Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #45872009


ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


28.07.2015 року Справа № 904/3620/15


Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Лисенко О.М. (доповідач)

суддів: Джихур О.В., Науменко І.М. ( зміна складу колегії суддів відбулась на підставі розпорядження голови суду Євстигнеєва О.С. від 27 липня 2015 року)


Секретар судового засідання Петровська А.В.


Представники сторін:

від позивача: Лук`янова О.В., представник, довіреність №2663/06-23 від 27.06.15;

від відповідача: Якименко О.В., представник, довіреність №60-0 від 21.02.14;


розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства "АКЦЕНТ-БАНК", м. Дніпропетровськ та Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17 червня 2015року у справі № 904/3620/15

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

до Публічного акціонерного товариства "АКЦЕНТ-БАНК", м. Дніпропетровськ

про стягнення 1 898,00 грн.


В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови (статті 85, 99, 105 Господарського процесуального кодексу України).


ВСТАНОВИВ:


Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 17 червня 2015 року по справі № 904/3620/15 (суддя Бєлік В.Г.) частково задоволені позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська , Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства "АКЦЕНТ-БАНК", м. Дніпропетровськ , з відповідача стягнено 949,0 грн. штрафу.

Рішення мотивоване неналежним виконанням відповідачем, укладеного між сторонами Договору про зарахування і виплати пенсій та допомоги через Публічне акціонерне товариство "АКЦЕНТ-БАНК" від 15 грудня 2009 року № 26, а саме банком порушені строки зарахування коштів на розрахунковий рахунок одержувача, які проведені банком 18 серпня 2014 року у сумі 949 грн. та перераховані одержувачу тільки 23 жовтня 2014 року.

Відмовляючи у задоволенні позову в частині стягнення 949,0 грн. штрафу за несвоєчасне перерахування коштів одержувачу 17 жовтня 2014 року о 17 год.16 хв., які надійшли банку 16 жовтня 2014 року, суд послався на те, що одержувачу грошові кошти, згідно до умов договору надійшли в межах операційного дня ( з 0 год. до 21 год.).

При винесенні рішення суд керувався узгодженим сторонами параграфом 1 статті 6 розділу третього Договору від 15 грудня 2009 року № 26 , статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», статтею 255 Цивільного кодексу України.

Не погодившись із рішенням, до суду з апеляційною скаргою звернувся відповідач, в якій просить рішення скасувати, а в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що штрафні санкції було покладено на відповідача відповідно до частини 11 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає прийняття виконавчими органами Пенсійного фонду рішення про застосування штрафних санкцій, яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Таке рішення позивачем не приймалося, що позбавило відповідача оскаржити його в передбаченому чинним законодавством порядку.


Не погодився з рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 17 червня 2015 року по справі № 904/3620/15 і позивач, який подав до суду апеляційну скаргу та просив скасувати рішення в частині відмови у позові в сумі 949,0 грн. штрафу, а позовні вимоги в цій частині задовольнити , посилаючись на те, що 15 жовтня 2014 року кошти з рахунків управління в повному обсязі були списані 15 жовтня 2014 року о 15 годині 47 хвилин, на рахунок банку гроші надійшли 16 жовтня 2014 року о 8 годині 51 хв. Для зарахування державної соціальної допомоги по типу 24 у сумі 949,0грн. списання коштів з рахунку № 2560 «Державні позабюджетні фонди» для зарахування їх на транзитний рахунок № 2924 проведено 17 жовтня 2014 року о 17 год.16 хв. у сумі 949 грн., тобто після закінчення операційного дня банку ( 16 год.30 хв.)


У відзиві на апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі просить апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "АКЦЕНТ-БАНК", м. Дніпропетровськ залишити без задоволення, рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17 червня 2015року у справі № 904/3620/15 залишити без змін в частині задоволення позову про стягнення штрафної санкції у розмірі 949,00грн.


У відзиві на апеляційну скаргу Публічне акціонерне товариство "АКЦЕНТ-БАНК", м. Дніпропетровськ просить апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі залишити без задоволення, рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17 червня 2015року у справі № 904/3620/15 залишити без змін в частині задоволення позовних вимог про стягнення штрафної санкції у розмірі 949,00грн.


Заслухавши доповідь судді-доповідача, вислухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ним рішення, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення господарського суду Дніпропетровської області не підлягає скасуванню з наступних підстав.



Відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Між управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинськ та Публічним акціонерним товариством "Акцент-Банк" було укладено Договір про зарахування і виплати пенсій та допомоги через ПАТ "Акцент-Банк" № 26 від 15 грудня 2009 року ( далі Договір).

Відповідно до параграфу 3 статті 3 Договору банк зобов'язується забезпечити через свої установи :

- відкриття для зарахування коштів від органів фонду і Управління окремих аналітичних рахунків за балансовим рахунком № 2560 «Державні позабюджетні фонди» в установах Банку без нарахування відсотків за залишками коштів, що створить умови для цільового використання коштів органів Фонду та Управління;

- укладання з пенсіонерами і одержувачами допомоги договорів про відкриття поточних рахунків для зарахування сум пенсій та допомоги;

- видачу за бажанням одержувача належних йому сум пенсій та грошової допомоги як безпосередньо у Банку, так і з доставкою додому;

- відкриття поточних рахунків пенсіонерам і одержувачам допомоги у порядку, встановленому Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року №492, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2003 року за №1172/8493 та видачу безкоштовно ощадних книжок або платіжних карток. Строк дії платіжних карток не може становити більше одного року;

- зарахування сум пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки одержувачів не пізніше наступного операційного дня після надходження коштів від органів Фонду та Управління;

- видачу одержувачам належних їм сум пенсій та грошової допомоги за їх першою вимогою;

- повернення органам Фонду і Управління не пізніше ніж через два робочих дні після останньої дати виплати у кожному виплатному періоді завірених списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки та описів до них у кількості і за формою згідно з Порядком.


Тобто, згідно з умовами цього Договору Банк виконує функції виплати пенсій та грошової допомоги, передбачені "Порядком виплати пенсії та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року № 1596 (далі Порядок).

Відповідно до ст.1 Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" розрахунково-касове обслуговування - послуги, що надаються банком клієнту на підставі відповідного договору, укладеного між ними, які пов'язані із переказом грошей з рахунку (на рахунок) цього клієнта, видачею йому грошей у готівковій формі, а також, здійсненням інших операцій, передбачених договорами.

Згідно до статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Основними видами господарських зобов'язань є майново-господарські зобов'язання та організаційно-господарські зобов'язання. Сторони можуть за взаємною згодою конкретизувати або розширити зміст господарського зобов'язання в процесі його виконання, якщо законом не встановлено інше.

Статтею 1066 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися цими коштами. Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд. Положення цієї глави застосовуються до інших фінансових установ при укладенні ними договору банківського рахунка відповідно до наданої ліцензії, а також застосовуються до кореспондентських рахунків та інших рахунків банків, якщо інше не встановлено законом.


Згідно з умовами Договору № 26 Управління пенсійного фонду України має право перевіряти додержання банком умов цього Договору. В свою чергу банк, відповідно до &3 статті 3 Розділу II Договору №23, зобов'язується забезпечити допуск працівників управління пенсійного фонду України до перевірок додержання банком умов Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999року № 1596 (надалі по тексту -Порядок) та цього Договору і надання необхідних документів, інформації та пояснень.

З 04 лютого по 11 лютого 2015 року головними спеціалістами відділу надходження, прогнозування платежів, обліку застрахованих осіб та контрольно-перевірочної роботи управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинськ Кушнирь В.В. та Козирь О.В. з відома та присутності начальника ПАТ "Акцент-Банк" Кожури І.В. проведено перевірку дотримання вимог вищевказаного Порядку за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року (з урахуванням авансового фінансування 30 грудня 2014 року).

За результатами перевірки було складено відповідний Акт № 2 від 11 лютого 2015 року (а.с. 15-17). В ході перевірки було виявлено два випадки порушення вимог & 3 ст.3 розділу II Договору від 15 грудня 2009 року №26, а саме:

- 15 серпня 2014 року банк було профінансовано для зарахуванням державної соціальної допомоги по типу 24 у сумі 1898,00 грн., списання коштів з рахунку №2560 "Державні позабюджетні фонди" для зарахування їх на транзитний рахунок №2924 проведено 18 серпня 2014 року у сумі 1898,00 грн., а на розрахунковий рахунок одержувача 18 серпня 2014 року у сумі 949,00 грн. ( як передбачено умовами Договору) та 23 жовтня 2014 року у сумі 949,00 грн.;

-15 жовтня 2014 року банк було профінансовано для зарахуванням державної соціальної допомоги по типу 24 у сумі 949,00 грн., списання коштів з рахунку №2560 "Державні позабюджетні фонди" для зарахування їх на транзитний рахунок №2924 проведено 17 жовтня 2014 року у сумі 949,00 грн.

Матеріалами справи підтверджено порушення строків зарахування коштів на розрахунковий рахунок одержувача 23 жовтня 2014 року у сумі 949,00 грн., які надійшли банку 18 серпня 2014 року і повинні бути перераховані на рахунок одержувача не пізніше 21 год.00 хв. 19 серпня 2014 року.

Факт такого порушення відповідачем не заперечувався.

Згідно до статті 6 Договору за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки органів Фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на установи банку накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не повернених сум пенсійних виплат.


Що стосується вимоги про стягнення штрафу за порушення строку зарахування виплат в період з 15 жовтня 2014року по 17 жовтня 2014 року то матеріалами справи це порушення не підтверджено.

Як зазначалось вище, відповідно до ст. 3&3 договору, банк зобов'язується забезпечити через свої установи зарахування сум пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки одержувачів не пізніше наступного операційного дня після надходження коштів від організацій Фонду та Управління.

Підпунктом 1.21 пункту 1.20 Закону України « Про платіжні системи і переказ коштів в Україні» визначено, що операційний день - частина робочого дня банку або іншої установи - учасника платіжної системи, протягом якої приймаються від клієнтів документи на переказ і документи на відкликання та можна за наявності технічної можливості здійснити їх обробку, передачу та виконання.

Тривалість операційного дня встановлюється банком або іншою установою - учасником платіжної системи самостійно та закріплюється в їх внутрішніх нормативних актах.

Згідно з Наказом банку від 15 квітня 2013 року № 6640500 ( а.с.54) операційний день банку встановлено з 0 годин до 21 години.

15 жовтня 2014 року з рахунку позивача було проведено списання коштів з рахунку №2560 "Державні позабюджетні фонди" для зарахування державної соціальної допомоги по типу 24 у сумі 949,00 грн., що підтверджено банківською випискою позивача.

Як підтверджено випискою по рахунку 25606057000731 «Виплати ПФУ за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року» відповідачем зазначена вище сума, отримана 16 жовтня 2014року , а зарахування її на рахунок пенсіонера, проведено 17 жовтня 2014 року о 17 год.16 хвл. ( в межах наступного операційного дня 17 жовтня 2014 року ( з 0 годин до 21 годин)). Тобто, в межах часу визначеного Договором ( параграф 3 статті 3 Договору).

Доводи банка про те, що вказаний штраф повинен покладатися тільки за рішенням управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська до уваги не приймаються оскільки, як зазначалось вище штраф стягнуто за умовами статті 6 Договору, укладеного між сторонами по справі, що не потребує окремого прийняття будь-якого рішення позивачем.

Доводи апеляційної скарги позивача спростовуються вищенаведеним.


З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про часткове задоволення позовних вимог, підстави для скасування рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17 червня 2015 року по справі № 904/3620/15, які передбачені статтею 104 Господарського процесуального кодексу України, відсутні.


З урахуванням наведеного, доводи апеляційних скарг ніяким чином не спростовують вищенаведену правову оцінку матеріалів, обставин справи, отже, не є правовими підставами зміни чи скасування рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17 червня 2015 року по справі № 904/3620/15.


Судовий збір відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на скаржника.



Керуючись статтями 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд -



ПОСТАНОВИВ:


Апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства "АКЦЕНТ-БАНК", м. Дніпропетровськ та Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17 червня 2015 року у справі № 904/3620/15- залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову може бути оскаржено до Вищого господарського суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Матеріали справи повернути до господарського суду Дніпропетровської області.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 03 серпня 2015 року.



Головуючий суддя О.М.Лисенко



Суддя О.В.Джихур



Суддя І.М.Науменко


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація