Справа № 0413/661/2012
2/212/144/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
05 лютого 2013 року Жовтневий районний суд міста ОСОБА_1,
в складі: головуючого судді - КУЛІГІНОЇ Т. Д., при секретарі – ВІНКЛЕР Ю.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду міста ОСОБА_1 цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої внаслідок злочину, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відповідачки ОСОБА_3 про відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої внаслідок злочину, який підтримав в судовому засіданні в повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з’явилася, будучи неодноразово повідомлена по час та місце розгляду справи, у встановленому законом порядку, не повідомила суд про поважність причини неявки в судове засідання, та не надала суду заяви про можливість розгляду справи у її відсутність, в зв’язку з чим, суд, керуючись вимогами ст. 169 Цивільно-процесуального кодексу України вважає можливим розглянути справу заочно, за участю позивача та на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.
Дослідивши надані суду письмові докази, вислухавши позивача, суд прийшов до висновку про те, що позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої внаслідок злочину – підлягає задоволенню, за наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 24 листопада 2011 року ОСОБА_3 було звільнено від кримінальної відповідаль-ності та покарання, зв’язку з застосуванням щодо неї ст.1 Закону України «Про амністію» від 08.07. 2011 року.
У ході досудового слідства та судового засіданні ОСОБА_3 повністю визнала себе винною у скоєнні злочину проти власності позивача ОСОБА_2, який був визнаний потерпілим, що підтверджено Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 24 листопада 2011 року.
З тексту Постанови Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 24 листопада 2011 року вбачається, що відповідачка викрала у позивача належне йому майно, а саме: дублянку, вартістю 5,5 тис. грн., шкіряний плащ, вартістю 6 тис.грн., -2 шкіряні куртки, вартістю 1800 грн. та 1500 грн., 3 пар брюк, загальною вартістю 650 грн., мобільний телефон «NОКІА 5030», SІМ - карту та чохол до телефону, загальною вартістю 494 грн.; годинник, вартістю 56 грн.; спортивний костюм, вартістю 600 грн.; 2 шкіряні ремні, вартістю 40 грн. кожен, на загальну суму 80 грн.,; чоловічий зонт, вартістю 50 грн., а всього на загальну суму -16 730 грн., якими розпорядилася на свій розсуд.
Про бажання відшкодувати шкоду, завдану позивачеві відповідачка виклала в письмовій розписці від 24.11.2011 року, яку передала ОСОБА_2 в день винесення судом Постанови Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 24 листопада 2011 року, та вказала, що відшкодує завдану йому матеріальну та моральну шкоду до 25.12.2011 року, що підтверджено розпискою, але, до цього часу відповідачка ОСОБА_3 майнову і моральну шкоди, завдану позивачеві ОСОБА_2, внаслідок скоєння злочину не відшкодувала.
Відповідно до вимог ст. 1166 Цивільного кодексу України - майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особис тим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізи чної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
В статті 1192 Цивільного кодексу України визначено способи відшкодування шкоди, завданої майну потерпілого, з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов’язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якос ті, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необ хідних для відновлення пошкодженої речі.
Відповідно до вимог ст. 23 Цивільного кодексу України - особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав, відповідно до підстав, визначених в ст. 1167 Цивільного кодексу України, до яких відноситься і моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Приймаючи рішення, суд виходить з того, що моральна шкода відшкодовується грошима, майном або в інший спосіб, оскільки цей вид відшкодування було погоджено сторонами, що підтверджено розпискою відповідачки, що у будь-якому випадку для того, щоб призначити справедливе від шкодування, сторони чи суд повинні оцінити адекватність майнового блага завданій моральній шкоді, що розмір відшкодування моральної шкоди має бути не більш, аніж достатнім для розумного задоволення потреб потерпілої особи і не повинен призводити до її збагачення, та що на розмір відшкодування не впливає наявність чи обсяг майнової шкоди, яка завдана тими ж діями, що призвели до виникнення моральної шкоди.
Оскільки моральна шкода позивачу заподіяна внаслідок скоєння злочину, що доведено в судовому засіданні, то суд вважає, що відшкоду вання моральної (немайнової) шкоди повинно бути здійснено, за загальним правилом, у формі одноразо вої виплати грошової суми у повному обсязі.
Аналізуючи надані суду докази, в їх сукупності, суд прийшов до висновку про те, що позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої внаслідок злочину – слід задовольнити, та стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 16730 гривень, у відшкодування майнової шкоди та 15680 гривень, у відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок злочину.
Відповідно до вимог ст. 79, 80, 88 Цивільно-процесуального кодексу України з ОСОБА_3 слід стягнути судовий збір у розмірі: 214 гривень 60 копійок (майновий спір), та 214 гривень 60 копійок (немайновий спір), на користь держави.
Керуючись ст.ст. 23, 1166, 1167, 1177, 1192 Цивільного кодексу України ст. ст. 10, 60, 79, 80, 88, 169, 212, 214, 215, 218 Цивільно-процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої внаслідок злочину - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 16730 гривень, у відшкодування майнової шкоди та 15680 гривень, у відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок злочину.
Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір у розмірі: 214 гривень 60 копійок (майновий спір), та 214 гривень 60 копійок (немайновий спір), на користь держави.
Заочне рішення може бути переглянуте Жовтневим районним судом м. Кривого Рогу за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії рішення відповідачем.
Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд міста ОСОБА_1 протягом десяти днів з дня його проголошення.
СУДДЯ: КУЛІГІНА Т.Д.