Судове рішення #4467785
11/134

      КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД       

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


 03.02.2009                                                                                           № 11/134

 Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

 головуючого:          Отрюха  Б.В.

 суддів:            Верховця А.А.

          Тищенко  А.І.

 при секретарі:            

 За участю представників:

  від позивача: Лябах О.О. - юрист

від відповідача1: Дорошенко О.С.- юрист

від відповідача 2: не з»явився

 

 розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київська міська рада

 на рішення Господарського суду м.Києва від 21.10.2008

 у справі № 11/134 (Смирнова Ю.М.)

 за позовом                               Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи

 до                                                   Київська міська рада

                                                  Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)

 третя особа позивача             

 третя особа відповідача            

 про                                                   укладення договору оренди землі

 

ВСТАНОВИВ:

 Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи звернулось до суду з позовними вимогами до Київської міської ради, Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради( Київської міської державної адміністрації)  про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 0,5381 га, розташованої по вул. Маршала Рибалка, 3-а у Шевченківському районі м.Києва на умовах, визначених договором.

       Рішенням Господарського суду м. Києва від 21.10.2008р. у справі № 11/134 позовні вимоги  задоволено повністю.   

       Не погоджуючись з рішенням суду  Київська міська рада звернулась з апеляційною скаргою, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову, оскільки вважає, що рішення було прийнято з порушенням вимог чинного законодавства та не відповідає дійсним обставинам справи.

       В обґрунтування апеляційної скарги Київська міська рада посилається на те, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Рішенням Київської міської ради від 01.11.07р. № 1125/3958 позивачу було передано в короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку площею 0,54 га для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з підземним паркінгом на вул. Маршала Рибалка, 3-а у Шевченківському районі м.Києва. Договір оренди земельної ділянки може бути укладений лише за взаємним волевиявленням сторін, а чинним законодавством України не передбачено строк, протягом якого Київська міська рада після прийняття відповідного рішення про надання земельної ділянки має укласти договір оренди земельної ділянки.

      В судове засідання представник відповідача2 не з»явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представника позивача та відповідача1, колегія приходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутності представника відповідача 2,  оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи по суті спору.

      Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача та відповідача1, колегією встановлено наступне:

     Відповідно до ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

     Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

      Відповідно до ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

     

       Відповідно до ч. 5 ст.16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

       Відповідно до статті 6 Закону України „Про столицю України місто-герой Київ” місцеве самоврядування у м. Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в м. Києві ради та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами.

        Згідно із пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” вирішення відповідно до Закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.

        Положеннями статті 9 Земельного кодексу України передбачено,  що розпорядження землями територіальної громади міста,  передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок відноситься до повноважень Київської міської ради, крім того, відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні ради.

        Згідно із статтею 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється (ст.. 125 ЗК України).

        Також, відповідно до Листа Вищого господарського суду України від 30.11.2007р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з орендою земельних ділянок" лише рішення уповноваженого державного виконавчого органу чи органу місцевого самоврядування є підставою набуття фізичними і юридичними особами права користування земельними ділянками, що знаходяться у державній або у комунальній власності. Укладення між позивачем та міською радою договору резервування земельної ділянки та його умови в будь-якому разі не повинні суперечити та не змінюють вимог законодавства щодо порядку надання земельних ділянок в оренду, зокрема, щодо обов'язковості прийняття радою відповідного рішення.

        Як вбачається з матеріалів справи Київською міською радою було прийнято рішення № 1125/3958 від 01.11.2007р. Про передачу Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку площею 0,54 га для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з підземним паркінгом на вул. Маршала Рибалка, 3-а у Шевченківському районі м.Києва.

       На виконання п.4.2 вищезазначеного рішення 01.02.2008р. позивач звернувся до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з клопотанням про виготовлення технічної документації із землеустрою і складання договору оренди земельної ділянки та доручив виконання робіт ТОВ «Землевпорядно-консалтингова компанія «ЗЕМПРОІНФОРМ».

      04.02.2008р. позивач отримав від Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) технічне завдання № 3166 на розробку технічної документації зі складання договору оренди землі з позивачем.

      Також ТОВ «Землевпорядно - консалтингова компанія «ЗЕМПРОІНФОРМ» було виготовлено технічну документацію, яка була перевірена та прийнята до бази даних  Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради.

      Відповідно до статті 16 Закону України „Про оренду землі” у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.

      17.07.2008р. № 03-9603/24 позивач звернувся до Київської міської ради з листом про укладення та підписання договору оренди земельної ділянки, вказаної у рішенні Київської місткої ради від 01.11.2007р № 1125/3958, до якого надав два підписані примірники договору.

      Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками, який Київською міською радою було отримано  28.07.2008р. вх. № 50203.

      Як вбачається з матеріалів справи Київською міською радою не було  ні підписано договір оренди земельної ділянки ні повернуто його позивачу із зауваженнями.

       Згідно з ч. 2 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надсилається другій стороні у двох примірниках.

        Відповідно до ч.4 ст 181 ГК України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

        Таким чином, оскільки Київська міська рада прийняла відповідне рішення про передачу позивачу земельної ділянки в короткострокову оренду на 5 років площею 0,54 га для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з підземним паркінгом на вул. Маршала Рибалка, 3-а у Шевченківському районі м.Києва, колегія суду приходить до висновку, що договір оренди є укладеним, а  вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

        Що стосується позовних вимог позивача про зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами вони  підлягають задоволенню, оскільки відповідно до статті 20 Закону України „Про оренду землі” державній реєстрації підлягає  лише укладений договір оренди землі.

      Оскільки договір оренди земельної ділянки розташованої на вул. Маршала Рибалка, 3-а у Шевченківському районі м.Києва  для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з підземним паркінгом є укладеним, вимоги позивача про зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради зареєструвати договір оренди є такими, що підлягають задоволенню.

      Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду м.Києва обґрунтоване, відповідає обставинам справи і чинному законодавству, а отже, підстав для його скасування не вбачається, у зв’язку з чим апеляційні скарги не підлягають задоволенню.

        Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, суд  –


ПОСТАНОВИВ:

  Апеляційну скаргу Київської міської ради залишити без задоволення.

      Рішення Господарського суду м. Києва від 21.10.2008 р. у справі № 11/134 залишити без змін.

      Матеріали справи № 11/134 повернути до Господарського суду м. Києва.

 Головуючий суддя                                                                      Отрюх  Б.В.


 Судді                                                                                          Верховець А.А.


                                                                                          Тищенко  А.І.



  


  • Номер:
  • Опис: стягнення 25 531,87 грн.
  • Тип справи: Заміна сторони у виконавчому провадженні (2-й розділ звіту)
  • Номер справи: 11/134
  • Суд: Господарський суд м. Києва
  • Суддя: Тищенко А.І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.04.2019
  • Дата етапу: 24.04.2019
  • Номер:
  • Опис: стягнення 25 531,87 грн.
  • Тип справи: Заміна, залучення нових учасників судового процесу, правонаступництво, залучення третьої особи (2-й розділ звіту)
  • Номер справи: 11/134
  • Суд: Господарський суд м. Києва
  • Суддя: Тищенко А.І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.08.2019
  • Дата етапу: 05.09.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація