Справа №2а-41/2009 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2009 року Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим в складі : головуючого судді Кошелєва В.І.
при секретарі Алєдіновій Л.Е.,
за участю представника відповідача Семенової І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Бахчисараї адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі про визнання неправомірною відмови у перерахунку пенсії ,
В С Т А Н О В И В
:
Позивач просить суд визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі у перерахунку пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, і забов’язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії відповідно до ст.ст.50,54 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, , мотивуючи свої вимоги тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом 2-ої групи. Він звернувся 09.09.2008 р. із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі про перерахунок раніше призначеної йому пенсії , оскільки розмір призначеної і виплачуваної йому пенсії не відповідає розмірам, передбаченим вказаним Законом, проте відповідачем безпідставно було відмовлено у перерахунку пенсії.
Представник відповідача заявлені вимоги не визнала і просить у задоволенні позову відмовити, оскільки вважає позов необгрунтованим.
Суд, заслухавши доводи сторін, дослідивши представлені докази у справі, вважає , що заявлені вимоги підлягають задоволенню .
Матеріали справи вказують на те, що сторони мають права і обов'язки, які витікають з публічно- правових відносин.
Так, у судовому засіданні встановлено , що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, є інвалідом 2-ї групи профзахворювання пов’язаного з виконанням pобіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , яка йому була встановлена з 22 березня 1995 р., та належить до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.12-16). У липні 1995 р. йому була призначена пенсія по інвалідності, а також щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю (а.с.36-50).
9 вересня 2008 року ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії по інвалідності, виходячи з розміру мінімальної пенсіїї за віком та додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, починаючи з жовтня 2006 р. (а.с.6). 23 вересня 2008 р. ОСОБА_2 було відмовлено у перерахунку пенсії, і, як витікає з листа Управління Пенсійного фонду України В Бахчисарайському районі №8582/09-5 від 23.09.2008 р., ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії , оскільки відповідно до Постанови КМУ №1293 від 27.12.2005 р. ,,Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою ст.54 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, , не може бути нижчим для інвалідів з числа учасників наслідків ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідности з Чорнобильською катастрофою: 2 група-500 грн., а розмір його пенсії на 1 січня 2006 р. є більший, ніж встановлений мінімальний розмір і складає з 1 липня 2008 р. 1312 грн. 17 коп. Додаткова пенсія з 1 липня 2008 р. складає 96 грн. 40 коп. (а.с.7-9).
У судовому засіданні представник відповідача вказала, що позивачу визначено розмір призначеної пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 р. №1 ,,Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету ,, , виходячи з базової величини обчислення конкретних державних пенсій та додаткових пенсій за шкоду, заподіяну особам, віднесеним до 1 категорії, відповідно 19,91 грн.
Суд, не може прийняти до уваги доводи представника відповідача і погодитись з ними, оскільки вони не узгоджуються з діючим законодавством.
Так, відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забеспечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у страрості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльністі на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, .
Згідно ч.1 ст.50 Закону України від 28 лютого 1991 р. №796-ХІІ ,,Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, особам ,віднесиним до категорії 1, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах 75% мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч.4 ст.54 вказаного Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути низчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідальності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, , а не Постанова КМУ № від 03.01.2002 р., яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Таким чином, відповідач повинен здійснити нарахування та сплату пенсій позивачу виходячи з розмірів, встановлених Законом України ,,Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, , а не Постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 р. ,,Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету,, і як випливає зі ст.50 та ст.54 Закону, під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування,, .
Як випливає зі ст.28 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування,, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно до визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в раалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, зподіяну здоров’ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.50 та ст.54 Закону.
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону Українии ,,Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, , яка набрала чинності 31 жовтня 2006 р. , у разі збільшення розміру прожиткового мініму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до 1категорії, та розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мініму.
З сенсу зазначеної норми, яка є імперативною, витікає, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ст.28 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування,, мінімальний розмір пенсіїї за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визаначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком, в залежности від зміни розміру прожиткового мінімуму встановленого Законом України ,,Про державний бюджет України на 2006 р.,, , Законом України ,,Про державний бюджет України на 2007 р.,, та Законом України ,,Про державний бюджет України на 2008 р.,, , якими було встановлено мінімальний розмір пенсіїї за віком із 1 жовтня 2006 р. в розмірі 366 грн., із 1 січня 2007 р.-380 грн., із 1 квітня 2007 р.-406 грн., із жовтня 2007 р.-411 грн., із січня 2008 р.-470 грн., із квітня 2008 р.-481 грн., із червня 2008 р.-482 грн., із жовтня 2008 р.498 грн.
Таким чином, відмова відповідача у перерахунку ОСОБА_2 раніше призначеної пенсії по інвалідноісти та додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, є незаконною, що спричинило за собою порушення прав позивача. Порушене право позивача на перерахунок пенсії підлягає судовому захисту.
Беручи до уваги вказані обставини у сукупності, суд вважає, що заявлені вимоги у частині визнання протиправною відмови відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 та додаткової пенсії, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком та забов’язанні провести перерахунок призначеної позивачу пенсії по інвалідності та додаткової пенсії є обгрунтованими і підлягають задоволенню.
У задоволенні позову про забов’язання відповідача сплатити на користь позивача недоплачену суму, як різницю між фактично виплаченою сумою пенсії і додатковою пенсією та належної його песії, слід відмовити, оскільки суд задовольняя позов і зобов’язуя відповідача провести перерахунок пенсії позивачу, фактично вирішує спір у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9-11,159,161-162 Кодексу Аміністративного судочинства України, ст.ст.50,54 Закону України,, Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, , ст.28 Закона України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування,, ,ст.46 Конституції України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі у перерахунку ОСОБА_2 пенсії по інвалідності та додатковї пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до ст.ст.50,54 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 державної пенсії по інвалідности в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком за період з 1 жовтня 2006 р. по 31 жовтня 2008 р. , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України ,,Про державний бюджет України на 2006 р.,, ,Законом України ,,Про державний бюджет України на 2007 р.,, ,Законом України ,,Про державний бюджет України на 2008 р.,, .
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України ,,Про держаний бюджет України на 2006 р.,, , Законом України ,,Про державний бюджет України на 2007 р.,, ,Законом України ,,Про державний бюджет України на 2008 р.,, за період з 1 жовтня 2006 р. по 31 жовтня 2008 р. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Адміністративного суду Апеляційної інстанції через Бахчисарайський (адміністративний) районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий суддя :