КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: №22-а-25648/08 Головуючий суддя у суді 1-ї інстанції: Токар Л.В.,
Суддя-доповідач: Дурицька О.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 березня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого - судді Дурицької О.М., суддів Маслія В.І. та Літвіної Н.М., при секретарі Леонтовичі М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 28 квітня 2007 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління МВС України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління МВС України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії, посилаючись на те, що прослуживши в органах внутрішніх справ більше 40 років, він в 1993 році був звільнений у відставку з призначенням 90% пенсії від грошового забезпечення. Проте, до його пенсії не було включено надбавку в розмірі 50%, введену Постановою КМУ від 02.04.1993 року №257. Вважає, що право на перерахунок йому пенсії з урахуванням пенсійної доплати дає йому норма ч.3 ст. 63 Закону України №2262-ХІІ, яка визначає проводити перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій співробітників органів внутрішніх справ.
Постановою Ленінського районного суду м. Вінниці від 28 квітня 2007 року даний позов було задоволено частково, а саме: зобов'язано УМВС України у Вінницькій області та Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.02.2002 року станом на березень місяць 2007 року з урахуванням 50% пенсійної доплати та відшкодувати доплату, що утворилася у зв'язку з цим.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач -Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 колишній працівник органів внутрішніх справ України,ІНФОРМАЦІЯ_1 року звільнений у відставку за віком.
Позивач має понад 40 років служби у органах внутрішніх справ і зІНФОРМАЦІЯ_1 року йому призначена пенсія на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ленінський районний суд м.Вінниці в своєму рішенні прийшов до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
Колегія суддів не може погодитися з такою правовою позицією суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами та доповненнями (далі Закон)), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із грошового атестату, позивач не отримував на момент звільнення зі служби доплату від належної суми пенсії, що не заперечував і сам позивач.
Крім того, згідно п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 15.04.2005 року «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», при розгляді справ зазначеної категорії суди мають враховувати, що відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, а також особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, та членам їхніх сімей пенсії нараховуються виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням з урахуванням відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Виходячи зі змісту п. «а» ст. 3 Указу Президента України № 926/96 від 04.10.1996 року, керівники органів внутрішніх справ мають право в межах асигнувань, що виділяються на утримання цих органів встановлювати особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі, - щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків пенсії, яка могла їм бути нарахована.
Отже, доплата не є обов'язковим видом грошового забезпечення, оскільки її встановлення є правом керівника в межах виділених бюджетних асигнувань і лише працюючим співробітникам
Відповідно до ст. 105 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», умови оплати праці працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, а також умови грошового забезпечення військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу) затверджуються виключно Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах, встановлених законодавством.
Оскільки на момент звільнення дана пенсійна доплата ОСОБА_1 не нараховувалася, пенсія обчислювалася з грошового забезпечення, яке він отримував перед звільненням відповідно до вимог пенсійного законодавства, тому 50-відсоткова доплата не може бути включена до розміру його пенсії.
Згідно зі ст.198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
За таких обставин, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про необхідність скасування постанови Ленінського районного суду м. Вінниці від 28.04.2007 року та постановлення нової, якою в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами та доповненнями), ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», Постановою Пленуму Верховного Суду України № 4 від 15 квітня 2005 року “Про окремі питання застосування судами законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”, Указом Президента України № 926/96 від 04.10.1996 року, ст.ст.196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області - задовольнити.
Постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 28.04.2007 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління МВС України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: суддя: Судді: