Справа № 22-189/08
Головуючий у 1-ій інстанції: Щасна Т.В.
Доповідач: Карпенко C.O.
УХВАЛА
ІМЕН EM УКРАЇНИ
19 лютого 2008 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду міста Києва в складі: головуючого - судді Карпенко С.О.
суддів Котули Л.Г., Диби В.Г.
при секретарі Ярошенку С.В.,
з участю представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу
за апеляційною скаргою ОСОБА_3
на рішення Дарницького районного суду міста Києва від 28 листопада 2006 року
в справі за позовом ОСОБА_4
до ОСОБА_3
про стягнення коштів,
встановила:
Рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 28 листопада 2006 року позовні вимоги ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про стягнення коштів задоволені.
Стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 15 300 грн та 153 грн державного мита.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить рішення суду першої інстанції скасувати, постановити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_4 відмовити. Посилається на те, що позивач змінювала підстави позову і договір купівлі-продажу не був укладений з її вини. Вважає, що при винесенні рішення судом неповно з'ясовані обставини, що мають значення по справі, а також неправильно застосовано норми матеріального права: а саме застосовано закон, який не поширюється на спірні правовідношення.
- В, суді апеляційної інстанції представник ОСОБА_3 - ОСОБА_2 -апеляційну скаргу підтримав з підстав, наведених у ній, і просив її задовольнити.
Представник ОСОБА_4 - ОСОБА_1 - просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги, вважаючи рішення суду законним.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та в межах вимог, заявлених у суді першої інстанції, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Як вбачається з матеріалів справи 18 квітня 2006 року між сторонами було укладено попередній договір, відповідно до якого сторони домовились строком до 19.06.2006 року укласти основний договір купівлі-продажу житлового будинку АДРЕСА_1 і ОСОБА_3 за попереднім договором було отримано грошову суму в розмірі 15 300 гривень {а.с.8-9).
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що укладений попередній договір є нікчемним і на підставі ст.216 ЦК України кожна із сторін зобов'язана повернути стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.
Такий висновок суду є правильним, враховуючи наступне.
Згідно ч.1 ст.635 ЦК України попередній договір укладається у формі, встановленій для основного договору, а якщо форма основного договору не встановлена, - у письмовій формі.
Відповідно до вимог ст.657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Оскільки попередній договір від 18.04.06 року укладений між сторонами з недодержанням вимог чинного законодавства про нотаріальне посвідчення договору, судом першої інстанції правильно застосовано норму ч.1 ст.220 ЦК України в якій встановлено, що у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Оскільки законом прямо встановлена нікчемність правочину, то він вважається недійсним, і на підставі ст.216 ЦК України кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину. Тому суд правильно стягнув з відповідача на користь позивача кошти, отримані першим на виконання правочину.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду є законним та обґрунтованим, постановленим з додержанням вимог матеріального та процесуального права, висновки якого доводами апеляційної скарги не спростовані.
Зміна підстав позову є процесуальним право позивача і сама по собі не може бути підставою для скасування рішення. Встановлення причин, з яких не укладений договір купівлі-продажу,, правового значення при вирішенні спору з даних підстав немає, тому судом ця обставина не з'ясовувалась.
Керуючись ст.ст.303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилити.
Рішення Дарницького районного суду міста Києва від 28 листопада 2006 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двох місяців з дня набрання нею законної сиди до Верховного Суду України шляхом подання до цього суду касаційної скарги.