Судове рішення #4618584


                                                                                                             

                                                                                                                   2а-2/2009

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И


27.04.2009 р. Гайсинський районний суд Вінницької області  

в складі: головуючої - судді О.В. Бондар,

при секретарі - І.М. Новіковій

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гайсині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 (третя особа на стороні позивача – Гайсинська міська рада) до Вищого керівного органу виборчого Блоку політичних партій Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» та Української соціал-демократичної партії «Блок Юлії Тимошенко» (далі БЮТ) про визнання протиправним та скасування  рішення від 30 червня 2008 р. його міжпартійного з`їзду, -

Встановив:

    11.09.2008 р. до суду надійшов цей позов.

    В судовому засіданні позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3., ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_9.  просили суд  визнати протиправним та скасувати рішення міжпартійного з`їзду БЮТ від 30.06.2008 р. про дострокове припинення повноважень їх як депутатів Гайсинської міської та Гайсинської районної рад.

     Позовні вимоги обгрунтовували тим,  що 26.03.2006 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2. обрано депутатами Гайсинської районної ради, а  ОСОБА_3, ОСОБА_4., ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9. – депутатами Гайсинської міської ради за виборчими списками Гайсинської районної та міської організації БЮТ, 2.04.2006 р. створено депутатські фракції БЮТ у міській раді з 11 депутатів та в районній раді – з 15 депутатів, до складу яких входили позивачі. 18.08.2006 р. депутат ОСОБА_10. створив другу фракцію БЮТ в Гайсинській міській, а депутат ОСОБА_11. – в районній радах, хоча фракції під головуванням ОСОБА_4. та ОСОБА_12. не припиняли своєї діяльності; рішенням бюро Гайсинської районної організації ВО  «Батьківщина» від 10.06.2006 р. позивачів безпідставно виключено з його членів, після чого надіслано невмотивоване подання до Вищого керівного органу партії про дострокове припинення їх повноважень як депутатів Гайсинської міської та Гайсинської районної рад; рішення міжпартійного з’їзду БЮТ від 30.06.2008 р. вважали незаконним, оскільки воно приймалося без їх участі та завчасного повідомлення про час і місце засідання з’їзду, на час винесення оскаржуваного рішення вони вже не були членами ВО «Батьківщина» в зв’язку з безпідставним виключенням, хоча добросовісно виконували свої депутатські обов’язки, входили до фракцій БЮТ в обох радах, заяв про вихід з них чи перехід до інших фракцій не писали, статут і програму ВО «Батьківщина» виконували сумлінно.

   ОСОБА_7 та ОСОБА_4 в поданих до суду заявах просили розглядати справу без їх участі, вимоги позову підтримали повністю (а.с.а.с. 324, 417).

   Представник третьої особи на стороні позивача Гайсинської міської ради – її секретар Г.М. Бакай, - суду пояснила, що позивачі – депутати Гайсинської міської ради є членами та головами постійних діючих комісій Гайсинської міської ради, відповідальними, ініціативними та активними депутатами, вважала, що з ними розправилися за відстоювання справедливості і власної думки, вони подали заяви про їх входження до фракції БЮТ, з неї не виходили, шляхом фактичного об`єднання і роботи в міській раді в квітні 2006 р. створено всі депутатські фракції, в тому числі БЮТ, без їх формальної реєстрації, тому що на час їх створення не було затверджено процедури їх реєстрації; зазначила, що передбачених ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» підстав для дострокового припинення повноважень позивачів як депутатів міської ради не було, тому просила їх позовні вимоги задовольнити.

   Представник відповідача Цирканюк С.Г. вимоги позову повністю заперечив і пояснив, що рішення відповідача про дострокове позбавлення позивачів депутатських повноважень за невиконання п.2 Статуту ВО «Батьківщина» є правомірним, підкреслив, що позивачі пройшли до Гайсинської міської та районної рад за списком БЮТ, зі своїх особистих інтересів вони не увійшли до фракції БЮТ у вказаних радах, чим не виконали взяті на себе зобов’язання, передбачені Положенням про депутатську фракцію, нанесли істотну шкоду авторитету ВО «Батьківщина», на свій розсуд віддавали свої голоси на відповідних сесіях рад всупереч рішенням та вказівкам Ради Блоку БЮТ стосовно підвищення плати за комунальні послуги, виділення та оренди земельних ділянок і комунального майна комерційним структурам; позивачі жодного разу не приймали участі в засіданнях фракцій, самоусунулися від роботи в партійних осередках ВО «Батьківщина», за порушення партійної дисципліни 16.11.2007 року з фракції були виключені ОСОБА_8, ОСОБА_9., ОСОБА_6. та ОСОБА_7, які не скористалися передбаченим п. 4.5 Положення про фракцію правом на поновлення у складі фракції та не подали у місячний термін апеляції у Вінницьку обласну партійну організацію ВО «Батьківщина»; 30 травня 2008 року позивачі виключені з партії та внесені у списки осіб, стосовно яких міжпартійний з’їзд БЮТ мав прийняти рішення про відкликання та дострокове припинення їх повноважень як депутатів Гайсинської міської та районної рад; звернув увагу суду на нікчемність поданих позивачами на підтвердження їх входження до фракції БЮТ колективних рішень від 2.04.2006 р. у складі 12 депутатів Гайсинської міської ради та 18 депутатів Гайсинської районної ради про створення ними відповідних фракцій БЮТ, оскільки вони належним чином не зареєстровані у журналах вхідної кореспонденції відповідних рад за п.2.3 Положення, головуючим на пленарному засіданні ради не було оголошено про їх сформування; підтвердив, що заяв про вихід з фракцій БЮТ позивачі не писали і не подавали, інших підстав дострокового припинення їх депутатських повноважень, встановлених вищим керівним органом БЮТ, не назвав; заявив також, що відповідач не є суб’єктом владних повноважень в сенсі відповідних вимог КАС України, а зазначений спір не підлягає розгляду в суді.

   З урахуванням позицій сторін, їх представників та досліджених доказів, суд визнає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають повному задоволенню з таких міркувань.        

   Встановлено, що в квітні 2006 року депутатами – членами партії «Блок Юлії Тимошенко» було створено дві фракції – в Гайсинській районній раді під головуванням ОСОБА_13 (до складу фракції входили, зокрема, депутати ОСОБА_1, ОСОБА_2.), в Гайсинській міській раді – під головуванням ОСОБА_4. (до складу фракції входили, зокрема, депутати ОСОБА_3., ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_9., ОСОБА_7, ОСОБА_8), з незалежних від позивачів причин, - через невизначеність на той час процедури реєстрації фракцій (Положення про депутатську фракцію «БЮТ» в Гайсинській міській раді затверджено 29.09.2006 р., в Гайсинській районній раді – 13.02.2007 р.), в журналах реєстрації вхідної кореспонденції відповідних рад колективних заяв про створення вказаних фракцій не було зареєстровано,  як не було зареєстровано і фракцій під головування ОСОБА_11. та ОСОБА_10., проте депутати-позивачі активно приймали участь у сесіях рад як члени фракції БЮТ, про вихід з цих фракцій вони заяв не писали та не подавали, до інших фракцій не переходили, про причини дострокового позбавлення їх депутатських повноважень рішенням від 30 червня 2008 р. міжпартійного з`їзду БЮТ повідомлені не були, рішення про їх відкликання прийнято без їх участі, встановлені вищим політичним органом БЮТ підстави дострокового припинення депутатських повноважень позивачів відсутні.

   Спірні правовідносини регулюються п.2 ч.1 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», відповідно до якого повноваження депутата місцевої ради припиняється достроково, зокрема, лише у разі невходження депутата місцевої ради, обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчих блоків політичних партій) у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідної ради, до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації політичних партій (виборчого блоку політичних партій), або його виходу зі складу такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції, або переходу депутата в іншу депутатську фракцію, або з інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій) за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом місцевої ради.


   Оскільки позивачі фактично створили фракції БЮТ в Гайсинській районній та Гайсинській міській радах, активно в них працювали, в інші фракції не переходили, заяв про вихід з фракції БЮТ не подавали, п.2 Статуту «ВО «Батьківщина» не порушували, інші підстави дострокового припинення їх повноважень, встановлені вищим керівним органом БЮТ, відсутні, то оскаржуване рішення суперечить зазначеному вище закону, а тому є протиправним і підлягає скасуванню.

    Висновки суду підтверджуються такими доказами:  

    - свідок ОСОБА_13, голова Гайсинської районної ради, колишній голова Гайсинської міської ради, ствердив, що він знає позивачів як депутатів, які проявляли високу активність на сесіях, 3.04.2006 р. зверталися до нього, як до голови міської ради із заявою про створення фракції БЮТ у міській раді, він їм порадив здати цю заяву до секретаріату для її реєстрації, оскільки механізму реєстрації фракцій тоді ще не було, він особисто не встиг оголосити про створення цієї фракції на сесії, тому що 14.04.2006 р. у нього закінчилися повноваження голови Гайсинської міської ради.

   - свідок ОСОБА_10. пояснив, що в квітні 2006 р. в Гайсинській міській раді позивачами створена фракція БЮТ під головуванням ОСОБА_4., він сам також був її членом, за невиконання партійних завдань вони були виключені з членів фракції на засіданнях створеної ним ще одної фракції БЮТ під його головуванням, до складу якої входили  депутати ОСОБА_6., ОСОБА_9.

   - свідки ОСОБА_14., ОСОБА_15., повідомили суду, що вони були присутні та голосували за внесення подання до міжпартійного з`їзду БЮТ про дострокове припинення повноважень як депутатів місцевих рад ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3, ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_9., ОСОБА_7, ОСОБА_4., ОСОБА_8, оскільки на засіданнях бюро Гайсинської партійної організації БЮТ було оголошено про порушення цими депутатами партійної дисципліни.

   - свідок ОСОБА_16. суду пояснив, що він особисто не знає позивачів, але на засіданнях бюро його інформували про те, що деякі депутати не виконують завдань партії і їх потрібно з неї виключити, за що він і голосував.

   - свідок ОСОБА_17, депутат Гайсинської районної ради, дала показання про те, що на засідання Гайсинського бюро партії БЮТ ніколи не викликали тих депутатів, яких виключали з партії, голосування проводилися в телефонному режимі, без повідомлення про причини виключення, позивачів також не повідомляли про засідання, їх виключили за те, що вони були ініціативними, виступали, зокрема, проти зайняття головою райдержадміністрації ще й посади голови районної ради; знає про створення в квітні 2006 р. фракції БЮТ в районній раді під головуванням ОСОБА_13, оскільки сама також входила в цю фракцію, як і ОСОБА_1 та ОСОБА_2.

- з показань свідка ОСОБА_18., члена лічильної комісії Гайсинської районної ради, видно, що у квітні 2006 року в Гайсинській районні раді створено фракцію БЮТ під головуванням ОСОБА_13, потім їй стало відомо про виключення ОСОБА_1 з ВО «Батьківщина» без повідомлення про причини, тому що цей депутат був проти незаконних дій деяких посадових осіб Гайсинського району;

- заявою про створення фракції БЮТ у Гайсинській міській раді у складі депутатів ОСОБА_6., ОСОБА_9., ОСОБА_7, ОСОБА_19., ОСОБА_10., ОСОБА_4., ОСОБА_3, ОСОБА_20., ОСОБА_8, ОСОБА_21., ОСОБА_5., ОСОБА_22. (а.с.5);

- повідомленням голови Гайсинської районної ради про те, що фракцією БЮТ під головуванням ОСОБА_11. не розроблено та не подано на розгляд сесії жодного проекту її рішення (а.с.20);

- повідомленням Гайсинського міського голови про те, що фракція БЮТ на чолі з депутатом ОСОБА_10. зареєстрована 18.08.2008 р., 15.07.2008 р. (після прийняття оскаржуваних рішень від 30.06.2008 р.) розпущена у зв’язку зі скороченням її складу нижче встановленої регламентом чисельності, повторно зареєстрована 20.01.2009 р. в складі 5 депутатів (а.с.20);

 - колективною заявою про створення в квітні 2006 року депутатами – членами ВО «Батьківщина»  фракції БЮТ в Гайсинській міській раді під головуванням ОСОБА_4. (до складу фракції входили, зокрема, депутати ОСОБА_3., ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_9., ОСОБА_8, ОСОБА_7), яка не була зареєстрована з незалежних від позивачів причин, через невизначеність на той час процедури реєстрації фракцій (Положення про депутатську фракцію «БЮТ» в Гайсинській міській раді затверджено лише 29.09.2006 р., в Гайсинській районній раді – 13.02.2007 р.) (а.с.5);  

- листами голови Гайсинської районної ради та Гайсинського міського голови  про те, що в журналах реєстрації вхідної кореспонденції відповідних рад колективних заяв про створення фракцій БЮТ під керівництвом ОСОБА_13 та ОСОБА_4., ОСОБА_11. та ОСОБА_10. зареєстровано не було (а.с.а.с.413,416);

- відомостями про участь депутатів від БЮТ в роботі сесій міської ради за період з 18.08.2006 р. по 7.07.2008 р. та входження їх до складу постійних і тимчасових контрольних комісій, які свідчать про активну участь депутатів-позивачів у сесіях ради як членів фракції БЮТ (а.с.23);

- офіційними листами голови Гайсинської районної ради та Гайсинського міського голови про участь депутатів ОСОБА_6., ОСОБА_9., ОСОБА_7, ОСОБА_4., ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_5. в роботі постійно діючих комісій в міській раді та політичну пасивність фракцій БЮТ під головуванням ОСОБА_11. і ОСОБА_10. (а.с. а.с. 20,22).

   Заперечення представника позивача про те, що відповідач не є суб’єктом владних повноважень і спір не підлягає розгляду в суді спростовуються правилами  п.7 ч.1 ст.3 КАС України, п.2 ч.1 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Статутом ВО «Батьківщина», за якими до суб’єктів владних повноважень відноситься, зокрема, інший суб’єкт при здійсненні ним управлінських функцій на основі законодавства, - в даному випадку міжпартійний з`їзд БЮТ, - а спори про дострокове припинення повноважень депутатів місцевих рад вирішуються судом.

    Твердження представника відповідача про невходження позивачів до депутатських фракцій БЮТ в Гайсинській районній та Гайсинській міській радах через нестворення таких фракцій в квітні 2006 р. внаслідок відсутності їх формальної реєстрації суд також до уваги не бере, тому що в квітні 2006 р. в зазначених радах процедури формальної реєстрації депутатських фракцій не було, фракція БЮТ як і всі депутатські фракції в квітні 2006 р., створена шляхом об`єднання депутатів і фактичної участі їх в діяльності відповідної ради як членів БЮТ, що доведено переліченими вище доказами.

    Пояснення представника відповідача стосовно підстав і мотивів виключення позивачів з ВО «Батьківщина» суд до уваги не бере як невідносні до суті спору.

    Судові витрати залишаються за сторонами, оскільки вимог про їх стягнення не заявлено.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 94, 158, 161-164, 186 КАС України, –                                                                

Постановив:

   Позовні вимоги задовольнити повністю.

   Визнати протиправним і скасувати рішення міжпартійного з`їзду Блоку політичних партій Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» та Української соціал-демократичної партії (Блок Юлії Тимошенко)  від 30.06.2008 р. про відкликання та дострокове припинення повноважень як депутатів місцевих рад: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 – депутатів Гайсинської районної ради; ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 – депутатів Гайсинської міської ради.

   Постанова може бути оскаржене протягом десяти днів до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає чинності через десять днів після її проголошення, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано; у разі подання заяви про апеляційне оскарження, але неподання у двадцятиденний строк апеляційної скарги, рішення суду набирає чинності після закінчення цього строку.

Суддя:

                                                                                                                                                               




























                                                                                                                                   

                                                       2а-2/2009

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И


27.04.2009 р. Гайсинський районний суд Вінницької області  

в складі: головуючої - судді О.В. Бондар,

при секретарі - І.М. Новіковій

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гайсині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3, ОСОБА_4., ОСОБА_5., ОСОБА_6., ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9. (третя особа на стороні позивача – Гайсинська міська рада) до Вищого керівного органу виборчого Блоку політичних партій Всеукраїнське об`єднання (Батьківщина) та Української соціал-демократичної партії (Блок Юлії Тимошенко) про визнання протиправним та скасування  рішення від 30 червня 2008 р. міжпартійного з`їзду Блоку політичних партій «Батьківщина» та «Блоку Юлії Тимошенко», -

Встановив:

    Зважаючи на складність у викладені повного змісту постанови суду, пов’язаного з потребою у обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити її вступну та резолютивну частини.

Керуючись ст.ст. 70,71,94,158,161-164,186 КАС України, –                                                                

Постановив:

   Позовні вимоги задовольнити повністю.

   Визнати протиправним і скасувати рішення від 30 червня 2008 року між партійного з`їзду Блоку політичних партій Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» та Української соціал-демократичної партії (Блок Юлії Тимошенко) в частині відкликання та припинення достроково повноважень як депутатів місцевих рад: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 – депутатів Гайсинської районної ради, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 – депутатів Гайсинської міської ради.

 

   Постанова може бути оскаржене протягом десяти днів до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає чинності через десять днів після її проголошення, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але неподання у двадцятиденний строк апеляційної скарги, рішення суду набирає чинності після закінчення цього строку.


Суддя: підпис

Копія вірна.

Оригінал постанови знаходиться в адміністративній справі № 2а-101/09 Гайсинського районного суду; постанова не набрала законної сили.

 

Голова Гайсинського

районного суду                                 В.М. Ковчежнюк                                                                                                                                                                  


  • Номер: 6-а/337/7/2017
  • Опис: про видачу дублікату виконавчого листа
  • Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
  • Номер справи: 2а-2/2009
  • Суд: Хортицький районний суд м. Запоріжжя
  • Суддя: Спринчук В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.02.2017
  • Дата етапу: 20.02.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація