С права № 2-а-357/09
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі:
Головуючого судді Арапіної Н.Є.
При секретарі Тумарової К.К.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Торез адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області про визнання протиправною бездіяльності і зобов’язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за 2008 рік,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувя до суду з адміністративним позовом до відповідача про поновлення пропущеного строку, необхідного для звернення з адміністративним позовом, зобов’язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за 2006, 2007 роки, в якому зазначено, що має статус „Дитина війни” та згідно ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” має право на щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яку повинен нараховувати та виплачувати відповідач. Просив про поновлення пропущеного строку, необхідного для звернення з адміністративним позовом, зобов’язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за 2006, 2007 роки.
Позивач у судове засіданння не з”явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, та про уточнення позовних вимог - просив про визнання бездіяльності протиправною і зобов»язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за 2008 рік.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області у судове засіданння не з”явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти позову.
Суд, перевірівши матеріали справи, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Торезі як отримувач пенсії за віком, має статус „Дитини війни”. Протягом 2006-2008 років передбачена ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” щомісячна доплата до пенсії як дитині війни не виплачувалася (а.с. 5).
Дослідив добуті докази суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до нової редакції статті 6 вищезазначенного Закону дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Відповідно до ст. 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10 рп визнано таким, що не відповідають Конституції (є неконституційними) положення, зокрема, пункту 41 підпункту 2 розділу П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відповідно до п.6 наведеного Рішення визначено про те, що Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону«Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційни и.
В зв»язку з вказаним Рішенням втратила чинність нова редакція статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, внаслідок чого встановлена попередня редакція закону, згідно якої діти війни мають право на отримання підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року (набрав чинності з 01 січня 2004 року), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум” № 966-ХІ від 15.07.1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч. 4 ст. 1 цього ж Закону, до осіб, які втратили працездатність, відносяться … непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку.
Згідно ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, до числа основних державних соціальних гарантій включаються …мінімальний розмір пенсії за віком… Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч. 1 ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод ( Протокол ратифіковано Законом України № 475/97-ВР від 17.07.97), кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Суд вважає, що бездіяльність ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області щодо невиплати позивачу щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 22 травня по 31 грудня 2008 року є протиправною, оскільки не відповідає вимогам ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб”єктом владних повноважень, суд присуждає всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.
Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м.Тореза на користь позивача слід стягнути 03 грн. 40 коп.
Керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 46 Конституції України, ст. 6, ст. 1 Розділу ІV – Прикінцеві положення Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ч. 4 ст. 1, абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум”, ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10 рп, ст.ст. 9, 11, 14, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати бездіяльність ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області щодо нездійснення ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 22 травня по 31 грудня 2008 року протиправною.
Зобов’язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 22 травня по 31 грудня 2008 року.
Стягнути з місцевого бюджету міста Тореза Донецької області на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору у сумі 03 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу – з дня складання в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного суду Донецької області або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя Торезького міського суду Н.Є. Арапіна
- Номер: 2-аво-678-3/16
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-357/09
- Суд: Летичівський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Арапіна Н. Є.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.02.2016
- Дата етапу: 08.02.2016