- відповідач: Страхова компанія "Провідна"
- позивач: Сидоренко Ольга Іванівна
- відповідач: Медведько Олексій Сергійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 525/592/15-ц
Номер провадження 2/525/167/2015
РІШЕННЯ
Іменем України
10 серпня 2015 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Ячала Ю.І.,
при секретарі Пилипенко П.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Провідна» про відшкодування моральної шкоди, -
встановив:
У травні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 та Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Провідна» про відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, мотивуючи позов тим, що 06 вересня 2014 року о 08 год. 00 хв. ОСОБА_2 керуючи автомобілем НОМЕР_1 та рухаючись в напрямку м. Полтава на 276 км. автодороги Київ-Харків в с. Красногорівка Великобагачанського району Полтавської області перед перехрестям із другорядною дорогою, не переконавшись, що зустрічна смуга руху вільна від транспортирних засобів, в порушення вимог п. п. 10.1, 16.13 ПДР України, розпочав маневр «поворот ліворуч» в напрямку с. Велика Багачка, виїхавши на смугу зустрічного руху, водій ОСОБА_2 допустив лобове зіткнення з автомобілем НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_3 в якому позивачка їхала в якості пасажира. Внаслідок зіткнення позивачка отримала тілесні ушкодження у вигляді закритого перелому 4 та 5 ребер зліва, закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку, забою м’яких тканин голови, правого ліктьового, обох колінних суглобів, гематоми лівої молочної залози, лівого стегна, обличчя, параорбітальної гематоми очей, які відносяться до ушкоджень середньої тяжкості, що підтверджується висновком судової медичної експертизи.
Згідно вироку Великобагачанського районного суду Полтавської області від 13 січня 2015 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України та засуджено на 2 роки обмеження волі і на підставі ст. 75 КК України звільнено від покарання з іспитовим строком на 1 рік. Вирок набрав чинності 13 лютого 2015 року.
У період з 11.09.2014 року по 02.11.2014 року позивач ОСОБА_1 знаходилася на стаціонарному лікуванні у Полтавській центральній районній лікарні.
Цивільно-правова відповідальність власника автомобіля НОМЕР_1 застраховано у ПрАТ «СК «Провідна» згідно полісу обов’язкового страхування серії АС №4863798.
Тому позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2, ПрАТ Страхової компанії «Провідна», в якому просила стягнути з ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 17450 грн., та стягнути з ПрАТ СК «Провідна» моральну шкоду в розмірі 2550 грн.
Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4, який діє на підставі ордера (а.с. 40, 41) надала до суду заяву з проханням слухати справу без їхньої участі, свої позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.68).
Відповідач будучи належним чином повідомленим, в порядку ч. 5 ст. 74 ЦПК України за місцем реєстрації, про день і місце розгляду справи в суді, в судове засідання повторно не з'явився, заяв, клопотань до суду не подав (а.с. 35, 38).
Представник Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Провідна» в судове засідання не з'явився, надав письмове заперечення, відповідно до змісту якого просить у задоволенні позову до ПрАТ «СК»Провідна» відмовити у повному обсязі, розгляд справи здійснювати без його участі (а.с.47-67).
Суд, дослідивши письмові докази по справі встановив наступне.
06 вересня 2014 року позивачу – ОСОБА_1 були заподіяні тілесні ушкодження в результаті ДТП. За фактом ДТП було порушено кримінальну справу по обвинуваченню відповідача – ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 286 Кримінального кодексу України.
Відповідно до виписки № 870 із медичної карти амбулаторного стаціонарного хворого у період з 11.09.2014 року по 02.11.2014 року позивач ОСОБА_1 знаходилася на стаціонарному лікуванні у Полтавській центральній районній лікарні (а.с. 9, 10).
Вироком Великобагачанського районного суду Полтавської області від 13 січня 2015 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України та засуджено на 2 роки обмеження волі і на підставі ст. 75 КК України звільнено від покарання з іспитовим строком на 1 рік. Вирок набрав чинності 13 лютого 2015 року.
Згідно п. 9 Постанови Пленуму ВСУ «Про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 року – розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану.
Відповідно до ч. 2 ст.1167 ЦК моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала, якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки;
Відповідно до ст.1187 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов’язана з використанням транспортних засобів. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій основі володіє транспортним засобом.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму ВСУ «Про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 року - під морально шкодою слід розуміти витрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних страждань, заподіяних фізичній або юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Суд при визначенні розміру завданої моральної шкоди враховує, що позивач у наслідок скоєного відносно нього злочину заподіяно ушкодження середньої тяжкості (а.с.5,6).
Суд, беручи до уваги обставини встановлені в ході судового розгляду, вважає, що характеру та обсягу моральних переживань позивача, їх тривалості, тяжкості вимушених змін у його житті, у відповідності до вимог розумності і справедливості відповідає розмір моральної шкоди у грошовому еквіваленті 10000,00 грн. (десять тисяч гривень), у зв'язку з чим приходить до висновку про часткове задоволення вимоги позивача про стягнення моральної шкоди з відповідача ОСОБА_2.
Судом встановлено, що на момент ДТП цивільно-правова відповідальність ОСОБА_2 застрахована Приватним акціонерним товариством Страхова компанія "ПРОВІДНА" згідно полісу серія АС № 4863798, з терміном дії з 16.01.2014 до 15.01.2015 року, страхова сума за полісом становить: 100 000,00 грн. за шкоду, заподіяну життю і здоров’ю та 50000,00 грн. за шкоду, що заподіяна майну, франшиза - частина збитку, що не відшкодовується страховиком – 500,00 грн. (а.с. 49).
Відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок ДТП транспортним засобом, власник якого застрахував свою цивільно-правову відповідальність, страховик здійснює на умовах визначених Законом України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" від 01.07.04 р. № 1961-IV.
Відповідно до ст. 24 Закону "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", у зв'язку з лікуванням потерпілого ОСОБА_5 відшкодовуються обґрунтовані витрати, які пов'язані з доставкою, розміщенням, утриманням, діагностикою, лікуванням та реабілітацією потерпілого у відповідному закладі охорони здоров'я, медичним піклуванням у домашніх умовах та купівлею лікарських препаратів.
Зазначені витрати мають бути підтверджені документально, відповідним медичним закладом.
На підставі заяви про виплату страхового відшкодування та доданих до неї фіскальних та товарних чеків позивачу ОСОБА_1 було перераховано страхове відшкодування у розмірі 4574,81 грн., з яких: 4356,26 грн. - шкода, пов'язана з лікуванням потерпілої та 217,81 грн. - моральної шкоди (а.с. 50 – 63).
Згідно статті 26-1 Закону "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страховиком відшкодовується потерпілому - фізичній особі, яка зазнала ушкодження здоров'я під час дорожньо-транспортної пригоди, моральна шкода у розмірі 5 відсотків страхової виплати за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про страхування» страхова виплата - грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку.
Таким чином, розмір моральної шкоди в розумінні вимог Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» визначається виключно від розміру іншої страхової виплати (витрат понесених на лікування, тимчасова та стійка працездатність).
Тобто розмір моральної шкоди, має визначатися виходячи з розрахунку 5 % з розміру страхової виплати за шкоду заподіяну життю та здоров'ю. Оскільки розмір страхового відшкодування за шкоду заподіяну життю та здоров'ю підтверджений документально у розмірі 4356,26 грн., то розмір моральної шкоди становить 5% з цієї суми тобто - 217,81 грн. (5% від 4356,26 грн.).
Таким чином вимоги позивача, що йому має бути відшкодовано страховиком моральну шкоду у розмірі 2550,00 грн. є такими що суперечать вимогам спеціального закону - Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", а саме ст. 26-1 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".
До того ж обґрунтовуючи розмір моральної шкоди позивач посилається на норми Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" в редакції закону 2012 р. не звертаючи уваги, що поліс за яким застраховано відповідальність ОСОБА_2 укладено в січні 2014 р.
Таким чином, беручи до уваги обставини викладені вище, враховуючи письмові докази, які були дослідженні в їх сукупності, суд, приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ч. 3. ст. 88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача ОСОБА_2 судові витрати, а саме - судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Куруючись ст. ст. 10, 11, 27, 60, 62, 64, 208, 214, 215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Провідна» про відшкодування моральної шкоди задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованої і фактично проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_3, моральну шкоду в розмірі 10000 (десять тисяч) грн., 00 коп.
Стягти з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, зареєстрованого та проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_4, 1/2 мікрорайон АДРЕСА_1, судові витрати в розмірі 243,60 грн. (двісті сорок три гривні 60 коп.) на користь держави (отримувач: УДК у Великобагачанському районі Полтавської області, код за ЄДРПОУ 36744050, рахунок 31219206700013, банк ГУДКУ в Полтавській області, код банку отримувача 831019).
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення через Великобагачанський районний суд Полтавської області до Апеляційного суду Полтавської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
Суддя Ю.І. Ячало
- Номер: 2/525/167/2015
- Опис: про відшкодування моральної шкоди.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 525/592/15-ц
- Суд: Великобагачанський районний суд Полтавської області
- Суддя: Ячало Ю. І.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.05.2015
- Дата етапу: 10.08.2015