Ізяславський районний суд Хмельницької області
м. Ізяслав, вул. Незалежності, 3, 30300, (03852) 4-13-47
Справа № 2-778-10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2010 року Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючої – судді П’єнти І.В., при секретарі - Островській В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізяславі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ізяславської районної державної адміністрації про зобов’язання здійснити виплату грошової компенсації вартості продуктів харчування, щорічної допомоги на оздоровлення та відшкодування вартості палива,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зобов’язання здійснити виплату грошової компенсації вартості продуктів харчування, щорічної допомоги на оздоровлення та відшкодування вартості палива. В обґрунтування позову зазначає, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, тому відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна бути виплачена щорічна допомога на оздоровлення, грошова компенсація вартості продуктів харчування та відшкодування вартості палива. Проте Управлінням праці та соціального захисту населення Ізяславської РДА у 2008-2009 роках дані виплати проведені не були, тому він змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги уточнив, просив суд зобов’язати Управління праці та соціального захисту Ізяславської РДА виплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення та грошову компенсацію вартості продуктів харчування за 2008 рік (з березня 2008 року) та 2009 рік.
Представник відповідача – Управління праці та соціального захисту населення Ізяславської райдержадміністрації в судове засідання не з’явився, управлінням подано суду заяву про слухання справи у відсутності представника Управління праці та соціального захисту населення Ізяславської райдержадміністрації. Управлінням суду було надано письмові заперечення щодо позовних вимог, в яких зазначено, що Управління праці та соціального захисту населення Ізяславської райдержадміністрації позовні вимоги не визнає, посилаючись на те, що виплати щорічної допомоги на оздоровлення та грошової компенсації вартості продуктів харчування не проводилось в зв’язку з відсутністю у позивача рахунку в банку та невідомого його місця перебування.
Суд, вислухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії А №357985 від 13.02.2002 року.
Згідно з письмовою відповіддю на заяву позивача №403 від 23.02.2010 року встановлено, що ОСОБА_1 не було проведено виплату грошової компенсації вартості продуктів харчування з березня 2008 року, оскільки були відсутні відомості про наявність рахунку позивача в банку та відсутні відомості щодо місця проживання позивача.
За повідомленням Управління праці та соціального захисту населення Ізяславської РДА №1510 від 05.07.2010 року ОСОБА_1 в період з березня 2008 року по березень 2010 року на обліку в управлінні перебував.
За повідомленням Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації №4414-1727 від 21.06.2010 року за час перебування ОСОБА_1 в Лук’янівському СІЗО з липня 2008 року по березень 2009 року, він обліку в даному управлінні не перебував, компенсаційних виплат не отримував
Згідно повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської райдержадміністрації №05-878 від 08.06.2010 року, ОСОБА_1, по місцю відбування покарання в ВК №98 с. Кліментовичі, за період з 2008 року по 2009 рік на обліку не перебував і грошових компенсацій та допомог не отримував.
Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії виплачується в розмірі 5-х мінімальних заробітних плат, та відповідно до п. 6 ст.22 даного Закону гарантовано право громадян, віднесених до другої категорії, на забезпечення продуктами харчування за фізіологічними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 25 процентів вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України. Згідно ч. 7 ст. 48 вказаного Закону України, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати щорічної допомоги на оздоровлення.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч.5 ст. 48 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема основи соціального захисту.
Посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виплат, як на причину невиконання покладених на нього зобов’язань до уваги не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі “Кечко проти України”).
Відповідно до Постанови КМУ №936 від 20.09.2005 року «Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», лише у разі зміни місця реєстрації або місця роботи громадянин для отримання виплати за новим місцем реєстрації або місцем роботи подає протягом трьох місяців заяву та довідку про отримані виплати (нарахування).
Як вбачається з матеріалів справи, управлінням праці та соціального захисту населення були направлені запити до ВГІРФО Ізяславського РВ для встановлення місця реєстрації позивача, але будь-які відомості про зміну місця реєстрації ОСОБА_1 та його зняття з реєстрації в управлінні були відсутні. Крім того, відсутність рахунку в установі банку для переказу належних виплат, не позбавляє позивача права на отримання даних виплат.
На підставі викладеного, суд вважає, що порушене право позивача на отримання відповідних виплат підлягає захисту, відповідно позовні вимоги позивача слід задовольнити та зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ізяславської райдержадміністрації Хмельницької області провести нарахування та виплату позивачу щорічної допомоги на оздоровлення, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та грошової компенсації вартості продуктів харчування, відповідно до ст. 22 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за 2008 рік (починаючи з березня місяця) та за 2009 рік.
Керуючись ст. ст. 8, 22, 46, 65, 92 Конституції України, ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 8, 212, 213, 214, 215 ЦПК України,
р і ш и в :
Позов задовольнити.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ізяславської райдержадміністрації Хмельницької області (м. Ізяслав, вул. Шевченка, 10Б) нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_2. 84, Хмельницької області, щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та грошову компенсацію вартості продуктів харчування, відповідно до ст. 22 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за 2008 рік (починаючи з березня місяця) та за 2009 рік.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: