Справа №2-129-08
УКРАЇНА
МАГДАЛИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
Дніпропетровської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2008 р. Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Баранник Н.П., при секретарі Горбаченко Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Магдалинівської селищної Ради, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування по закону,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2007р. до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Магдалинівської селищної Ради, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування по закону.
Позивачка посилається на те, що 13 травня 2007р. помер її чоловік ОСОБА_2, заповіту він не залишав. Після його смерті залишилося спадкове майно, що складається з 1/2 частини квартири в с Радянське по вул. Кооперативна,6/1 Магдалинівського району, присадибної земельної ділянки, і грошових вкладів у філії №2997 ВАТ «Державний ОСОБА_4 України». Оформити спадщину нотаріально не можливо, оскільки у правовстановлюючих документах не була визначена частка у їх з чоловіком спільному майні. З вказаних причин нотаріус відмовила позивачці у вчиненні нотаріальних дій щодо оформлення спадщини. Тому позивачка звернулася до суду і просить визнати за нею право власності на спадкове майно чоловіка в порядку спадкування по закону, оскільки їх діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3, також спадкоємці першої черги, відмовилися від своєї частки на її користь.
Представник Магдалинівської селищної ради та відповідачі ОСОБА_2 і ОСОБА_3 склали заяви, в яких прохали розглядати справу у їх відсутність, вказали, що позовні вимоги ОСОБА_1 ними визнаються (а.с. 16, 21,22).
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи, або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою (ст. 1220 ЦК України).
ОСОБА_2 помер 13 травня 2007 р., що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-КИ № 146229 (а.с.10).
Спадкоємцями по заповіту та закону можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини (ст. 1222 ЦК України).
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, право на спадкування одержують особи за законом в порядку черговості (ст. 1223 ЦК України).
За даними Магдалинівської державної нотаріальної контори (а.с.28), ОСОБА_2 заповіту не посвідчував.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка, як дружина померлого (а.с. 18), є його спадкоємицею за законом першої черги.
Діти померлого - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 надали заяви до нотаріальної контори (а.с. 26,27) про відмову від спадщини батька на користь дружини спадкодавця - ОСОБА_1.
В ч.2 ст. 1274 ЦК України передбачено, що спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь любого з спадкоємців за законом незалежно від черги.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Ст. 1269 ЦК України вимагає, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Позивачка ОСОБА_1 16 жовтня 2007р. звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка, але їй було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій через не визначеність часток у їх з чоловіком спільному майні (а.с. 14).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входять: 1/2 частина кварти, розташованої по вул. Кооперативна, 6/1 в с Радянське Магдалинівського району Дніпропетровської області (а.с. 7,8), приватизована земельна ділянка, площею 0,0884гектари, розташована по вул. Кооперативна,6 с Радянське Магдалинівської селищної Ради (а.с. 9), та грошові вклади у філії №2997/04 ВАТ «Державний ощадний банк України» на рахунках № 9155180, № 05770 (а.с.6).
В свідоцтві про право власності на житло (а.с. 8) ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вказані власниками квартири по вул. Кооперативна, 6/1 в с Радянське Магдалинівського району Дніпропетровської області, але їх частки не визначені. Вказаний факт став перешкодою для оформлення позивачкою спадщини у нотаріальній конторі.
В той же час, з витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с. 12) вбачається, що вказана квартира належала подружжю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві приватної спільної сумісної власності.
В ст. 70 СК України закріплено положення щодо рівності часток у майні, яке є об'єктом спільної сумісної власності подружжя.
Отже, відповідно до вказаної статті, можна визначити, що позивачці та її чоловіку ОСОБА_2 належало право власності на вказану квартиру в рівних долях по 1/2 частині кожному.
Позивачка вчинила всі дії, що свідчать про її бажання прийняти спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_2, інші спадкоємці першої черги відмовилися від своїх часток у спадщині на користь позивачки. За таких обставин, суд вважає можливим винести рішення, яким визнати за ОСОБА_1 право власності на майно, що належало померлому ОСОБА_2, в порядку спадкування за законом.
Керуючись ст.ст.10,11,212,213 ЦПК України, ст.ст. 1220,1222,1223,1261,1269, ч.2 1274 ЦК України, ст. 70 СК України, суд
РІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, 9 жовтня 1938р. народження, яка проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за законом на:
- 1/2 частину квартири, розташованої по вул. Кооперативна, 6/1 в с Радянське Магдалинівського району Дніпропетровської області, що належала ОСОБА_2, померлому 13 травня 2007р.;
приватизовану земельну ділянку, площею 0,0884 гектари, що розташована по вул. Кооперативна, 6 с Радянське Магдалинівської селищної Ради, передану для будівництва та обслуговування житлового будинку, оформлену на ім'я ОСОБА_2 згідно Державного акта на право приватної власності на землю, виданого 26 березня 2002р. та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за МД № 6647;
- грошові внески, відсотки і компенсаційні нарахування по ним на рахунках № 9155180, № 05770 у філіалі № 2997/ 04 Магдалинівського відділення ВАТ «Державний ощадний банк України», що належали ОСОБА_2, померлому 13 травня 2007р..
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.