Судове рішення #4596046
Україна

 

Україна

Красногвардійський районний суд

м. Дніпропетровська

Справа 2а-02-2009 року

                                                       П О С Т А Н О В А

                                              І М Е Н Е  М     У К Р А Ї Н И

 

11 лютого 2009 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого - судді                                           Руденко М.А.

            при секретарі                                                                                    Сорокіній А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську справу за позовомОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії, -

 

                                                                  В С Т А Н О В И В :

27 грудня 2004 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача, Дніпропетровського обласного військового комісаріату, на його користь спричинені бездіяльністю при виконанні своїх обов'язків правильного нарахування та своєчасного перерахування пенсії матеріальні збитки у сумі 9 584 грн. 28 коп. згідно доданому розрахунку; зобов'язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії у сумі 1083 грн. 02 коп. щомісячно та сплачувати їх з 01.01.2005 року; стягнути з відповідача на його користь у відшкодування моральної шкоди 5 000 грн.; стягнути з відповідача на його користь судові витрати 345 грн. 84 коп.

В обґрунтування своїх позовних вимог він вказав на те, що у 1999 році маючи звання підполковника та вислугу військової служби 20 років, був звільнений в запас з посади заступника начальника відділу - головного інженеру зв'язку та АСУ штабу військової частини А-0151 за п. «в» ст. 65 Тимчасового Положення про проходження військової служби офіцерського складу, прапорщиками Збройних сил України за станом здоров'я. з 08 грудня 1999 року йому була призначена пенсія з розрахунку 20 років вислуги у сумі 197 грн. 77 коп., у розмірі 50 % від суми грошового забезпечення після чого неодноразово приймались нормативні акти про їх підвищення за рахунок надбавок та премії. Вважає, що відповідач зобов'язаний був своєчасно нараховувати та виплачувати йому підвищену пенсію, але не зробив цього, порушуючи діючі до змін закони, також відповідач занизив розмір пенсії, залікувавши не всі встановлені нормативними актами надбавки.

В подальшому позивач ОСОБА_1 позовні вимоги уточнив та просив протиправними дії відповідачів які кожен в період виконання функцій по нарахуванню, перерахуванню і сплаті неправильно нарахував і сплатив йому пенсію за вислугу років в Збройних Силах, сплатив йому без належних перерахувань з заліком підвищень грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців і зобов'язати належного з відповідачів зробити перерахування пенсії за 2004 рік аналогічно перерахуванню за 2006 року і сплатити недоплачені суми пенсії, перерахованої з заліком індексації доходів населення за 2004 та 2005 рік відповідно до ст. ст. 43, 51, 63, 64 ЗУ № 2262 в редакції ЗУ № 1769, у тому числі з врахуванням всіх діючих в зазначені роки підвищень грошового забезпечення підвищенням або введенням після його звільнення з Збройних сил України таких його щомісячних додаткових видів: надбавка за вислугу 20 років в розмірі 100 %, надбавка за безперервність військової служби 18 років в розмірі 50 %, премії у розмірі 33,3 %, стягнути з належного з відповідачів, винного в порушені законодавства про своєчасне нарахування, перерахування і виплату перерахованої пенсії, у відшкодування нанесеної цим йому моральної шкоди, стражданнями від довготривалої зневаги до його прав розпоряджатися своїми власними коштами, що привело до погіршення здоров'я в потуранні його права на власність, погіршило, матеріальне становище його сім'ї, привело до почуття невірності з такими ж, як він, військовослужбовцями, які пішли на пенсію пізніш, хочу умови служби були в них однаково тяжкі моральну шкоду в сумі 5 000 грн. та стягнути з нього в повернення сплачених ним судових витрат 102 грн. 22 коп. Просив позовні вимоги задовольнити.

Представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.  Вказала на те, що згідно рішення Конституційного суду України позивач, як військовий пенсіонер має право на перерахунок пенсії  в повному об'ємі, як за минулий час так і після 01.01.2005 року.             11 лютого 2009 року надала суду письмову заяву в якій уточнені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд розглянути справу за її відсутності.

В судовому засіданні представник відповідача Дніпропетровського обласного військового комісаріату за довіреністю Коваль Л.А. позовні вимоги не визнала в повному обсязі.

Представник відповідача Головного Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області за довіреністю Кібець З.В. позовні вимоги не визнала, суду пояснила для проведення перерахунку пенсій позивачеві, з урахуванням премії та нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з більш раннього строку, до внесення змін до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» № 1769-ІV - не має законних підстав. У судове засідання 11 лютого 2009 року не з'явилася, надала суду письмову заяву з проханням розглядати справу за її відсутності.    

Вислухавши представника Дніпропетровського військового комісаріату, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги задоволенню не підлягають.

Як встановлено в судовому засіданні наказом командира військової частини А-0151 № 292 від 07 грудня 1999 року на підставі наказу командира військової частини А-0140 від 22 листопада 1999 року позивач ОСОБА_1 маючи звання підполковника і вислугу військової служби в Збройних Силах України 20 років, у тому числі безперервної 18 років, був звільнений з посади заступника відділу головного інженера відділу зв'язку і АСУ штабу цієї частини у запас за станом здоров'я за п.65 підпункту «в» Тимчасового Положення «Про проходження військової служби» через черепно-мозкову травму (а.с.8). На момент звільнення досяг 40 - річного віку.

Відповідно до розрахунку пенсії по вислузі років, здійсненого Дніпропетровським обласним військкоматом пенсія позивачу була призначена з 07 грудня 1999 року з розрахунку 20 рік вислуги. При розрахунку пенсії враховувався посадовий оклад, оклад за військове звання.

Перерахунок пенсії позивача здійснювалися відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України за № 1350 від 27 серпня 2003 року на підставі Закону України «Про внесення змін до ст. 43  Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 15.06.2004 року - з 01.01.2005 року - 50 відсотків перерахованої пенсії, а з 01.01.2006 року - 100 відсотків. На виконання вище вказаного Закону всім пенсіонерам Міністерства оборони проведено перерахунок раніше призначених пенсій з урахуванням 100 % надбавки за безперервну службу та премії незалежно від їх фактичного отримання. На підставі відомостей Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 року обчислюється з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу 115 грн., окладу за військове звання 130 грн., 30 % надбавки за вислугу років - 384 грн. 00 коп., за роботу з таємними носіями 20 % - 236 грн., 5,5 % надбавки за кваліфікацію - 63 грн. 25 коп., надбавки особливо важливих завдань - 832 грн., премії 10 % - 115 грн., розмір пенсії 50 % становить 1 452 грн. 13 коп.  

Позовні вимоги, щодо надбавки в розмірі 50 % за тривалість безперервної військової служби в Збройних силах України згідно Указу Президента № 389 від 05 травня 2003 року та Постанови Уряду № 829, та Наказу МО України № 149 від 26 травня 2003 року - не підлягають задоволенню з наступних підстав: Указом Президента України № 389 від 05 травня 2003 року було надано право встановлювати з 01 травня 2003 року щомісячні надбавки за безперервну військову службу враховуючи стаж служби, і на час звільнення позивача з військової служби вище вказана норма закону не діяла.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб» перерахунок призначених військовослужбовцем пенсії здійснюється при підвищенні грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

У відповідності з положенням про проходження військової служби п.65 звільнення з військової служби здійснюється в запас за станом здоров'я. На день звільнення позивачу було 40 років, а не 50 років. У відповідності до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців....» особам офіцерського складу, прапорщикам та мічманам, котрі мають право на пенсію по Закону  мають вислугу 20 років і більше: за вислугу років 20 років 50 відсотків, за кожен рік вислуги вище 20 років - 3 % відповідних сум грошового  забезпечення. Таким чином відповідач Дніпропетровський обласний військовий комісаріат вірно нарахував пенсію позивачу, як особі, звільненій в запас виходячи з 50% .

Відповідно до Указу Президента від 23.02.2002 року № 173 військовослужбовцям встановлена щомісячна надбавка у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років), а відповідно до Указу Президента від 05.05.2003 року № 389 військовослужбовцям встановлена щомісячна надбавка за безперервну військову службу у відсотках від грошового забезпечення залежно від стажу служби, право визначати її розмір надано Міністру Оборони України. Введені даними Указами надбавки є додатковими видами грошового забезпечення, надбавка за безперервну військову службу в Збройних Силах України була враховано при призначені пенсії в розмірі визначеному Міністром Оборони України.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб» в редакції до 16.12.2004 року пенсії військовослужбовцям обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців. При цьому для обчислення їм пенсії враховуються відповідні оклади за посадою, військовим або спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби в порядку і розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 вказано, що перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення, що відбулося після звільнення із служби здійснюється щорічно виходячи з встановленого на 01 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого обчислюється пенсія.

Згідно п. 118 «Положення про призначення і виплату в Міністерстві оборони України державних пенсій…», затверджених наказом Міністерстві оборони України № 205 від 08.08.1994 року перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку із зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, після звільнення із служби військовослужбовців, здійснюється з тієї ж дати, з якої підвищується грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Таким чином, чинним до 01.01.2005 року законодавством встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється у зв'язку із зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з яких обчислювалася пенсія, і не передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку з введенням після звільнення військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премій.

Вимоги позивача про перерахунок пенсії з урахуванням премії у розмірі 33,3% не підлягають задоволенню. Введена в грошове забезпечення Указом Президента від 01.12.1996 року № 923 премія і виплачувана на цей час на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 829 від 22.05.2000 року залежить від особистого внеску військовослужбовця в загальний результат роботи, розміру фонду преміювання, а право преміювання було дане командирам військових частин. Таким чином, по своєму характеру премія не є постійним видом грошового забезпечення, а тому не повинна включатися в розрахунок пенсії.

Законом України від 16.12.2004 року «Про внесення змін в ст. 43 Закону України  «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб» врегульоване питання перерахунку пенсій з урахуванням введених після звільнення із служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премій, проте даний закон не має зворотної сили, тому його положення до позивача застосовані бути не можуть.

Що стосується позовних вимог позивача про нарахування 100 % перерахованої пенсії з січня 2004 року а не з січня 2006 року, суд вважає, що в задоволені необхідно відмовити, оскільки згідно п. 2 розділу 11 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 15 червня 2004 року за № 1769-1У встановлено, що особи, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» мають право на перерахунок пенсій з урахуванням положень цього Закону та виплату 50 відсотків перерахованої пенсії з 01 січня 2004 року, а з 01 січня 2006 року - 100 відсотків перерахованої пенсії», згідно рішення Конституційного суду України від 14 червня 2007 року вищевказані положення закону визнані відповідними Конституції.

  Відмовляючи ОСОБА_1 в позові, суд зазначає, що відповідачі при призначені та перерахунку пенсії останньому діяли в межах діючого законодавства та ними не було допущено порушень норм законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, а тому його вимоги про стягнення моральної шкоди безпідставні.

На підставі вищевикладеного, керуючись, п. 118 «Положення про призначення і виплату в Міністерстві оборони України державних пенсій…», затверджених наказом Міністерстві оборони України № 205 від 08.08.1994 року, Указу Президента від 23.02.2002 року № 173, ст. ст. 43, 63 Закони України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деякі інші осіб», ст. ст. 11, 71, 112, 159, 160 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

 

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

    Постанова суду може бути оскаржена до апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

 

 Суддя                                                     М.А. Руденко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація