — це грошова сума, в межах якої страховик зобов'язаний провести виплату страхового відшкодування відповідно до умов договору страхування. Договором страхування на індивідуальних умовах можуть бути визначені ліміти, вищі, ніж зазначені у цьому Законі ліміти. Обов'язковий ліміт відповідальності страховика за шкоду, заподіяну майну потерпілих, становить 25500 гривень на одного потерпілого. У разі коли загальний розмір шкоди за одним страховим випадком перевищує п'ятикратний ліміт відповідальності страховика, відшкодування кожному потерпілому пропорційно зменшується. Обов'язковий ліміт відповідальності страховика за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю потерпілих, становить 51000 гривень на одного потерпілого. Зазначені страхові відшкодування виплачуються по кожному страховому випадку, що настав протягом періоду дії відповідного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності в межах ліміту відповідальності страховика, з урахуванням умов, зазначених у пункті 19.1 статті 19 цього Закону. До договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності та виплат страхового відшкодування за цими договорами застосовуються норми
2
щодо ліміту відповідальності страховика, які діяли на дату укладення договору. Розміри лімітів відповідальності страховика мають переглядатися Уповноваженим органом відповідно до рівня інфляції та індексу споживчих цін.
Згідно ч.І ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Згідно з ч.2 ст.1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
На підставі ч.І ст.1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах.
Відповідно до ст.1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов'язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Відповідно до ст.8 Закону України „Про страхування" передбачено, що страховий ризик — певна подія, на випадок якої проводиться страхування і яка має ознаки ймовірності та випадковості настання. Страховий випадок — подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про страхування » страхова сума — грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов'язаний провести виплату при настанні страхового випадку. Страхова виплата — грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку. Страхові виплати за договором страхування життя здійснюються в розмірі страхової суми (її частини) та (або) у вигляді регулярних, послідовних виплат обумовлених у договорі страхування сум (ануїтету). Розмір страхової суми та (або) розміри страхових виплат визначаються за домовленістю між страховиком та страхувальником під час укладання договору страхування або внесення змін до договору страхування, або у випадках, передбачених чинним законодавством. Страхова сума може бути встановлена по окремому страховому випадку, групі страхових випадків, договору страхування у цілому...
На підставі ст.57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Відповідно до ст.ст.10,60 ЦПК України цивільне судочинстві здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів
їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як ш підставу своїх вимог або заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виник спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч.І ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
У судовому засіданні позивачем документально підтверджені його витрати на складання калькуляції вартості ремонту автомобіля, сплата держмита та сплата витрати на ІТЗ.
На підставі зазначеного суд вважає необхідним стягнути з відповідача ЗАТ АСК «Інго Україна» залишок суми вартості ремонту автомобіля у розмірі 13713, 60грн.
Задовольняючі позов та стягуючі з відповідача ЗАТ АСК «Інго Україна» кошти на користь позивача, суд вважає необхідним також стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь позивача витрати по сплаті держмита, витрати по сплаті ІТЗ та витрати, пов'язані зі складанням калькуляції вартості ремонту автомобіля з якими він був згодний.
Керуючись ст.ст.10,11,57,60,208-209,212-215,218 ЦПК України, ст.ст.22,1166,1187-1188,1192-1193,1194 ЦК України, Законом України „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності страхування власників наземних транспортних засобів", Законом України „Про страхування", суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Стягнути з ЗАТ АСК «Інго Україна» на користь ОСОБА_1 13713,60 грн. матеріальної шкоди.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 112 грн. - витрати, пов'язані зі складанням калькуляції вартості ремонту, 138,26 грн. - витрати по оплаті держмита, ЗО грн. - витрати по оплаті ІТЗ, а всього стягнути 280,26 грн.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі у строк 10 днів заяви про апеляційне оскарження рішення суду та подальшої подачі у строк 20 днів апеляційної скарги, або у порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
4