Справа № 2а-828/08/1170
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2009 року. Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Яковлєва О.В.,
при секретарі - Дигас В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від імені якого діє виконавча дирекція до Новомиргородської загальноосвітньої спеціальної школи-інтернату I-II ступенів про стягнення заборгованості по коштам загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення з Новомиргородської загальноосвітньої спеціальної школи-інтернату I-II ступенів коштів, у сумі 5980,42 гривень. Вказав, що відповідач перебуває на обліку в Новомиргородській міжрайонній виконавчій дирекції обласного відділення Фонду, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням. При здійсненні перевірки Новомиргородської загальноосвітньої спеціальної школи-інтернату I-II ступенів встановлено, що страхувальником не проведено нарахування страхових внесків до Фонду на суми витрат, які пов'язані з погашенням працівникам заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України «Про освіту», на загальну суму 479,04 гривень. В зв'язку з виявленими порушеннями рішенням Фонду «Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті /Ф4-ФСС з ТВП/ сум фінансових /штрафних/ санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 266 від 20.04.2007 року, відповідачу донараховано страхові внески, у сумі 479,04 гривень та накладено штраф за неповну сплату страхових внесків в розмірі 5501,38 гривень, а всього на загальну суму 5980,42 гривень. Вважає, що вищевказане рішення прийнято відповідно до вимог діючого законодавства, штрафні санкції відповідачу нараховано правомірно, а тому останні підлягають стягненню.
Представник позивача у судовому засіданні вимоги позову підтримав посилаючись на обставини викладені в заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що дійсно Новомиргородська загальноосвітня спеціальна школа-інтернат I-II ступенів перебуває на обліку в Новомиргородській міжрайонній виконавчій дирекції обласного відділення Фонду, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням. Вказав, що позивачем неправомірно донараховано страхові внески в сумі 479,04 гривень та накладено штраф за неповну сплату страхових внесків в розмірі 5501,38 гривень, так як Новомиргородська загальноосвітня спеціальна школа-інтернат I-II ступенів не є розпорядником коштів, які перераховуються на погашення заборгованості педагогічним працівникам, за період з 1997 року по 2002 рік, а саме надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення. Дані кошти нараховуються по окремому рахунку КЕКВ-1340 / поточні трансфери/ після чого виплачуються працівникам в рахунок погашення кредиторської заборгованості Державного бюджету.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням», Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування», страхові внески нараховуються у відсотках від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначають згідно із нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» та підлягають оподаткуванню відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної, додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Крім того, статтею 57 Закону України «Про освіту» №1060 від 23.12.1991року передбачено державні гарантії педагогічним, науково-педагогічним працівникам навчальних закладів щодо виплати цим працівникам щомісячних надбавок за вислугу років і допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
Статтею 1 Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» передбачено, що цим Законом визнаються кредиторською заборгованістю Державного бюджету України виплати, встановлені статтею 57 Закону України «Про освіту». Кредиторська заборгованість визнається за весь період, коли фінансування виплат зупинялося Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно статті 2 вказаного Закону, кредиторська заборгованість Державного бюджету України, встановлена статтею 1 цього Закону, є обов'язковою до погашення і погашається протягом п'яти років рівними частина шляхом включення цих видатків відповідними законами України про Державний бюджет України починаючи з 2005року у вигляді окремих цільових субвенцій з Державного бюджету України відповідним місцевим бюджетам або безпосередньо з Державного бюджету України для категорії працівників, що фінансуються з Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» визначено, що кредиторська заборгованість погашається працівникам щомісячно разом з виплатою поточної заробітної плати.
Відповідно до п.3-2 Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки передбачено, що страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням , на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на виплати не нараховуються.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України №1266 від 26 вересня 2001року «Про обчислення середньої заробітної плати /доходу/ для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» із змінами внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №193 від 22.02.2006року передбачено, що до сум фактичних витрат на оплату праці /для роботодавців/ чи сум оплати праці / для найманих працівників/, що обчислюються відповідно до пункту 7 не включаються суми виплат, що здійснюються згідно із Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів.
Судом встановлено, що 06.04.2007 року виконавчою дирекцією Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку Новомиргородської загальноосвітньої спеціальної школи-інтернату I-II ступенів, за період з 01.04.2006 року по 01.01.2007 року. Даною перевіркою встановлено, що страхувальником в травні та вересні 2006 року не проведено нарахування страхових внесків до Фонду на суми витрат, які пов'язані з погашенням працівникам заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України «Про освіту» на загальну суму 479,04 гривень, згідно акту ревізії № 343 від 06.04.2007 року/а.с.5/. У зв'язку з виявленими порушеннями позивачем прийнято рішення «Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті /Ф4-ФСС з ТВП/ сум фінансових /штрафних/ санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 266 від 20.04.2007 року/а.с.3/, відповідно до якого Новомиргородській загальноосвітній спеціальній школі-інтернату I-II ступенів донараховано страхові внески, у сумі 479,04 гривень та накладено штраф за неповну сплату страхових внесків в розмірі 5501,38 гривень, а всього на загальну суму 5980,42 гривень.
З аналізу матеріалів справи, в межах предмету оскарження, суд приходить до висновку, що рішення «Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті /Ф4-ФСС з ТВП/ сум фінансових /штрафних/ санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 266 від 20.04.2007 року позивачем прийняте в порушення вищезазначених норм, а тому підлягає скасуванню, так як відповідно до ст. 57 Закону України «Про освіту» педагогічним працівникам передбачено виплату надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки. В разі постійної дії ст. 57 вищевказаного Закону дані виплати вважаються виплатами по оплаті праці на які повинні нараховуватися внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Однак, в період з 2006року по 2007рік, Законами «Про Державний бюджет України» дані виплати не передбачались. Починаючи з 2006року педагогічні працівники отримують надбавку за вислугу років та допомогу на оздоровлення при наданні їм щорічної відпустки. Дані виплати проводяться відповідно до Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів», яким визнано кредиторською заборгованістю Державного бюджету України виплати встановлені статтею 57 Закону України «Про освіту». Тобто, вищевказаними нормами чітко визначено, що заборгованість з надбавки за вислугу років та допомога на оздоровлення, яка виникла, в період з 2006року по 2007рік, є кредиторською заборгованістю, виплачується у вигляді окремих субвенцій з Державного бюджету України, як міжбюджетний трансфер і відповідно до бюджетної класифікації видатків розмежовується з заробітною платою, а саме фактичні витрати на оплату праці нараховуються по КЕКВ-1110 /заробітна плата/, поточні трансфери КЕКВ-1343/інші поточні трансферти населенню/.
Крім того, безпідставність прийняття позивачем рішення підтверджується листом Міністерства фінансів України №31-17010-01-21 від 27.12.2006року «Щодо надання роз'яснень», відповідно до якого 25.05.2006року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №745 «Про деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Вищевказаною постановою доповнено Порядок погашення кредиторської заборгованості Державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівника навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затверджений Постановою КМУ №934 від 19.09.2005року, згідно якої страхові внески до вищевказаного фонду на вказані виплати не нараховуються. Таким чином, враховуючи викладене вимоги позивача щодо стягнення з Новомиргородської загальноосвітньої спеціальної школи-інтернату I-II ступенів донарахованих страхових внесків та штрафу за неповну сплату страхових внесків задоволенню не підлягають, так як відповідач не є розпорядником субвенцій з Державного бюджету в рахунок погашення кредиторської заборгованості по надбавці за вислугу років та допомоги на оздоровлення, а лише здійснює їх передачу, тобто є проміжною ланкою між державним бюджетом і працівником.
Керуючись ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням», ст.1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування», ст.2 Закону України «Про оплату праці», ст.57 Закону України «Про освіту» №1060 від 23.12.1991року, ст.ст. 1, 2, 5 Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів», п.3-2 Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, Постанови Кабінету Міністрів України №1266 від 26 вересня 2001року «Про обчислення середньої заробітної плати /доходу/ для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» із змінами внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №193 від 22.02.2006року ст. 158 -163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від імені якого діє виконавча дирекція до Новомиргородської загальноосвітньої спеціальної школи-інтернату I-II ступенів про стягнення заборгованості по коштам загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 12.05.09 року.
Суддя О.В. Яковлєв
Справа № 2а-1007/08/1170
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2009 року. Кіровоградський окружний адміністративний у складі:
головуючого судді - Яковлєва О.В.,
при секретарі - Дигас В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від імені якого діє виконавча дирекція до про стягнення заборгованості по коштам загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням , -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволення позову Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від імені якого діє виконавча дирекція до про стягнення заборгованості по коштам загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В. Яковлєв