Судове рішення #445703

                             Справа № 2-46/2007 p.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2007року.                                       Саеранський районний суд Одеської області

в складі: головуючого      Бородія В. Є.,

при секретарі     Кулінченко В.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Саврань справу за скаргою ОСОБА_1на неправомірні дії державної виконавчої служби у Савранському районі Одеської області, -

встановив:

Заявниця, ОСОБА_1, звернулася до суду зі скаргою на неправомірні дії державної виконавчої служби у Савранському районі Одеської області, пояснивши при цьому, що згідно із виконавчим листом, виданим на підставі рішення Савранського районного суду Одеської області від 13 березня 2002 року, її колишній чоловік - ОСОБА_2зобов'язаний сплачувати аліменти в розмірі 1/4 частини зі всіх видів заробітку та до ходів, але не менше 1/2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на утримання ди тини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, до її повноліття.

У зв'язку із внесенням змін до ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України, якою встано влено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 СК України, заявниця звернулася до державної виконавчої служби у Савранському районі Одеської області з проханням про перерахунок мінімаль ного розміру аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_2, з урахуванням зазначе них змін в законодавстві з моменту набрання ними чинності, а саме з 18 жовтня 2005 ро ку.

У зв'язку з відхиленням держаною виконавчою службою її прохання ОСОБА_1 звернулася зі скаргою до суду, просить визнати дії державної виконавчої служби у Сав ранському районі Одеської області, які виразилися у відмові в проведенні перерахунку розміру аліментів неправомірними, а також просить зобов'язати державну виконавчу службу у Савранському районі здійснити перерахунок розміру аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_2 на її користь на утримання неповнолітньої дитини у відповід ності до змін, внесених до ч. 2 ст. 182 СК України.

Крім того, заявниця просить поновити пропущений нею строк для звернення до су ду зі скаргою, оскільки до моменту звернення до суду зі скаргою, вона щиро сподівалася, що її вимоги є законними, і вони будуть задоволені начальником державної виконавчої служби у Савранському районі Одеської області без звернення до суду.

Начальник державної виконавчої служби у Савранському районі Одеської області в судовому засіданні пояснила, що їй відомо про зміни, які внесені в Сімейний кодекс України щодо мінімального розміру аліментів на дитину. Не заперечує, що на виконанні у виконавчій службі у Савранському районі Одеської області знаходиться виконавчий лист, виданий на підставі рішення Савранського районного суду Одеської області від 13 березня 2002 року, відповідно до якого ОСОБА_2 зобов'язаний сплачувати аліменти в розмірі 1/4 частини зі всіх видів заробітку та доходів, але не менше 1/2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на утримання дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 на родження, до її повноліття. Підтверджує той факт, що заявниця зверталася до державної виконавчої служби у Савранському районі із письмовим проханням про перерахунок розміру аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_2, з урахуванням змін в зако нодавстві. Але, на підставі письмових роз'яснень Департаменту державної виконавчої служби в Одеській області - 1 листопада 2006 року за її підписом був надісланий лист за явниці, яким в задоволенні прохання про перерахунок розміру аліментів було відмовле но. Вважає, що дії державної виконавчої служби у Савранському районі в даному випад ку є законними, стверджує, що для зміни розміру аліментів, належних заявниці, їй необхідно звернутися до суду в порядку ст. 192 СК України, просить в задоволенні скарги відмовити.

Суд, заслухавши пояснення заявниці, начальника державної виконавчої служби у Савранському районі, перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, вважає, що скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на виконанні у виконавчій службі у Савранському районі Одеської області знаходиться виконавчий лист, виданий на підставі рішення Саврансько-го районного суду Одеської області від 13 березня 2002 року, відповідно до якого ОСОБА_2 зобов'язаний сплачувати аліменти в розмірі 1/4 частини зі всіх видів заробітку та до ходів, але не менше 1/2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на утримання ди тини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, до її повноліття.

У зв'язку із внесенням змін до ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України, якою встано влено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 СК України, заявниця звернулася до державної виконавчої служби у Савранському районі Одеської області з проханням про перерахунок розміру аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_2, з урахуванням зазначених змін в за конодавстві з моменту набрання ними чинності (а. с. 3). Листом від 1 листопада 2006 ро ку за вих. № НОМЕР_1 за підписом начальника державної виконавчої служби у Савранському районі в задоволенні прохання заявниці було відмовлено (а. с. 4). При цьому заявниці не було роз'яснено її право оскаржити вказані дії державної виконавчої служби до суду.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно зі статтями 7 та 8 цього ж Закону - державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб; контроль за своєчасністю, правильністю, повнотою виконання рішень державним виконавцем здійснюють начальник органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, та керівник вищестоящого органу. А відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну виконавчу службу" -завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.

З урахуванням наведеного, посадові особи державної виконавчої служби у своїй діяльності зобов'язані керуватися не лише нормами Закону України "Про виконавче провадження", але й дотримуватися вимог інших нормативно-правових актів.

Законом України "Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо збільшення розміру аліментів на дітей" від 22 вересня 2005 року, який набрав чинності 18 жовтня 2005 року, внесено зміни до частини другої статті 182 СК України, яку викладено в такій редакції: "Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу". Відповідно до вказаної правової норми з моменту набрання нею чинності мінімальний розмір аліментів, які зобов'язаний сплачувати ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання дитини - ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1народження, до її повноліття повинен бути збільшений з 1/2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян до 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідно до п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15 травня 2006 року "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" - вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров'я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч. 2 ст. 182 СК України. При цьому необхідно мати на увазі, що зміна законодавства в частині визначення мінімального розміру аліментів на одну дитину не є підставою для перегляду постановлених раніше судових рішень про їх стягнення.

Таким чином, державна виконавча служба у Савранському районі зобов'язана була незалежно від прохання заявниці з моменту набрання чинності нової редакції ч. 2 ст. 182 СК України зробити перерахунок належного їй до сплати з ОСОБА_2 мінімального розміру аліментів.

Твердження начальника державної виконавчої служби у Савранському районі про те, що заявниця для збільшення розміру належних їй до виплати аліментів зобов'язана звернутися до суду в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 192 СК України у даному випадку є безпідставним, оскільки вказана стаття стосується лише зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду або домовленістю між батьками у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.

Крім того, суд вважає, що в даному випадку встановлений ст. 385 ЦПК України десятиденний строк для звернення до суду зі скаргою пропущено заявницею з поважних причин і підлягає поновленню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 10, 11, 60, 79, 210, 213, 215, 386-388 ЦПК України, -

ухвалив:

1.  Поновити ОСОБА_1пропущений нею строк для подання скарги.

2.             Скаргу ОСОБА_1 задовольнити. Дії державної виконавчої служби у Савранському районі Одеської області, які виразилися в безпідставній відмові в проведенні перерахунку мінімального розміру аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_2 на її користь на утримання неповнолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, визнати неправомірними.

3. Зобов'язати державну виконавчу службу у Савранському районі Одеської області

з урахуванням вимог ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України з 18 жовтня 2005 року здій

снити перерахунок мінімального розміру аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_2на користь ОСОБА_1на утримання дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження,

4.           Стягнути з державної виконавчої служби у Савранському районі Одеської області в дохід держави судовий збір в розмірі 17 грн.

5.           Стягнути з державної виконавчої служби у Савранському районі Одеської області витрати на інформаціно-технічне забезпечення в розмірі 7 грн. 50 коп.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Одесь кої області через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголо шення ухвали заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація