Справа № 2-7600/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2010 року Малиновський районний суд м. Одеси в складі: головуючого судді - Дрішлюка А.І., при секретарі судового засідання - Алманової І.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Одеської міської ради про визнання права власності, -
ВСТАНОВИВ:
В Малиновський районний суд м. Одеси з позовною заявою про визнання права власності звернулися ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5. В обґрунтуванні заявлених вимог зазначили, що згідно Свідоцтва про право власності на житло, виданого 20.03.2002 року службою будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці, вони є власниками квартири АДРЕСА_1. З метою налагодження побуту, поліпшення умов позивачами за власні кошти була здійсненна реконструкція квартири. Після проведення ремонтних робіт загальна площа квартири складає 74.2 кв.м.. житлова площа - 40,6 кв.м. відповідно до технічного паспорту від 25.08.2010 року. Позивачі просили суд постановити рішення, яким визнати за ним право власності в рівних частках на квартиру за адресою: м.Одеса. вул.Геранєва. буд.№10, кв.№18, загальною площею 74,2 кв.м.. житловою площею 40,6 кв.м., яка складається з: житлової кімнати площею 10,4 кв.м., житлової кімнати площею 18.0 кв.м., житлової кімнати площею 12,2 кв.м., кухні площею 7,5 кв.м., ванної кімнати площею 2,4 кв.м., туалета площею 1,2 кв.м., коридора площею 7.5 кв.м., вбудованої шафи площею 0,4 кв.м., веранди площею 5,8 кв.м., веранди площею 8,8 кв.м. (а.с.З).
Позивачі у судове засідання подали заяви про підтримання позову у повному обсязі, надали згоду на проведення заочного розгляду справи та прийняття заочного рішення у разі неявки сторони відповідача, просили розглядати справу у їх відсутності. Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Суд у зв’язку з неявкою відповідача в судове засідання в порядку статті 169 ІДПК України, зі згоди позивачів ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено у судовому засіданні згідно Свідоцтва про право власності на житло, виданого 20.03.2002 року службою будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці, вони є власниками квартири АДРЕСА_1 (а.с.38). Позивачі проживають та зареєстровані у зазначеній квартирі, що підтверджується відповідними штампами у паспортах. За час проживання позивачі за власні кошти та власними силами, з метою налагодження побуту, поліпшення умов (у квартирі проживають п’ять осіб), здійснили реконструкцію квартири.
Відповідно до технічного паспорту від 25.08.2010 року квартира АДРЕСА_1 складається з житлової кімнати площею 10,4 кв.м.. житлової кімнати площею 18,0 кв.м., житлової кімнати площею 12,2 кв.м., кухні площею 7,5 кв.м..
1
ванної кімнати площею 2,4 кв.м., туалета площею 1,2 кв.м., коридора площею 7,5 кв.м., вбудованої шафи площею 0,4 кв.м., веранди площею 5,8 кв.м., веранди площею 8,8 кв.м., загальна площа квартири 74,2 кв.м., житлова - 40,6 кв.м. (а.с.6-8).
Згідно технічного висновку ПП «Відкриття» технічний стан основних несучих та огороджуючих конструктивних елементів квартири АДРЕСА_1 відповідає вимогам ДБН та існує можливість зберігання та введення її до експлуатації (а.с.26). Якість виконаних будівельних робіт відповідає вимогам діючих будівельних норм та правил, зокрема, противопожежним, санітарним, відповідно є можливість подальшого збереження та експлуатації. При здійснені реконструкції квартири права інших осіб не порушувалися.
Згідно зі ст. 317 ЦК України власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Згідно зі ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Згідно з п. 3.2 «Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих и прибудованих приміщень в м. Одесі», затв. рішенням Одеської міської ради 17.04.2001 р. за № 2153-ХХІІІ термін "реконструкція", виходячи з мети і задач цього Положення розуміється як здійснення будівельних робіт зі зміною одного з наступних параметрів приміщення: - функціональне призначення приміщення; - техніко-економічні показники: загальна площа, корисна площа, житлова площа, будівельний об'єм; - зміна конструктивної схеми приміщення, в тому числі улаштування дверних прорізів замість вікон, улаштування прорізів у капітальних стінах, демонтаж перегородок; - збільшення навантажень на існуючі інженерні комунікації.
Відповідно до ст.383 ЦК України, власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва. Власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку. Відповідно до ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Виходячи з аналізу наведених норм матеріального права суд з огляду на відсутність у позивача належного дозволу на проведення будівельних робіт та належно затвердженого проекту реконструкції, вважає встановленим факт здійснення самочинної реконструкції. Але враховуючи те, що позивач провів реконструкцію квартири з додержанням всіх будівельних та санітарно-технічних норм, не порушуючи при цьому прав та інтересів інших осіб, що підтверджено експертним шляхом, з врахуванням заочного розгляду справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. При цьому судом враховано, що факт самочинного будівництва, не припиняє право власності, проте у власника відсутній правоустановчий документ на реконструйоване майно.
Згідно зі ст. 217 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
За переліком правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об’єкти нерухомого майна, що міститься у Тимчасовому положенні про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджений Наказом Міністерства Юстиції України від 07.02.2002 р., із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінюсту N 36/5 від 17.05.2004 р., рішення суду є правовстановлюючим документом для визнання права власності особи.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 41, 47 Конституції України, ст.ст. 319, 376, 383 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 208, 209, 212, 213-215, 217, 224-225 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
2
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Одеської міської ради про визнання права власності - задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 право власності в рівних частках на квартиру за адресою: м.Одеса, вул.Геранєва, буд.№10, кв.№18, загальною площею 74,2 кв.м., житловою площею 40,6 кв.м., яка складається з: житлової кімнати площею 10,4 кв.м., житлової кімнати площею 18,0 кв.м., житлової кімнати площею 12,2 кв.м., кухні площею 7,5 кв.м., ванної кімнати площею 2,4 кв.м., туалета площею 1,2 кв.м., коридора площею 7,5 кв.м., вбудованої шафи площею 0,4 кв.м., веранди площею 5,8 кв.м., веранди площею 8,8 кв.м.
Встановити порядок виконання рішення суду згідно з яким, це рішення у разі набранням ним законної сили є підставою для реєстрації за ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 права власності в рівних частках на квартиру за адресою: м.Одеса, вул.Геранєва. буд.№10. кв.№18. загальною площею 74,2 кв.м., житловою площею 40,6 кв.м., яка складається з: житлової кімнати площею 10,4 кв.м., житлової кімнати площею 18,0 кв.м., житлової кімнати площею 12,2 кв.м., кухні площею 7,5 кв.м., ванної кімнати площею 2,4 кв.м., туалета площею 1,2 кв.м., коридора площею 7,5 кв.м., вбудованої шафи площею 0,4 кв.м., веранди площею 5,8 кв.м., веранди площею 8,8 кв.м .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії, позивачем в загальному порядку, тобто рішення суду позивачем може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Відповідно до статей 231, 232 ЦПК України оскарження заочного рішення відповідачем в апеляційному порядку може мати місце лише в разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення та в разі ухвалення повторного заочного рішення судом першої інстанції. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.