Судове рішення #4504204

Справа № 2а-339/09

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

13 березня 2009 року     Хмельницький міськрайонний суд

    Хмельницької області в складі:    

    головуючого – судді Трембача О.Л.

    при секретарі – Білоус О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Хмельницькому адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської Ради про стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги та зобов’язання до вчинення дій,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Хмельницької міської Ради, про стягнення недоплаченої щорічної одноразової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов’язання призначити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з наступним підвищенням виплат до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку та поновлення строку позовної давності щодо вказаної допомоги, посилаючись на те, що відповідачем виплата протягом 2007-2008 років проводилась не в повному обсязі. Розмір допомоги відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ч.  ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", встановлено у розмірі – не менше прожиткового мінімуму на одну особу.

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просить поновити строк звернення до суду у зв’язку з доглядом дитини, яка постійно хворіє, про що надала відповідні докази.

В судовому засіданні представник управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що грошова допомога була виплачена позивачу повністю на підставі та в межах чинного законодавства, та застосувати пропущений позивачем строк звернення до суду відповідно ст. ст . 99, 100 КАС України.

    Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов  підлягає частковому задоволенню.

    Відповідно до вимог ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

    Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 2 цього ж Закону застрахованою особою є найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.    

    Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримувала допомогу по догляду за сином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку в розмірі 72 грн. 74 коп. за серпень 2007 року; розмірі 134 грн. 45 коп. за вересень 2007 року; розмірі 136 грн. 06 коп. за жовтень 2007 року; розмірі 140 грн. 05 коп. за листопад 2007 року;  розмірі 144 грн. 10 коп. за грудень 2007 року - листопад 2008 року.

    Відповідно до вимог ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.    

    Відповідно до вимог ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років на 2007 рік становив: з 1 січня - 434 гривень, а з 1 жовтня – 450 грн..

    Законом України від 28.12.2007 року "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частина перша статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" викладена в новій редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку надається  у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньо сукупним доходом сім’ї в розрахунку на особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Одночасно відповідно до нової редакції пункту 3 розділу "Прикінцеві положення" згаданого Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Крім того ст. 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» передбачено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються  за вищеназваним законом є окремим видом загальнообов’язкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням" зазначається про те, що саме Фонд проводить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, які необхідні для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, що передбачається цим Законом для застрахованих осіб та забезпечує їх надання.

Відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням" встановлено, що до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених ст. 43 цього Закону, визначається Верховною радою України щороку, виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно із встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму. А тому управління праці та соціального захисту населення не є розпорядником коштів, а також суб’єктом  встановлення, виплати щомісячної грошової допомоги по догляду  за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням".

    Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

    Відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

    Посилання представника відповідача управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Хмельницької міської Ради на те, що грошова допомога була виплачена позивачу в розмірах, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" до уваги суду не береться, оскільки рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року (справа про соціальні гарантії громадян) положення абзацу третього частини другої статті 56 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року, зміни внесені  Законом України від 28.12.2007 року "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" не визнанні неконституційними.

    Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Відповідно до довідок 82, 83, 84 від 11.12.2008 року та виписки з карти № 10884 стаціонарного хворого ОСОБА_3 20.05.2007 року, виданих Хмельницькою міською дитячою лікарнею, останній знаходився на стаціонарному лікуванні з 12.12.2008 року по 27.12.2008 року, тому пропуск строку звернення до суду з позовом позивача, слід вважати пропущеним з поважних причин.  

Аналізуючи все в сукупності, суд приходить до висновку щодо необхідності задоволення вимог позивача щодо стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської Ради на користь ОСОБА_1 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.08.2007р. по 31.12.2008р. в розмірі 6 230,90 грн., та поновлення строку звернення до суду, в решті позовних вимог відмовити.

    Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

    Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.

    Відповідно до ч.1 ст. 99 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

    Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання прав, свобод чи інтересів особи повинне бути дійсне, тобто бути в теперішньому часі, а не в майбутньому. За таких обставин вимоги ОСОБА_1 про зобов’язання відповідача призначити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з наступним підвищенням виплат до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 86, 100, 104, 105, 106, 160-163 КАС України, ст. ст. 4 ч. 1, 5 ч. 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст. ст. 2 ч.1 п. 2, 42 ч. 1, 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007р.», рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп від 09.07.2007 року, Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", суд -

п о с т а н о в и в:

    Позов задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду щодо стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на її користь недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та рахувати його з 15.08.2007 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.08.2007р. по 31.12.2008р. в розмірі 6 230,90 грн., в решті позовних вимог відмовити.

    Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається до Хмельницького міськрайонного суду з дня виготовлення мотивувальної частини постанови суду, тобто з 18 березня 2009 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Хмельницький міськрайонний суд до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Хмельницького

міськрайонного суду                             ОСОБА_4      

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація