Справа 2»а»-157-09
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАІНИ
07 квітня 2009 року м. Ізяслав
Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді - Голуба В.В., при секретарі Островській В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 д о Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області про визнання незаконною відмову в перерахунку пенсії та зобов»язання провести перерахунок пенсії за попередній період та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області про визнання незаконною відмову в перерахунку пенсії як інваліду ІІІ групи захворювання, яке пов»язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та зобов»язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії, виплата якої передбачена ст.ст.50,54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991року.
В підтримання своїх вимог позивач послався, на те, що з 9 січня по 9 лютого 1988 року приймав участь в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС. Являється інвалідом ІІІ групи довічно і отримує пенсію в розмірі 1064грн. 97коп.
Проте ,згідно зі ст.54 Закону України №796-ХІІ призначено розмір пенсії для інвалідів ІІІ групи повинен бути не меншим 6 мінімальних пенсій за віком та відповідно до ст.50 цього Закону додаткова пенсія має становити 50% мінімальної пенсії за віком.
Однак пенсія виплачується у меншому розмірі.
На звернення в Управління Пенсійного фонду в Ізяславському районі про перерахування основної та додаткової пенсії йому було відмовлено.
В судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав мотивуючи тим, що пенсія позивачу обчислена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 30.05.1997р. №253.
Перераховано пенсію згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002р. та ч.1 ст.28 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік».
Допитавши сторони, перевіривши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи,що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 (категорія І) .
Згідно довідки МСЕ №108071 від 11 листопада 2008 року встановлено ІІІ групу інвалідності довічно.
Відповідно до ст.54 Закону України №796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п.4 Порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з ЧК не можуть бути нижчим по 3-ій групі інвалідності як 6 мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку основної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком.
Мінімальний розмір пенсій за віком встановлений ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 25.03.2005 року у розмірі прожиткового мінімуму, який щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет на відповідний рік.
Посилка представника відповідача про те, що нарахування пенсії позивачу проводиться відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України судом не може бути прийнята до уваги.
Відповідно до ст.22 Конституції України -про прийняття законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод».
При таких обставинах, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами має застосовуватись в першу чергу Конституція України, Закон України, а потім лише Постанови Кабінету Міністрів України.
Якщо постанови КМ України суперечить Закону України, то застосовується Закон України.
В даному випадку при розрахунку пенсії позивачу згідно ст.54 Закону України №796 застосування підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в Законі «Про державний бюджет України на 2008 рік».
Крім того Конституційний Суд України рішенням №10-рл/2008 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України положень ст.65 розділу 1 п.п.61,62,63,66, розділу ІІ п.3, розділу ІІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.67 розділу І, п.п.1-4-6-22,24-100 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України (справа щодо предмета та змісту Закону про Державний бюджет України) про соціальні гарантії громадян, визнав неконституційним положення ст.67 розділу І п.п.2-4, 6-8, 10-18 підпункту 7 п.19, п.п.20-22, 24-34, підпунктів 1-6,8-12 пункту 35 пунктів 36-100, пункту 3 розділу ІІ. Внесення змін до деяких законодавчих актів України, та пункту 3 розділу ІІІ»Прикінцевих положень» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Положення закону , визнані Конституційним Судом України неконституційними, втрачають чинність від дня прийняття Судом відповідного рішення (ст.73 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 16.10.1996року.
Відповідно до частини третьої ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року , у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю особам віднесеним до 1,2,3,4 категорії та розмір щомісячної компенсації сім»ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що дії Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі, щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії є неправомірними, оскільки вони не відповідають вимогам Закону України №796 згідно якого позивач має право отримувати пенсії відповідно до ст.ст.50,54 цього Закону.
Позивач має право на призначення пенсії в розмірі не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Керуючись ст.22 Конституціі Украіни, ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.160-163 КАС України,-
постановив:
Адміністративний позов задовольнити .
Визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі про проведення перерахунку основної та додаткової пенсії ОСОБА_1на підставі ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії інваліду ІІІ групи Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 починаючи з 11 листопада 2008 року основної в розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 та ст.50 щомісячної додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та забезпечити в подальшому її виплату відповідно цього Закону.
Заява про апеляційне оскарження даної постанови може бути подана до Ізяславського районного суду на протязі 10 днів з дня її винесення .
Апеляційна скарга подається на протязі 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: