Рішення
іменем України
Справа №2-186-2007
19 лютого 2007 року Горохівський районний суд
Волинської області в складі:
головуючого: Ковальчука В.Д.
при секретарі: Домбровській З.П.
за участю позивача: ОСОБА_1
відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши в попередньому судовому засіданні в місті Горохові справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання дійсним усного договору купівлі-продажу і визнання права власності на нежитлове приміщення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 про визнання дійсним усного договору купівлі-продажу нежитлового приміщення, що знаходиться в АДРЕСА_1, укладеного в січні 2007 року між ним та ОСОБА_2, та визнання за ним права власності на нежитлове приміщення, що знаходиться в АДРЕСА_1.
Мотивує свій позов тим, що в січні 2007 року він за 9315 (дев'ять тисяч триста п'ятнадцять) гривень придбав будівлю телятника, що знаходиться в АДРЕСА_1, яка належала співвласникам майнових паїв колишнього КСП "Скобелка" Горохівського району. Від імені співвласників вищевказаної будівлі на основі складених ними довіреностей договір купівлі-продажі укладав ОСОБА_2. Позивач сплатив всю домовлену суму коштів за цю будівлю, є її власником. Однак через те, що у відповідача немає правовстановлюючих документів на вищевказану будівлю, договір купівлі-продажу нотаріально посвідчено не було. В даний час позивач не може виробити на своє ім'я правовстановлюючі документи на цю будівлю, просить задовольнити його вимоги.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнав повністю, пояснив, що в січні 2007 року співвласники будівлі телятника, що знаходиться в АДРЕСА_1, продали її за 9315 (дев'ять тисяч триста п'ятнадцять) гривень ОСОБА_1. Договір купівлі-продажу цієї будівлі він уклав імені цих співвласників на підставі наданих ними доручень. На даний час ОСОБА_1 передав йому вищевказану суму грошей, а він роздав їх співвласникам телятника. Цей договір нотаріально посвідчено не було, так як в співвласників будівлі немає грошей на оформлення всіх необхідних документів.
Заслухавши пояснення сторін та проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення.
Відповідно до статті 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
З свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (а.с.5-15) видно, що їх власникам в рахунок майнових паїв у відповідних частках належали будівлі колишнього КСП "Скобелка" Горохівського району.
Накладною № 486 від 20.03.2003 року (а.с.32) стверджується, що власникам майнових паїв колишнього КСП "Скобелка" Горохівського району було передано у власність літній табір для свиней та телятник під інвентарним номером 10, які належать ПОСП "Скобелка" Горохівського району.
Актом видачі майна в рахунок майнових паїв (а.с.ЗЗ) стверджується, що групі власників майнових паїв колишнього КСП "Скобелка" Горохівського району було передано у власність літній табір для свиней та телятник під інвентарним номером 10, які належать ПОСП "Скобелка" Горохівського району.
З розписок, написаних власниками майнових паїв колишнього КСП "Скобелка" " Горохівського району (а.с. 16-31), видно, що вони не заперечують проти того, що група власників майнових паїв із 11 осіб виділяє собі у власність приміщення телятника.
З довідки, виданої Скобелківською сільською радою (а.с.47), видно, що телятник, який значився у ПОСП "Скобелка" Горохівського району під інвентарним номером 10, знаходиться в АДРЕСА_1.
Власники вищевказаного телятника уповноважили ОСОБА_2 представляти їхні інтереси в суді, для цього надали йому право подавати від їх імені документи, включаючи заяви, та підписувати документи, а також вчиняти всі юридичні значимі дії, що стверджується складеними ними довіреностями (а.с.34-44).
З розписки, написаної ОСОБА_2 16.01.2007 року (а.с.45), видно, що ОСОБА_2 отримав від ОСОБА_1 9315 (дев'ять тисяч триста п'ятнадцять) гривень за продаж телятника, що належить власникам майнових паїв.
З відомості отримання грошей видно (а.с.46), що гроші в сумі 9315 (дев'ять тисяч триста п'ятнадцять) гривень роздані власникам майнових паїв.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 в січні 2007 року за 9315 (дев'ять тисяч триста п'ятнадцять) гривень придбав у ОСОБА_2, який діяв на підставі довіреностей, будівлю телятника, що знаходиться в АДРЕСА_1, яка належала власникам майнових паїв колишнього КСП "Скобелка" Горохівського району, хоча даний договір нотаріально посвідчено не було через відсутність у цих власників правовстановлюючих документів.
Суд вважає, що слід визнати дійсним договір купівлі-продажу будівлі нежитлового приміщення, що знаходиться в АДРЕСА_1, укладеного в січні 2007 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, визнати за ОСОБА_1 право власності на нежитлове приміщення, що знаходиться в АДРЕСА_1.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 212, 215 ЦПК України, ст. ст. 220, 392 ЦК України,
суд ,-
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати дійсним усний договір купівлі-продажу нежитлового приміщення, що знаходиться в АДРЕСА_1, укладеного в січні 2007 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на нежитлове приміщення, що знаходиться в АДРЕСА_1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: В.Д. Ковальчук