Справа №2-253-2007 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗО січня 2007 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Чернишова Ю.В.
при секретарі - Гречко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського виконкому, про встановолення факту родинних відносин та про визнання права власності в порядку спадкоємства,
ВСТАНОВИВ:
До Слов'янського міськрайонного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Слов'янського міськвиконкому про встановлення факту родинних відносин, яким просила встановити, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 та померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 були матір'ю та сином. Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3. Встановити факт прийняття спадщини заявницею після смерті ОСОБА_2 та визнати за ОСОБА_1право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її рідний брат - ОСОБА_3, після смерті якого відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1. Спадкоємцями першої черги була їх мати - ОСОБА_2. Остання прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володінням спадковим майном.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2. Таким чином на час її смерті відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1. Вказану спадщину після смерті матері вона також прийняла шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном.
Однак оформити нотаріально свідоцтво про прийняття спадщини, вона не може оскільки в неї відсутні документі на підтвердження родинних відносин з братом- ОСОБА_3. На неодноразові запити у відділ реєстрації актів громадянського стану за місцем народження брата в м.Бєлгород РФ, вона необхідної відповіді не отримала, а поїхати туди самостійно не може з врахуванням стану здоров'я та її похилого віку. Іншим шляхом встановивти факт родинних віносин не може.
Відповідач виконком Слов'янської міської ради позов визнав в поному обсязі, справу просив слухати за їх відсутності.
Суд заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Так судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть /а.с. 13/
Після його смерті відкрилась спадщина, а саме житловий будинок з надвірними та побутовими спорудами, розташований по АДРЕСА_1, який належав спадкодавцю на підставі договору дарування./а.с. 18/.
Спадкоємцем першої черги була мати спадкодавця- ОСОБА_2. Для вирішення питання про прийняття спадщини ОСОБА_3, необхідно вирішити питання про встановолення факту родинних відносин між спадкодавцем та спадкоємцем, оскільки відстуній документ про народження спадкодавця-ОСОБА_3.
Вирішуючи питання про встановлення факту родинних відносин між зазначеними особами, суд виходить з того , що відповідно до наданих позивачкою запитів відносно надання інформації про актову запис про народження ОСОБА_3, з органу запису актів цивільного стану РФ, відповідь не надана, що позбавляє її права отримати такий документ іншим шляхом.
Як на доказ зазначеного факту позивачка послалась на надані суду документи та показання свідка.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_4 показала, що добре знайома як з позивачкою так і з її родиною. А саме знала її брата- ОСОБА_3 та матір- ОСОБА_2, які мешкали за адресою АДРЕСА_1. Всі жителі вулиці знали, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 син та матір. Окрім цього з домової книги будинку АДРЕСА_1, вбачається, що ОСОБА_3 був зареєстрований за вказаною адресою. Вказаний житловий будинок належить ОСОБА_3 на підставі договору дарування, з якого бачається, що дарителем була ОСОБА_2./а.с.23-24/.
З довідки відділу реєстрацій' актів цивільного стану м. Слов'янська вбачається, що батьком заявниці був ОСОБА_5/а.с.47/.
Таким чином вказані обставини свідчать про те, що прізвище по батькові ОСОБА_3 співпадає з ім'ям батька позивачки, як і прізвище. Всі зазначені факти в цілому підтверджують доводи позички, що ОСОБА_3, померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 були матір'ю та сином.
На час виникнення правовідносин стосовно прийняття спадщини діяли положиш ЦК Української РСР ( 1963р). Відповідно до вимог ст. 549 ЦК Української РСР діями , які свідчать про прийняття спадщини є фактичний вступ в управління чи володіння спадковим майном. Як вбачається з домової книги будинку АДРЕСА_1 м. Слов'янська, ОСОБА_2 постійно мешкала у вказаному будинку як на час відкриття спадщини ОСОБА_3 та і після цього, що свідчить про фактичне прийняття спадщини. Як вбачається з витягів із спадкового реєстру, даних про відмову від спадщини після смерті ОСОБА_3 не зареєстровано.Тобто ОСОБА_2 не відмовлялась від вказаної спадщини./ а.с.26-27/ Таким чином зазначене свідчить про прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті сина-ОСОБА_3.
В суді також встановолено, що 16.04.1996р. ОСОБА_2 померла, про свідчить свідоцтво про її смерть/ а.с. 16/.
З витягу із спадкового реєстру, даних про відмову від спадщини після смерті ОСОБА_2, чи прийняття спадщини не зареєстровано /а.с.26-27/.
Свідок ОСОБА_4 підтвердила в суді, що позивачка після смерті матері стала користуватися її майном. А саме зазначеним будинком АДРЕСА_1, доглядає його та користується ним та присадібною ділянкою. Окрім цих свідчень свідка суд дослідив квитанції про спалту комунальних послуг- елетроенергію, воду, оренда землі, з яких вбачається, що після смерті ОСОБА_2 позивачка сплачувала вказані послуги та податок на землю. Зазначені обставини можут свідчити про фактичне прийняття спадщини ОСОБА_1після мсерті ОСОБА_2, в порядку передбаченому ст. 549 ЦК Української РСР (1963р).
На підставі викладеного, керуючись ст.549 ЦК Української РСР (1963р.), ст.328 ЦК України ст. 10,11,209,212,214-215,218, 256 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2, померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 померлим ІНФОРМАЦІЯ_2, встановивши що ОСОБА_3 був сином ОСОБА_2.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3, померлого 06.02.1986року.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду
Донецької області Ю.В. Чернишов