Справа № 0306/2525/2012
Провадження № 2/0306/729/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Ковель 28.04.2012
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
під головуванням судді Денісова В.П.,
за участю секретаря Матвійчук Т.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ковелі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 сільської ради про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини. Заява обґрунтована тим, що 20 вересня 2008 року померла його мама, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживала згідно реєстрації в с. Майдан Ковельського району. Останні роки мама через поганий стан здоров’я проживала з ним в смт. Стара Вижівка. Заповіту ОСОБА_3 не лишила. Остання, була власником житлового будинку і господарських споруд в с. Майдан. Впродовж строку наданого законодавством для прийняття спадщини він хворів. Крім того, на початку лютого 2009 року, обрізуючи фруктові дерева біля свого будинку, впав з висоти і тривалий час лікувався. Державна нотаріальна контора відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину, так як він пропустив строк подачі заяви.
На підставі вищенаведеного просить визнати викладені у позовній заяві обставини пропуску встановленого законом строку для прийняття спадщини поважними та надати йому додатковий строк терміном два місяці для прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явився, до суду подав заяву в якій зазначив, що у зв’язку із неможливістю його явки у судове засідання, просить розгляд справи проводити без його участі, з урахуванням поданих ним доказів та наявних у матеріалах справи документів. Позовні вимоги, викладені в позовній заяві підтримує повністю. Просить позов задоволити.
Відповідач ОСОБА_2 сільська рада в судове засіданні не з’явилась, до суду подала заяву в якій просить слухати справу без їхньої участі. Позов визнає.
Суд вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Із копії свідоцтва про народження вбачається, що ОСОБА_1 народився 06 грудня 2012 року, його батьками були ОСОБА_4 та ОСОБА_3.
Згідно довідки виданої ОСОБА_2 сільською радою Ковельського району Волинської області слідує, що згідно запису в погосподарській книзі ОСОБА_2 сільської ради за № 72 по селу Майдан Ковельського району рахується господарство, головою якого була ОСОБА_3, яка була зареєстрована 15 травня 1918 року і постійно проживала там же. Померла 20 вересня 2008 року. Крім неї ніхто в будинку не проживав та не був прописаний. Заповіт від імені ОСОБА_3, яка померла 20 вересня 2008 року ОСОБА_2 сільською радою не посвідчувався. Заборони/арешту/ на майно належне ОСОБА_3 не накладено. Присадибна земельна ділянка 0, 59 га приватизована рішенням сесії сільської ради від 15.12.1993 року № 14/2, але Державний акт не оформлений, з дня смерті ОСОБА_3, яка померла 20 вересня 2008 року, спадщину прийняв її син ОСОБА_1, який з 21 вересня 2008 року вступив в управління спадковим майном та грошових переказів, доглядає за будинком, садить присадибну ділянку. Інших спадкоємців немає.
Відповідно до довідки виданої СВК “Надія”вбачається та обставина, що ОСОБА_1 його мати ОСОБА_3, яка померла 20 вересня 2008 року в КСП ім. Чапаєва виділено земельну частку ( пай) в розмірі 4,4098 га і майновий пай за № 154 в розмірі 4739 гривень.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії 1-ЕГ № 064928, ОСОБА_3 померла 20 вересня 2008 року, у віці 90 років, про що в книзі реєстрації актів про смерть 22 вересня 2008 року зроблено відповідний актовий запис за № 09.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки
Із ст. 1216 ЦК України вбачається, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків ( спадщини) від фізичної особи, яка померла ( спадкодавця), до інших осіб ( спадкоємців).
Згідно зі ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заявку про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом встановленого ч.1 ст. 1270 цього Кодексу шестимісячного строку, який починається з часу відкриття спадщини, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що її не прийняв.
Чинним законодавством, а саме, ч.3 ст. 1272 ЦК України, передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні встановлено, що позивач хоча фактично прийняв спадкове майно, проте у встановлені строки не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, а тому вважається таким, що її не прийняв.
Проаналізувавши зібрані по справі докази, ту обставину, що позивач не звертався до нотаріального органу вважаючи, що автоматично прийняв спадщину, суд приходить до висновку, що із врахуванням обставин справи, ОСОБА_1 слід визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини терміном до 28 червня 2012 року.
Керуючись ст. ст. 119, 120, 130 ЦПК України, на підставі ст. ст. 1216, 1228, 1268, 1269, 1270, 1272, ЦК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк до 28 червня 2012 року, для подання ним заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3, яка померла, 20 вересня 2008 року в с. Майдан Ковельського району Волинської області.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий:ОСОБА_5