Судове рішення #4651563

Справа № 2–А-417/09

 

  П О С Т А Н О В А

  ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2009 року  Сосницький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючої судді – Смаль І.А.,

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом   ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Сосницькому районі про зобов’язання нарахування щомісячної державної соціальної допомоги  як дитині війни,-

ВСТАНОВИВ:

 ОСОБА_1   з вернулась до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Сосницькому районі Чернігівської області про  зобов’язання нарахування щомісячної державної соціальної допомоги  як дитині війни . Свої вимоги мотивує тим, що вона є дитиною війни та відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни" пенсія щомісячно повинна підвищуватися на 30% від мінімальної пенсії за віком. Але всупереч того, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені чи скасовані іншими нормативно-правовими актами, розмір пенсії щомісячно протиправно не підвищувався на 30 % мінімальній пенсії за віком.

Позивач в судове засідання не з’явилась, але від неї надійшла заява з проханням справу розглянути без її участі, в порядку письмового провадження. З поданої заяви вбачається, що позовні вимоги позивач підтримує.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, але  надіслав заяву про розгляд справи у його відсутність та письмові заперечення, в яких зазначив, що  згідно ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни"  дітям війни  (крім тих на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується  підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.  Це підвищення становило з 01.01.2008 р. - 47 грн., з 01.04.2008 р. - 48,10 грн., з 01.07.2008р. - 48,20 грн., з 01.10.2008р. - 49,80 грн. Після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рн/2008 постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться в таких розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 гри., з 1 жовтня - 49,80 грн. Іншого чинним законодавством не передбачено.   Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.   Кошти, які потрібні для виконання рішення Конституційного Суду України, повинні бути передбачені в Законі України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", оскільки вони передбачають внесення змін до розпису Державного бюджету України. Порядок внесення змін до Закону про державний бюджет визначений Конституцією України та Бюджетним Кодексом України. Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Управління ПФУ в Сосницькому районі може діяти лише в межах наданих йому законодавством повноважень, та застосовувати тільки чинні нормативно-правові акти.   Управління ПФУ в Сосницькому районі не може забезпечити виплату пенсії з урахуванням її підвищення на 30% мінімальної пенсії за віком, оскільки Законом про Державний бюджет України на 2008 рік не визначено видатки держави на виплату даного підвищення до пенсії та не виділено на це відповідні кошти. В зв’язку з цим управління пенсійного фонду України в Сосницькому районі просить відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі.

Враховуючи що сторони надіслали заяви про розгляд справи без їхньої участі, суд відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України, розглядає справу в порядку письмового провадження на основі наявних у справі матеріалів.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Основним завданням Пенсійного Фонду є участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування. Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України» та здійснює свої повноваження на підставі п. 15 Положення, через створення в установленому порядку його територіальних управлінь.

На підставі ст. 3,4 та Прикінцевих положень Закон України «Про соціальний захист дітей війни» зазначено, що законодавство України про соціальний захист дітей війни складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів України. Державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно - правовими актами.

Згідно статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни с особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Встановлено, що ОСОБА_1,  28 квітня 1937 р оку народження і відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», є дитиною війни, що  не заперечується  відповідачем.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», редакція якої діяла до 1 січня 2008 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачуються замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» із змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.2007 року, дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Згідно ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України" на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10/2008.

Згідно частини 2 статті 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Окрім того, встановлений частиною 2 статті 95 Конституції України перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як причину невиконання зобов'язань судом не приймається до уваги.

Позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідного управління Пенсійного фонду України нарахувати недоплачену щомісячну державну допомогу дитині війни у визначеній грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено такі повноваження. Тому суд керуючись ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача вийти за межи позовних вимог та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сосницькому районі Чернігівської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, як дитині війни, відповідно до вимог Закону України „Про соціальний захист дітей війни" та забезпечити її виплату.

Керуючись Законом України «Про соціальний захист  дітей війни» від 18.11.2004 року,  Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р.№ 10/2008, ст.ст.. 152, 95  Конституції України , ст..ст.122, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-            

                                           

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сосницькому районі про зобов’язання нарахування щомісячної державної соціальної допомоги  як дитині війни за 2008 рік задовольнити частково.

Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Сосницькому районі Чернігівської області  щодо  не виплати щомісячної соціальної допомоги як дитині війни з 22 травня 2008 року протиправною.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сосницькому районі Чернігівської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року з урахуванням її підвищення на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. 6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни" та забезпечити її виплату.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду    через  Сосницький районний суд шляхом подачі протягом десяти  днів заяви на апеляційне оскарження та протягом  двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк ,встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                  І.А. Смаль

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація