Копія Справа № 2-а-25/2008 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2008 року Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Яковлєва О.В.
при секретарі - Дигас В.М,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради до Комунального підприємства «Теплоелектроцентраль» про стягнення незаконно нарахованих пільг, субсидій та дебіторської заборгованості за використання теплової енергії,-
ВСТАНОВИВ:
13 червня 2008 року Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради звернулося в суд з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Теплоелектроцентраль» про стягнення незаконно нарахованих пільг, субсидій та дебіторської заборгованості за використання теплової енергії. Заявлені позовні вимоги обґрунтовуються тим, що рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 08.12.2005 року№1002 і рішенням міської ради від 12.01.2006 року №813 «Про надання згоди на створення ТОВ «Олександрійська енергетична компанія», КП «Теплоелектроцентраль» ввійшло своїм майном в уставний капітал ТОВ «Олександрійська енергетична компанія», у зв'язку з чим відповідач припинив свою господарську діяльність. По бухгалтерському обліку всі витрати з квітня 2006 року було відображено по рахунку №949 «Інші операційні витрати», до складу яких входять витрати на утримання адміністрації в кількості чотирьох чоловік та нарахування сум амортизації по гуртожитку. У зв'язку з відсутністю власних теплових мереж послуги по транспортуванню теплової енергії на опалення мікрорайонів Перемога і Жовтневий на технічне обслуговування теплових мереж надавались КП «Теплокомуненерго», згідно укладеного договору №01 від 01.12.2005 року між останнім та КП «Теплоелектроцентраль». Управлінням праці та соціального захисту населення, згідно розрахунків витрат підприємства, проводилось відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг і субсидій.
Однак, в ході проведення ревізії використання бюджетних коштів у вересні 2007 року Олександрійським об'єднаним контрольно-ревізійним відділом було виявлено незаконне нарахування пільг і субсидій, які нараховувались відповідачу з квітня 2006 року на загальну суму 7569,53 грн.. Незаконність нарахування мала місце через відсутність господарської діяльності КП «Теплоелектроцентраль», рух господарських операцій на якому припинено починаючи з квітня 2006 року і тому останнє не мало підстав для пред'явлення в Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради розрахункових відомостей для відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг і субсидій.
Крім цього, за підприємством рахується сума дебіторської заборгованості, яка виникла в результаті проведеного перерахунку по закінченню терміну дії субсидії 2005 - 2006 років, згідно фактичного використання теплової енергії, в сумі 10 015,18 грн.
Відповіддю КП «Теплоелектроцентраль» на претензію Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради про повернення зайво нарахованих пільг і субсидій на суму 7569,53 грн. та дебіторської заборгованості в сумі 10015,18 грн., позивачу було відмовлено повернути відповідні суми.
На підставі зазначеного, Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської просить стягнути з КП «Теплоелектроцентраль» суму незаконно нарахованих пільг та субсидій в розмірі 7569,53 грн. та дебіторську заборгованість по субсидіях за використання теплової енергії в розмірі 10 015,18 грн., а разом 17584,71 грн.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали і просили стягнути з відповідача суму незаконно нарахованих пільг та субсидій в розмірі 7569,53 грн. та дебіторську заборгованість по субсидіях за використання теплової енергії в розмірі 10 015,18 грн., а разом 17584,71 грн. В обґрунтування заявлених вимог пояснили наступне. На даний час державна реєстрація КП «Теплоелектроцентраль» як юридичної особи не скасована. Незаконність нарахування пільг та субсидій ґрунтується на відсутності підстав для відшкодування витрат пов'язаних з наданням останніх, а саме відсутністю господарської діяльності, що підтверджується матеріалами справи. Щодо дебіторської заборгованості, представники позивача пояснили, що на протязі опалювального сезону 2005-2006 років в Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської перед КП «Теплоелектроцентраль» виникла дебіторська заборгованість, але на кінець сезону її погасили. У квітні-травні 2006 року було проведено перерахунок, згідно фактично використаної теплової енергії, і виявили у відповідача дебіторську заборгованість, що підлягає поверненню в сумі 10 015,18 грн. Позивач звертався до Господарського суду Кіровоградської області в грудні 2007, але провадження по справі було закрито через непідсудність спору. Вимоги позивача не задоволено і тому просили стягнути з відповідача суму незаконно нарахованих пільг та субсидій в розмірі 7569,53 грн. та дебіторську заборгованість по субсидіях за використання теплової енергії в розмірі 10 015,18 грн., а разом 17584,71 грн.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив повторно, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, підтвердженням чому є поштові повідомлення (а.с.87, 96). Причини неявки суду не повідомив, письмових заперечень на позов не надав.
Заслухавши представників позивача, дослідивши інші докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно п.6 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок надання пільг, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 16.02.1994 року №94, витрати державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування, підприємств, установ і організацій, пов'язані з наданням пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», покриваються місцевими фінансовими органами на підставі розрахунків, поданих організаціями, шляхом перерахування коштів на їх рахунки в установах банків.
Пільги, передбачені зазначеним Законом, надаються організаціями за рахунок власних коштів з наступним відшкодуванням їх з бюджету за встановленими нормами у погоджені з фінансовими органами терміни.
Відшкодування організаціям витрат, пов'язаних з наданням пільг, фінансові органи провадять за рахунок коштів місцевих бюджетів на підставі перевірених ними розрахунків, поданих організаціями.
Згідно п. 3 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 р. №1050), призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням належить до компетенції відділів (управлінь) субсидій виконавчих органів міських рад.
Пунктом 14 вказаного Положення визначено, що у разі коли по закінченні терміну отримання субсидії зазначені послуги використано на суму, меншу від суми призначеної субсидії, перераховані кошти залишаються на особовому рахунку абонента. У разі підтвердження громадянами права на призначення субсидії на новий термін ці кошти включаються в рахунок субсидій, які перераховуватимуться підприємствам, що надають послуги, протягом терміну отримання нової субсидії».
Правовідносини щодо повернення незаконно перерахованих субсидій регулюється «Порядком поверненя коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 року №39/283/90/5, відповідно до п.4 якого, відділи(управління) субсидій стягують надміру виплачені кошти у претензійно-позовному порядку, відповідно до цивільного законодавства.
Ухвалою від 14.04.2008 року у справі №3/9, Господарський суд Кіровоградської області припинив провадження, через те, що справу не належить розглядати за правилами ГПК України, оскільки правовідносини сторін не є господарським спором, а є спором, що виник у сфері публічно-правових відносин. Позивач є суб'єктом владних повноважень, який здійснює повноваження з виплат субсидій та контролю за їх використанням. Господарський суд Кіровоградської області запропонував позивачу звернутись із позовом в порядку, передбаченому КАС України(а.с.80).
Проаналізувавши п.4 «Порядку поверненя коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 року №39/283/90/5, з урахуванням ухвали Господарського суду від 14.04.2008 року у справі 3/9, посилаючись на ч.4 ст.8 КАС України, суд дійшов висновку, що п.4 вказаного Порядку надає право позивачу звернутись до суду в порядку КАС України для вирішення даного спору з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що державна реєстрація КП «Теплоелектроцентраль» здійснена виконавчим комітетом Олександрійської міської ради 28.09.2005 року, ЄДРПОУ: 33650337(а.с.8).
Із ухвали Господарського суду Кіровоградської області від 14.04.2008 року у справі № 3/9 вбачається, що до суду надійшов лист від 04.03.2008 року №8-588/05/3 заступника Олександрійського міського голови з питань діяльності виконавчих органів, в якому останній повідомив про те, що рішення про припинення КП «Теплоелектроцентраль» Олександрійською міською радою як засновником не приймалося. Таким чином, Господарський суд Кіровоградської області дійшов висновку про те, що на час постановлення ухвали КП «Теплоелектроцентраль» є суб'єктом господарської діяльності - юридичною особою (а.с.80).
Беручу до уваги ухвалу Господарського суду Кіровоградської області від 14.04.2008 року у справі № 3/9 та пояснення представників позивача, суд дійшов висновку, що на даний час КП «Теплоелектроцентраль» є суб'єктом господарської діяльності - юридичною особою.
12 грудня 2005 року виконавчий комітет прийняв рішення №1002, яким запропонував міській раді дати згоду КП «Теплоелектроцентраль» ввійти своїм майном в уставний капітал ТОВ «Олександрійська енергетична компанія», яке створюється на базі КП «Теплоелектроцентраль» та ТОВ «ЕНЕРГО-МИГ»(а.с.4), на підставі чого Олександрійська міська рада Кіровоградської області рішенням від 12.01.2006 №813 дала згаду КП «Теплоелектроцентраль» ввійти всім своїм майном в уставний капітал ТОВ «Олександрійська енергетична компанія».(а.с.5)
Розпорядженням голови Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 06.04.2006 року №з-89-р створено комісію для прийому-передачі майна КП «Теплоелектроцентраль» в ТОВ «Олександрійська енергетична компанія» і встановлено строк до 20.04.2006 року протягом якого на затвердження необхідно подати акт прийому-передачі майна, а директорів підприємств внести зміни до трудових книжок працівників КП«Теплоелектроцентраль» про входження останнього в склад ТОВ «Олександрійська енергетична компанія» з дня його реєстрації(а.с.17). Розпорядженням голови Олександрівської міської ради Кіровоградської області від 20.04.2006 року №з-109-р, внесено зміни до розпорядження голови Олександрівської міської ради Кіровоградської області від 06.04.2006 року №з-89-р і п.3 розпорядження викладено в новій редакції, а саме, зобов'язано перевести відповідно до законодавства працівників КП «Теплоелектроцентраль» на роботу в ТОВ «Олександрійська енергетична компанія»: з 14.04.2006 року Ї працівників охорони об'єкта; а з 17.04.2006 року Ї всіх інших працівників підприємства (а.с.18). На виконання розпорядження від 06.04.2006 року №з-89-р та розпорядження від 20.04.2006 року №з-109-р в квітні 2007 року майно КП «Теплоелектроцентраль» передано ТОВ «Олександрійська енергетична компанія», працівники також були переведені на роботу в ТОВ «Олександрійська енергетична компанія», що підтверджується листом відповідача від 01.11.2007 року вих. №49(а.с. 79).
Листом від 26.04.2006 року вих. №15 відповідач повідомив позивача, що КП «Теплоелектроцентраль» припинило подачу теплової енергії на опалення мікрорайонів Перемога та Жовтневий, у зв'язку із відключенням КА-1, через відсутність вугілля(а.с.20).
Рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 20.07.2008 року №562, зобов'язоно КП «Теплоелектроцентраль» у термін до 01.08.2006 року передати, а КП «Теплокомуненерго» прийняти абонентів, також останньому у термін до 01.09.2006 року укласти договори з абонентами на послуги теплопостачання; вирішити питання про нарахування та отримання субсидій і пільг для населення мікрорайонів Перемога та Жовтневий міста Олександрія з управлінням праці та соціального захисту населення і фінансовим управлінням міської ради(а.с.21).
Листом від 23.08.2006 року вих.№564 КП «Теплокомуненерго» повідомило позивача, що згідно наказу по КП «Теплокомуненерго» за №187 від 02.08.2006 року на виконання рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 20.07.2008 року №562, розрахунки з абонентами мікрорайонів Перемога та Жовтневий будуть проводитись через КП «Теплокомуненерго» і просить позивача направляти останньому списки нарахування субсидій населенню вказаних мікрорайонів починаючи з 01.08.2006 року(а.с.22).
20 жовтня 2006 року рішенням виконавчого комітету №815, враховуючи звернення КП «Теплокомуненерго», було затверджено нові тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії для всіх категорій споживачів(а.с19).
По КП «Теплоелектроцентраль» у період з 01.04.2006 року по 01.10.2006 року було проведено розрахунки по пільгах, які були надані в Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради для відшкодування на загальну суму 7569,53 грн., із них пільги передбачені п.6 ст.15 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» в сумі 2,89 грн. (а.с. 32-35); пільг, визначених п.6 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в сумі 6653,46 грн.(а.с.36-46); а також п.3 Постанови Кабінету Міністрів від 21.10.1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій на оплату житло-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» нараховано житлових субсидій за спожите теплове навантаження в сумі 913,18 грн(а.с.31).
У вересні 2007 року Олександрійським об'єднаним контрольно-ревізійним відділом було проведено ревізію використання бюджетних коштів, в ході якої виявлено незаконне нарахування пільг і субсидій, які нараховувались відповідачу з квітня 2006 року на загальну суму 7569,53 грн..
З акту Олександрійського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу від 17.09.2007 року №16-10/102 вбачається, що незаконність нарахування відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг і субсидій, мала місце через відсутність господарської діяльності КП «Теплоелектроцентраль», рух господарських операцій на якому припинено починаючи з квітня 2006 року. Відповідно останнє не мало підстав для пред'явлення в Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради розрахункових відомостей для відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг і субсидій(а.с75).
Крім того, на кінець опалювального сезону, після проведення звіряння розрахунків за наданні населенню послуги, на які надають пільги, субсидії на теплопостачання між КП «Теплоелектроцентраль» та головним розпорядником коштів місцевого бюджету Ї Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, за період опалювального сезону 2005 Ї 2006 років, станом на 01.01.2007 року виникла дебіторська заборгованості в сумі 10015,18 грн. (а.с.74).
Позивач направив на адресу КП «Теплоелектроцентраль» претензію від 04.10.2007 року вихідний №4898, яким запропонував відповідачу погасити заборгованість по незаконно відшкодованих витратах з наданням пільг і субсидій, в розмірі 7569,53 грн. та дебіторську заборгованість по субсидіях за використання теплової енергії в розмірі 10 015,18 грн., а разом 17584,71 грн.(а.с 77). Листом від 01.11.2007 року №49 відповідач повідомив позивача про неможливість повернути нараховані пільги та субсидії, так як у КП «Теплоелектроцентраль» майно відсутнє, рахунки підприємства арештовані, борги за спожите тепло абоненти не сплачують(а.с. 79).
Дослідивши докази справи суд дійшов наступних висновків. Припинивши свою господарську діяльність по наданню послуг теплопостачання до мікрорайонів Перемога та Жовтневий м. Олександрія з квітня 2006 року КП«Теплоелектроцентраль» незаконно отримувало від Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг і субсидій за період з 1 квітня 2006 року по 1 жовтня 2006 року на загальну суму 7569,53 грн..
Крім того, у відповідача перед позивачем станом на 01.01.2007 року виникла дебіторська заборгованість в сумі 10015,18 грн., яка виникла після проведення звіряння за наданні населенню послуги по теплопостачанню, на які надаються пільги, субсидії.
Зазначений борг відповідачем не сплачено, а тому станом на 17.07.2008 року загальна сума незаконно нарахованих пільг і субсидій та дебіторської заборгованості становить 17584,71 грн.
На підставі аналізу встановлених обставин і правовідносин, що їм відповідають, суд приходить до висновку, що позивач на законних підставах звернувся до суду і позов підлягає задоволенню.
Керуючись п. 3, 14 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 р. №1050), п.4 «Порядку поверненя коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 року №39/283/90/5, відповідно до ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради до Комунального підприємства «Теплоелектроцентраль» про стягнення незаконно нарахованих пільг, субсидій та дебіторської заборгованості за використання теплової енергії- задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Теплоелектроцентраль» на користь Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради незаконно нараховані пільги і субсидії та дебіторську заборгованості на загальну суму 17 584 (сімнадцять тисяч п'ятсот вісімдесят чотири) гривні 71 (сімдесят одна) копійка, із них 2 (дві) гривні 89 (вісімдесят дев'ять) копійок на р/р №35411026001878, 6 653 (шість тисяч п'ятдесят три) гривні 46 (сорок шість) копійок на р/р №35412003001878, 10 928 (десять тисяч дев'ятсот двадцять вісім) гривень 36 (тридцять шість) копійок на р/р №35414012001878 одержувач коштів - УДК в Кіровоградській області, МФО 823016.
Судові витрати покласти на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження постанови, а у разі оголошення вступної та резолютивної частини постанови - з дня складання постанови в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги на постанову суду. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви.
Суддя (підпис) О.В. Яковлєв
З оригіналом згідно.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О. В. Яковлєв