С права № 2-а-394/09
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі:
Головуючого судді Арапіної Н.Є.
При секретарі Тумарової К.К.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Торез адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області про визнання протиправними дій при нарахуванні пенсії, зобов"язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними дій при нарахуванні пенсії, зобов"язання вчинити певні дії, в якому зазначено, що з 2000 року позивач знаходиться на пенсійному обліку як інвалід 3 групи, а в теперішній час 2 групи внаслідок захворювань, пов"язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильської АЕС. Рішенням окружного адмінінстративного суду Донецької області від 22 жовтня 2008 року вимоги позивача задоволено у частині перерахування пенсії за період з 01 вересня 2004 року по 31 січня 2006 року. Рішенням окружного адмінінстративного суду Донецької області від 28 лютого 2008 року вимоги позивача задоволено у частині перерахування пенсії за період з 18 грудня 2006 року. За період з 31 січня 2006 року по 18 грудня 2006 року позивачу виплачується пенсія у розмірі, який не відповідає нормам діючого законодавства. Відповідач відмовляється зробити перерахунок пенсії та виплатити суму різниці. Просить про визнання протиправними дій при нарахуванні пенсії, зобов"язання вчинити певні дії.
Позивач у судове засіданння не з”явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності та підтримання позову.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області у судове засіданння не з”явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти позову.
Суд, перевірівши матеріали справи, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивачу з 01 грудня 2006 року встановлена 2 група інвалідності внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, до цього часу позивач був інвалідом 3 групи, у зв'язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с.6-8). Постановою окружного адмінінстративного суду Донецької області від 22 жовтня 2008 року вимоги позивача задоволено у частині перерахування пенсії за період з 01 вересня 2004 року по 31 січня 2006 року (а.с.4-5). Постановою окружного адмінінстративного суду Донецької області від 28 лютого 2008 року вимоги позивача задоволено у частині перерахування пенсії з 18 грудня 2006 року (а.с.30-33).
Дослідив добуті докази суд дійшов наступного висновку.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язке державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування систе м загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку виплати пенсій. ,
Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону
України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони
не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.
Нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1.
Частина четверта статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком, ураховуючи, що розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється на рівні прожиткового мінімуму.
Частина 3 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-4 від 17 листопада 2005 року) визначає, що обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (у спірних відносинах, має місце захворювання) внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - загальний закон), у якому призначення пенсій по інвалідності визначено розділом 4 (статті 30-35 Закону).
Частиною 1 статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені розміри пенсії по інвалідності залежно від групи інвалідності. Частина друга вищенаведеної статті визначає, що за наявності у непрацюючих інвалідів 2 і З груп - у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу - за їх вибором пенсія по інвалідності призначається у розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Зазначене посвідчує, що після внесення змін у частину третю статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (17 листопада 2005 року), обчислення і призначення пенсії по інвалідності здійснюється за правилами загального закону; внаслідок чого розмір пенсії по інвалідності поставлений в "залежність від розміру пенсії за віком, обчисленої за нормами загального закону.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності у чоловіків - 25 років, а у жінок - 20 років с трахового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Визначення прожиткового мінімуму,закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року №966-14,а також Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року №2017-111, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. ,
Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону №2505-4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Статтею 65 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік», що набрав чинності з 1 січня 2006 року був затверджений прожитковий мінімум на одну особу,. яка втратила працездатність з 1 січня -350 гривень, з 1 квітня- 359 гривня, з 1 жовтня - 366 гривень.
Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижній розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Крім того, суд зазначає, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що, зокрема, зазначено у рішенні №8-рп/2005 від 11 жовтня по справі №1— 21/2005), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
Постановляючи судове рішення у даній, справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, З, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так І статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.8 Конституції України визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України (ч.1 ст.9 Конституції України).
Відповідно до ч.1ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади і місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Пунктом 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов’язки громадянина.
Суд зазначає, що за нормами частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Позиція ОСОБА_2 ґрунтується виключно на постановах Кабінету Міністрів України, огляд яких не підтверджує доводи відповідача стосовно того, що будь-яким із них, визначений мінімальний розмір пенсії за віком для встановлення нижчого рівня пенсії, у тому числі інвалідам, внаслідок, захворювання від аварії на ЧАЕС. :
Суд вважає, що дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії по інвалідності з урахуванням попередніх рішень судів з 01 лютого по 17 грудня 2006 року є протиправними, оскільки не відповідають вимогам 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позовні вимоги щодо компенсації недоплаченої основної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсій у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв»язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходу у зв»язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, зокрема, пенсії та соціальних виплат.
Судом встановлено, що дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії по інвалідності з 01 лютого по 17 грудня 2006 року є протиправними, оскільки не відповідають вимогам 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зазначений час встановлена недоплата основної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсій у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком та порушення строків її виплати.
Таким чином, дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності зі статтями, 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інваліду 3 групи внаслідок захворювання отриманого при ліквідації наслідків аварії виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.І ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність слід визнати протиправними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та здійснити основної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсій у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з компенсацією за період з 01 лютого по 17 грудня 2006 року.
Керуючись ст.ст. 8, ч.2 ст.19, 22 Конституції України, ст.ст.50, ч.4 ст. 54, 70,71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.28 ч.І Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Статтею 58 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України",ст.17 ч.І Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв»язку з порушенням строків їх виплати», ст. ст. 60,158 , 159, 160, 161, 162, 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області про визнання протиправними дій при нарахуванні пенсії, зобов"язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Торезі в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності зі статтями 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 лютого по 17 грудня 2006 року.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Торезі провести нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 основної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсій у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з компенсацією за період з 01 лютого по 17 грудня 2006 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу – з дня складання в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного суду Донецької області або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя Торезького міського суду Н.Є. Арапіна
Cправа № 2-а-394/09
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(резолютивна частина)
28 квітня 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі:
Головуючого судді Арапіної Н.Є.
При секретарі Тумарової К.К.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Торез адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області про визнання протиправними дій при нарахуванні пенсії, зобов"язання вчинити певні дії,
Керуючись ст.ст. 8, ч.2 ст.19, 22 Конституції України, ст.ст.50, ч.4 ст. 54, 70,71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.28 ч.І Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Статтею 58 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України",ст.17 ч.І Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв»язку з порушенням строків їх виплати», ст. ст. 60,158 , 159, 160, 161, 162, 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Торезі Донецької області про визнання протиправними дій при нарахуванні пенсії, зобов"язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Торезі в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності зі статтями 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 лютого по 17 грудня 2006 року.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Торезі провести нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 основної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсій у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з компенсацією за період з 01 лютого по 17 грудня 2006 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу – з дня складання в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного суду Донецької області або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя Торезького міського суду Н.Є. Арапіна