Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #45167925


2- а/325/25/2015

325/820/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 липня 2015 року Приазовський районний суд Запорізької області

в складі: головуючого судді: Апалькової О.М. при секретарі: Цукановій Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Приазовське цивільну справу за адміністративним позовом в порядку адміністративного судочинства ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області протиправними, стягнення суми заборгованості, відшкодування моральної шкоди та зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області здійснити нарахування та виплатити пенсію,

в с т а н о в и в :

05.05.2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоазоському районі Донецької області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області протиправними, стягнення суми заборгованості, відшкодування моральної шкоди та зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області здійснити нарахування та провести виплату пенсії.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на наступні підстави: так, вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». На даний час пенсія є єдиними джерелом існування, однак відповідач з вересня 2014 року до теперішнього часу без зазначення причин припинив їй виплату призначеної пенсії, у зв’язку з чим вона опинилась у дуже скрутному матеріальному становищі.

Щомісячна виплата пенсії становить 1132(одна тисяча сто тридцять дві) гривні. Сума невиплаченої відповідачем пенсії за період з вересня 2014 року по лютий 2015року включно становить –6797 (шість тисяч сімсот дев’яносто сім) гривень 04 копійок.

Тому позивачка просить визнати такі дії відповідача щодо невиплати пенсії за віком за вказаний період неправомірними та стягнути з відповідача заборгованість по пенсії за зазначений період в сумі 6797 (шість тисяч сімсот дев’яносто сім) гривень 04 копійок, зобов’язати відповідача здійснювати нарахування та виплату пенсії в повному обсязі на майбутнє. Крім того, просить суд стягнути з відповідача на свою користь 3000 гривень у відшкодування моральної шкоди, мотивуючи тим, що від неправомірних дій відповідача перенесла моральні страждання та переживання протягом тривалого часу, порушено її звичний образ життя, а також стягнути з відповідача судові витрати.

В судове засідання позивачка не з’явилася, надавши суду заяву про розгляд справи в її відсутність, підтримавши позовні вимоги (а.с.8 ).

Представник відповідача до суду не з’явився хоча належним чином був повідомленим про день та час слухання справи, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність, проти позову заперечував в повному обсязі, надавши суду письмові пояснення (а.с.27 ).

Свої заперечення мотивує тим, що Управління пенсійного фонду України є органом виконавчої влади і в своїй діяльності керується законами, відповідними постановами Кабінету Міністрів України , діє в межах і в спосіб , передбачений Конституцією України.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» Новоазовський район входить до зазначеного переліку.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України про «Забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10. 2014 року №1706 (далі – Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону №1706 громадяни пенсійного віку, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 8 порядку №509, пенсії ті інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.

Отже, як зазначив відповідач, у разі звернення пенсіонера з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до територіальних управлінь Пенсійного фонду України пенсія та заборгованість такому пенсіонеру будуть виплачені у повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив, що, дійсно, ОСОБА_1, народилася 05 листопада 1940 року (а.с.4) і за довідкою (а.с.4)знаходиться на обліку в УПФУ в Новоазовському районі Донецької області і є отримувачем пенсії за віком. Відповідно до п.11, п.15 Положення про Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Діяльність підпорядкованих головному управлінню територіальних управлінь регламентується Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, відповідно до п. 12 якої територіальні управління Пенсійного фонду України є самостійними юридичними особами, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» управління Пенсійного фонду України в Новоазовському Районі Донецької області здійснило перереєстрацію свого місцезнаходження за адресою: 87400, смт. Мангуш, вул. Тітова, 72а. На даний час головним управлінням вирішується питання щодо відновлення функціонування означеного територіального управління.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» Новоазовський район входить до зазначеного переліку.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України про «Забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10. 2014 року №1706 (далі – Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Тобто, позивачка ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ в Новоазовському районі Донецької області є особою, на яку поширюється Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб».

Згідно ч.1 ст.4 Закону України №1706 для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно ч.8. ст.4 Закону №1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі-довідка) видається структурним підрозділом місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення в день подання заяви, підписується та засвідчується уповноваженою посадовою особою цього структурного підрозділу без сплати будь-яких платежів та зборів, включаючи як першу видачу такої довідки, так і в разі повторної іі видачі у випадку втрати, пошкодження або з метою продовження її дії. Термін дії такої довідки становить шість місяців з моменту іі видачі.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону №1706 громадяни пенсійного віку, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до Законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Згідно ч.1 «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 (далі – Порядок №509) довідка про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі - довідка) є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі – особа, яка переміщується).

Відповідно до ч.2 Порядку № 509 для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції”» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсації, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком №509. Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 1 лютого 2015 р. такої довідки.

Відповідно до п. 8 порядку №509, пенсії ті інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до територіальних управлінь Пенсійного фонду України не зверталася, отже Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області не допустило порушень при здійсненні владних повноважень відносно позивачки, таким чином підстави для задоволення позовних вимог про визнання дій протиправними УПФУ в Новоазовському районі Донецької області та стягнення суми заборгованості відсутні, тому в задоволенні адміністративного позову в цій частині слід відмовити. У разі звернення позивачки з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до територіальних управлінь Пенсійного фонду України пенсія та заборгованість по ній, у відповідності до вимог чинного законодавства, буде виплачена .

Суд також вважає, що позовні вимоги про відшкодування моральної шкоди в сумі 3000 гривень також не підлягають задоволенню, так як стягнення моральної шкоди за даним позовом не передбачено законодавством.

Суд вважає, що позовні вимоги у частині зобов’язання відповідача здійснювати виплату пенсії з дня звернення з позовом до суду і на майбутнє, є необґрунтованими і не підлягають задоволенню з таких підстав.

Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інших інтересів фізичних осіб , прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області в подальшому здійснювати виплату пенсії за віком є безпідставним, оскільки встановлює обов’язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин.

Відповідно до п.18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI органи Пенсійного фонду України звільнені від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ч.1 ст.1, ч.3,8 ст.4 Закону України про «Забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10. 2014 року №1706, Постанови Кабінету Міністрів від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області протиправними, стягнення суми заборгованості, відшкодування моральної шкоди та зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області здійснити нарахування та виплату пенсії,відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Приазовський районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду у10 денний строк з дня її проголошення з одночасним надсиланням апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду


Суддя: О.М.Апалькова



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація