Справа № 2 -а –686\09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2009 року Рожищенський районний суд Волинської області
В складі:
Головуючого- судді Сіліча І.І.
при секретарі- Романчук С.М.
з участю позивача- Клімчук Л.І.
представника відповідача- Бенещук Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рожище адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення про визнання неправомірною відмову, щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-го віку та відшкодування шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення про визнання неправомірною відмову, щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-го віку та відшкодування шкоди за період з квітня 2007 року по березень 2009 року .
Свої вимоги обгрунтовує тим, що перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має право на допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”. Проте , належна їй грошова допомога нарахована та виплачена в неповному обсязі. Вважає, що невиплата у повному розмірі зазначеної допомоги, передбаченої ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, суперечить законодавству. Просить поновити пропущений строк на звернення до суду, стягнути з відповідача недоплачену грошову державну допомогу по догляду за дитиною до трьох років за період з квітня 2007 року по березень 2009 року, зобов’язати відповідача збільшити розмір виплачуваної допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-го віку до прожиткового мінімуму на дитину до 6 років.
В судовому засіданні позивач адміністративний позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала, при цьому суду пояснила, що відповідач діяв в межах повноважень наданих йому законами України, підзаконними нормативно-правовими актами та в межах коштів, які були виділені державним бюджетом для виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст.95 Конституції України виключно Законом “Про державний бюджет України” визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому вказаний Закон є основним і пріоритетним фінансовим документом. Згідно ст. 51 Бюджетного кодексу України , розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, тому допомога по догляду до досягнення дітьми трирічного віку за 2007 рік нарахована та виплачена позивачу правомірно. Відносно виплати допомоги по догляду за дітьми на 2008 рік , представник відповідача пояснила, що п.23 Прикінцевих положень Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці: з 1 січня 2008 року – 50 відсотків, з січня 2009 року – 75 відсотків, з січня 2010 року – 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. На п.23 Прикінцевих положень Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” рішення Конституційного Суду не поширюється. Просить застосувати строки позовної давності, в позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно зі статтями 21,22 Конституції України права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Зупинення дії положення Законів, якими визначено права та обов’язки громадян, їх зміст та обсяг є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України.
Встановлення окремими законами України певних пільг, компенсацій і гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист, тому відповідно до ч.2 ст.19, ч.1 ст.68 Конституції України вони є загальнообов’язковими, однаковою мірою мають додержуватись органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває у відпустці по догляду за дитиною – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку та отримує допомогу по догляду за дитиною до трьох років, що підтверджується довідками відповідача від 11.03.2009 року № №245, 246, 314.
Частиною 1 статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Розмір зазначеної допомоги було змінено статтею 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”. Зокрема, частиною 1 статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп2007 зазначені положення ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” визнано неконституційними, а тому вони втратили чинність з дня ухвалення рішення.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх положення, що визнанні неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, розмір допомоги по догляду за дитиною – ОСОБА_3 з 09.07.2007 року мав визначатись відповідно до частини 1 статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (станом на 09.07.2007 року) , тобто в розмірі встановленому Законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Виплата відповідачем допомоги по догляду за дитиною в розмірі, визначеному ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, яка визнана неконституційною згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп2007 є порушенням прав позивача.
Відповідно до вимог ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” , починаючи з 09.07.2007 року і по 31 грудня 2007 року , розрахунок зазначеної допомоги по догляду за ОСОБА_3, яка виплачувалась позивачу, повинен був проводитись у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Вищевказана допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім’ї, по догляду за якими надається допомога.
Згідно з вимогами ст.62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановлений: з 1 січня 2007 року –434 грн., з квітня 2007 року – 463 грн., з 1 жовтня 2007 року –470 грн.
За таких обставин суд приходить до висновку, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення Рожищенської районної державної адміністрації була виплачена в неповному обсязі. Тому суд вважає, що останнього слід зобов’язати як орган, що відповідно до ст.5 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” здійснює всі види державної допомоги сім’ям з дітьми за місцем проживання батьків, провести перерахунок зазначеної допомоги позивачу за період з 09.07.2007 року до 31 грудня 2007 року включно у розмірі , визначеному статтею 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (станом на 09.07.2007 року) .
Заперечення представника відповідача судом не беруться до уваги, оскільки відповідно до ст.46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого законом.
Відносно зобов’язання відповідача виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008-2009 роки, то дані вимоги до задоволення не підлягають у зв’язку з наступним.
Пункт 23 Прикінцевих положень Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року внесено зміни у Закон України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, зокрема, ч.1 ст.15 викладено в такій редакції: Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Пункт 3 розділу УШ “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” викладено у такій редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці: з 1 січня 2008 року – 50 відсотків, з січня 2009 року – 75 відсотків, з січня 2010 року – 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно п.1 розділу Ш “Прикінцеві положення” Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року , цей закон набрав чинності.
Пункт 4 ст.46 ЗУ “Про державний бюджет України на 2009 рік” від 26.12.2008 року № 835-У1 викладено в такій редакції: “Допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України”.
Згідно п.1 розділу У11 “Прикінцеві положення” Закону України “Про державний бюджет на 2009 рік” від 26.12.2008 року № 835-У1 цей закон набрав чинності з 1 січня 2009 року.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Згідно ст.73 Закону України “Про конституційний суд” від 16 жовтня 1996 року у разі оголошення Конституційним Судом України акту чи окремих положень такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними) вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом рішення про їх неконституційність.
З п.2 резулятивної частини рішення Конституційного Суду України № 10-рп2008 від 22 травня 2008 року вбачається, що п.23 розділу ІІ “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року неконституційним не визнавався, тому посилання на неконституційність змін до ст.15 Закон України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” не грунтуються на вимогах законодавства. Отже, посилання позивача на рішення Конституційного Суду України № 6-рп2007 від 9 липня 2007 року, як на підставу проведення перерахунку та стягнення на її користь недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня 2008 року по березень 2009 року не є підставними, і до задоволення вимоги в цій частині не підлягають.
Посилання позивача на відновлення дії ст.43 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням”, яка вказує на розміри допомоги по догляду за дитиною рішенням Конституційного Суду України № 10 від 22.05.2008 року як на підставу виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років в 2008 році в розмірі не менше прожиткового мінімуму не є підставою для виплати саме такої суми допомоги. Дана стаття була введена в дію з 01 січня 2002 року. Стаття 15 ч.1 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” в редакції Закону від 28.12.2007 року встановлює розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на 2008 рік – 50 % , на 2009 рік – 75 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
За ст.75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним законодавчим органом влади в Україні. Конституція не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також Закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Разом з тим, Конституційний Суд України у п.3 мотивувальної частини рішення від 03.10.1997 року № 4 у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: “Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована одно предметними нормативними актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайно є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного та часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено саме цим актом, автоматично скасовується одно предметний акт, який діяв у часі”. За змістом ч.3 ст.150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов’язковим для виконання на території України.
Виходячи з положень Конституції України та рішення Конституційного Суду України № 4 від 3.10.1997 року за наявності двох Законів, норми яких по різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин – розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд вважає за необхідне при вирішенні спору застосовувати положення Закону від 28.12.2007 року, беручи до уваги положення цього Закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Крім цього, посилання відповідача на пропуск позивачем строків позовної давності є безпідставним. Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом та іншими законами. Згідно ч.3 ст.99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи іншими законами можуть встановлюватися інші спеціальні строки, ніж річний по Кодексу адміністративного судочинства України, звернення до суду. Розділом ІУ Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” передбачено, що вказана допомога може бути призначена і проводиться по день досягнення дитиною трирічного віку, оскільки позивач дізналася про порушення своїх прав в березні місяці 2009 року, коли звернулася до відповідача з заявою про отримання довідки про нараховану та виплачену допомогу по догляду, тому суд вважає, що строки звернення до суду пропущені не були.
Позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача збільшити в майбутньому розмір виплачуваної допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-го віку до прожиткового мінімуму на дитину до 6 років з врахуванням вимог Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” до задоволення не підлягають, оскільки статтею 104 КАС України передбачено право звертатися з адміністративним позовом за захистом вже порушених прав, свобод чи інтересів, у зв’язку з чим відсутні правові підстави прийняти постанову відносно ще не порушених прав.
Оскільки позивач в судовому засіданні відмовилась від стягнення понесених судових витрат, тому сплачений судовий збір позивачеві не відшкодовується.
Керуючись статтями 11,17,158, 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” ,ст.62 Закону України “ Про державний бюджет України на 2007 рік” суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Рожищенської районної державної адміністрації провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, 07 листопада 2006 народження, до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на підставі положень ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та ст.62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано , набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддяпідпис ОСОБА_4
Оригіналу відповідає:
Рожищенського районного суду ОСОБА_4