Судове рішення #45986680

Справа № 2-7840/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2010 року

Малиновський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого: - ОСОБА_1

при секретарі: -ОСОБА_2.

розглянув у судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_3

ОСОБА_4 до ОСОБА_5.ПРИВАТБАНК". про визнання незаконними дій щодо

односторонньої зміни договору,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Малиновського районного суду м. Одеси з позовом до ОСОБА_5 „ПРИВАТБАНК". про визнання незаконними дій щодо односторонньої зміни договору.

У судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі. В обгрунтування своїх позовних вимог позивач вказав наступне.

23 липня 200“ року між Позивачем та ОСОБА_5 „ПРИВАТБАНК” було укладено договір №СЮЗООА0О0003-і0. на споживчі цілі, відповідно до умов якого Відповідач надав Позивачу кредит в сумі 90 560 доларів СІЛА, зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 0,92% на місяць на е>м затишку заборгованості за кредитом, винагороду за надання фінансового інструменту у розмірі 0,20% від суми виданого кредиту щомісяця в період сплати, винагороди за надання фінансового інструменту у розмірі 1,50% від суми виданого кредиту в момент надання кредиту, відсотки за дострокове погашення кредиту згідно з п.3.11 цього договору та винагороди за проведення додаткового моніторингу, згідно з п.3.11 цього договору та винагороди за проведення додаткового моніторингу, згідно п.6.2 даного договору, що підтверджується копією вищевказаного договору.

У якості забезпечення виконання зобов’язань за кредитним договором, був складений договір іпотеки, предметом якого є трикімнатна квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1. Договір іпотеки 23 липня 2007 року був нотаріально посвідчений приватним нотаріу сом ОСОБА_6

Як вказує Позивач він своєчасно та в повному обсязі сплачував згідно графіка кредитні платежі. Однак, йому стало відомо, що з 11 листопада 2008 року Відповідач в односторонньому порядку підняв відсоткову ставку за вищевказаним договором, чим порушив вимоги Закону України _Про захист прав споживачів”, а саме не повідомив Позивача про зміну відсоткової ставки за споживчим кредитом, та Позивач по теперішній час сплачує кошти, керуючись умовами існуючого кредитного договору, при цьому кошти, що спрямовані на часткове погашення кредиту Відповідач зарахував та продовжує зараховувати у якості погашення процентної ставки, яка збільшена ним у односторонньому порядку. Таким чином, Позивач не знаючи про зміну відсоткової ставки по кредитному договору, не міг реалізувати свої права, щодо будь-яких заперечень проти рішення банку.

Представник Відповідача проти позовних вимог заперечував, та в позові ОСОБА_3 просив відмовити у повному обсязі.

Суд. заслухавши пояснення сторін та перевіривши матеріали, справи вважає, що в задоволені позову повинно бути відмовлено з наступних підстав.

Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Між ОСОБА_5 „ПРИВАТБАНК” та ОСОБА_3 укладено кредитний договір № СЮ30ОА00000340 від 23 липня 2007 року.

Відповідно до укладеного договору, Позивач отримав кредитні кошти у розмірі 80000 доларів США на споживчі цілі, а також у розмірі 10 569 доларів США на сплату страхових платежів зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 0,92% на місяць на суму залишку заборгованості по 23 липня 2015 року.

При укладенні договору, було дотримано всі передбачені законом істотні умови договору, котрі були обумовлені згодою сторін, як узгодженні сторонами так і прийняті ними як обов’язкові умови договору.



Відповідно до ч. 1 ст.212, ч.2 ст.632 ЦК України, договір укладений сторонами, має умови згідно яких банк має право в односторонньому порядку підвищувати розмір процентної ставки. Позивач, зі свого боку погодився з такими умовами договору, підписавши кредитний договір особисто.

Надаючи грошові кошти Позивачеві, банком було задоволено потреби Позивача, надавши йому в користування грошові кошти, при цьому передбачивши порядок та умови при яких можлива зміна відсоткової ставки за кредитом.

Зміни умов договору в частині відсоткової ставки були закладені ще спочатку, тобто позивач, до підписання кредитного договору мав можтивість ознайомитися з його умовами.

Так, відповідно до п. 2.3.1 кредитного договору № СЮ30ОА00000340 від 23 липня 2007 року, банк має право в односторонньому порядку збільшувати розмір процентної ставки за користування кредитом, при зміні кон'юнктури ринку грошових ресурсів в Україні, а саме: зміні курсу долара США до гривні більше ніж на 10% у порівнянні з курсом долара СІЛА до гривні, встановленого НБУ на момент укладення договору; зміні облікової ставки НБУ; зміні розміру відрахувань у страховий (резервний) фонд або зміні середньозваженої ставки по кредитам банків України у відповідній валюті (по статистиці НБУ). При цьому Банк надсилає Позичальникові письмове повідомлення про зміну процентної ставки протягом 7 календарних днів з дати вступу в чинність зміненої процентної ставки. Збільшення процентної ставки Банком у вищезазначеному порядку можливо в границях кількості пунктів, на які збільшилася ставка НБУ, розмір відрахувань у страховий фонд, середньозважена ставка по кредитах або пропорційно збільшенню курсу долара США.

З огляду на вищезазначений пункт договору, на зміну розміру відсоткової ставки кредиту можуть впливати декілька чинників. При настанні одного з них (або декількох одразу) банк має право змінити ставку.

З моменту укладення договору, Позивач виконував всі його умови. Таким чином, прийняв на себе всі зобов'язання та виконуючи їх, Позивачем визнано всі умови договору, так як ніяких вимог до банку чи яких не будь пропозицій змінити умови договору в будь-якій частині не надходило.

Згідно з вимогами ст. 11 Закону' України „Про захист прав споживачів" та пункту 3.5 Правил надання банками України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту', затверджених постановою Правління Національного банку України від 10.05.2005 № 168, у договорі про надання споживчого кредиту може зазначатися, що відсоткова ставка за кредитом може змінюватися залежно від зміни облікової ставки Національного банку України або інших випадках.

Такі випадки, а також порядок підвищення процентних ставок та їх граничні розміри, були визначені сторонами (Банком та Позичальником) при укладенні кредитного договору.

Обставинами, які відбулися за час дії кредитного договору, належним чином підтверджені і є підставами для підвищення процентної ставки за діючим кредитним договором, є насту пні події:

- зміна курсу долара США до гривні більше ніж на 10% у порівнянні з курсом долара США до гривні, встановленого НБУ на моментукладення договору;

- зміна облікової ставки НБУ;

- зміна середньозваженої ставки по кредитам банків України у відповідній валюті (по статистиці НБУ).

Так, з 30.04.2008 р. змінилася облікова ставка НБУ, що підтверджується Постановою Правління Національного банку України № 107 від 21.04.2008 р. "Про регулювання грошово- кредитного ринку". Згідно з цією постановою облікова ставка з 30.04.2008 р. встановлюється в розмірі 12% річних. Отже, внаслідок зміни облікової ставки Національного банку України, у банка виникло право збільшити відсоткову ставку по кредиту та друга обставина, це зміна курсу долара США до гривні.

Оскільки право банку збільшити процентну ставку шляхом надсилання відповідного повідомлення було реалізовано до набрання чинності Закону України №661-УІ від 12.12.2008р. року банк діяв відповідно до умов укладеного з позивачем договору та в рамках чинного законодавства України.

На підставі викладеного суд вважає, що в діях ОСОБА_5 „ПРИВАТБАНК’' не має фактів необгрунтованого підвищення процентної ставки по кредиту.

За таких обставин суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають у повному обсязі.


Керуючись ст.ст. 47, 53, 55 Закону України "Про банки та банківську діяльність",5, 212, 215, 217, 526, 527, 530, 632, 642, ч. 2 ст. 1050, ч. 2 ст. 1054 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 57, 80, 88, 174, 209, 212-215 ЦПК України, суд-

ВИРІШИ В:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_5 „ПРИВАТБАНК”, про визнання незаконними дій щодо односторонньої зміни умов договору, про зобов'язання встановити відсоток за користування кредитними коштами на суму залишку заборгованості за кредитом, зобов’язання виконати умови кредитного договору та зарахування коштів які були переплачені понад процентної ставки, в рахунок погашення тіла кредиту та відсотків за ним - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10- денний строк з дня проголошення рішення.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація