Судове рішення #4482478

                                                                                          Справа № 2-а- 28-2009 р.

 

                                         П О С Т А Н О В А

 

                                      ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

       23 березня 2009 року,  Вовчанський  районний  суд  Харківської області

       у складі: судді -                Уханьової  І.С.,

                      при секретарі -    Радченко І.Ю.

        розглянувши  у відкритому  судовому  засіданні  адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України у Вовчанському районі Харківської області, про призначення та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірах , встановлених законом та про стягнення заборгованості ,

                                               В С Т А Н О В И В:

      ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 звернулися до суду з адміністративними позовами до Управління пенсійного фонду України у Вовчанському районі Харківської області , про призначення та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров»ю , в розмірах , встановлених законом, та про стягнення заборгованості, посилаючись на те , що вони є учасником  ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , внаслідок захворювання  були визнані  інвалідами  3 групи та їх було віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Кожному їм було призначено пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну їхньому здоров»ю , розмір яких повинен визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена Законом України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , тобто щомісячна додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров»ю повинна призначатися в розмірі 50%  мінімальної пенсії за віком , а розмір пенсії для інвалідів 3 групи , щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою , повинна бути не  нижчим  6 мінімальних пенсій за віком. Про порушення  свого права позивачам стало відомо в кінці 2008 року і тому вони звернулися з заявою до відповідача про перерахунок їм пенсії відповідно до законодавства, але ці заяви не задовольнили і тому позивачі  звернулися до суду з позовом  та просять суд, визнати діяльність Управління пенсійного фонду Вовчанського району Харківської області незаконною та винною ,  а також забов»язати відповідача провести з 1.12.2007 року перерахунок та виплату  позивачам заборгованість з державної пенсії в мінімальному об»ємі у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та з додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи виключно із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком.                                        

       У судовому засіданні   позивачі та їх представник  повністю   підтримали  позовні вимоги  та просили  їх в повному обсязі задовольнити.

       Представник  відповідача  в судовому  засіданні позов не визнала  та пояснила , що позивачі  знаходяться на обліку в управлінні ПФУ в Вовчанському районі  та отримують пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від. 28.2.1991 року. Відповідно до вимог ст..54 Закону № 796 , обчислення і призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах  відповідно до Закону України «Про  загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» № 1058. В усіх випадках розмір пенсії по інвалідності 3 групи, щодо яких встановлено  зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Порядок обчислення пенсії по інвалідності , що настала внаслідок каліцтва чи захворювання визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст.. 50 Закону № 796 додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров»ю , інвалідам 3 групи , віднесеним до категорії 1, виплачується у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Відповідно до вимог ч.1 ст.28 Закону № 1058, на які посилаються позивачі , мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок- 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі , прожиткового мінімуму, визначеного законом, для осіб, які втратили працездатність; а ч.3 ст.28  вищевказаного Закону № 1058 встановлено, що мінімальний  розмір пенсії за віком, визначений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій , призначених згідно з цим Законом. Оскільки позивачі  отримують пенсію на підставі ст..50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської  катастрофи» № 796, то відповідно до положень ч.4 ст.54 цього Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання визначається Кабінетом Міністрів України. Отже ,саме Кабінет Міністрів  України, своїм нормативно-правовими актами, визначає  конкретний розмір пенсії , встановлених ст..ст.50,54 Закону № 796, які виплачуються за рахунок державного бюджету. Згідно постанови Кабінету Міністрів  України від 3.01.2002 року № 1 «Про підвищення розміру пенсій та  інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» розрахунок пенсій, виплачених відповідно до ч.4 ст.54 Закону № 796 і додаткових пенсій, передбачених вказаним Законом, здійснюється виходячи з розміру  мінімальної пенсії  за віком 19грн.91 коп.. Крім того з 1.1.2006 року постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року № 1293 було збільшено розмір пенсій, призначених відповідно до ст.. 54 Закону № 796 – для 3 групи 470,00 грн..

З 1.1.2008 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік «  та внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.2007 року № 107 були внесені зміни до Закону № 796, а саме встановлені мінімальні розміри пенсій інвалідам, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою – інвалідам 3 групи – 140% прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність ( 140% х470,00= 658,00грн.). З 1.07.2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від  16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення  громадян»проводились перерахунки пенсій, призначених відповідно до Закону № 796- мінімальний розмір пенсії інвалідам 3 групи встановлено в розмірі 760,00грн. Тому позивачам по справі  були проведені перерахунки пенсії управлінням ПФУ в Вовчанському районі відповідно до діючого законодавства. Взв»язку з цим представник відповідача вважає, що позивні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6. задоволенні бути не можуть.

       Суд, заслухавши  пояснення сторін по справі , перевіривши  матеріали справи, вважає, що позов  підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

       Судом  встановлені  такі  факти   та відповідні  їм  правовідносини.

    Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

     З матеріалів справи суд встановив, що позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, вони визнані інвалідами 3 групи. та їх віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи але пенсія їм нараховувалася і виплачувалася відповідно до ч.4 ст.54 Закону № 796, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком 19 грн.91 коп.. (л.с.3-7,23-28,43-48,64-68,84-88,100-106)

      Згідно з ч 4 ст. 54 Закону № 796-ХІІ в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

      Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

       Згідно з положеннями ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

       Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд прийшов до  висновку, що при визначенні розміру пенсій застосуванню підлягає ч.4 ст. 54 Закону № 796-ХІІ, а не Постанова КМУ № 1, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

       Згідно ч.5 ст. 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання  внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.

Зі ст. 54 Закону № 796-ХІІ випливає, що під час визначення розміру пенсії за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

      Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону № 796-ХІІ , у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

      Тому підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.    

          Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

          Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

          Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

     Тому суд  вважає, що відповідач повинен здійснити нарахування та виплату пенсій позивачам по справі виходячи з розмірів, встановлених Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».

          За таких обставин є всі  законні підстави для задоволення  адміністративного позову  в частині визнання  неправомірними дій  Управління пенсійного фонду України у Вовчанському районі Харківської області та зобов»язання їх здійснити перерахунок пенсії  позивачам по справі , відповідно до ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону «України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати, в іншій частині позов залишити без задоволення .

             На  підставі  викладеного,  керуючись  ст. ст. 6,10, 11, 159, 160, 163  КАС України,  ст.46,64,124 Конституції України ,Закону України № 796-Х11«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ,Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» ,  суд

 

                                                     П О С Т А Н О В И В:

                   

         Позовні вимоги  ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6  до Управління Пенсійного фонду  України у  Вовчанському районі Харківської області про призначення та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю , в розмірах , встановлених законом, та про стягнення заборгованості  - задовольнити частково .

       Визнати противоправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області.

       Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії  ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ,у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру, встановленого діючим законодавством України на день виплати.

        В іншій частині позивних вимог - відмовити.

       Постанова  може  бути  оскаржена  в апеляційному  порядку , через  суд  першої   інстанції  шляхом  подачі  в 10-денний  строк  з дня  проголошення  рішення  заяви   про  апеляційне  оскарження  і   подання після цього  протягом 20 днів   апеляційної  скарги.

СУДДЯ   -

 

 

         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація