Справа № 700/1364/14-ц
Номер провадження 2/700/439/14
У Х В А Л А
іменем України
24 грудня 2014 року суддя Лисянського районного суду Черкаської області Пічкур С.Д. розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, стягнення аліментів та розподіл майна,
в с т а н о в и в:
24 грудня 2014 року від ОСОБА_1 надійшла до суду позовна заява про розірвання шлюбу, стягнення аліментів та розподіл майна.
Відповідно до ст. 119 ЦПК України, позовна заява повинна містити:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі;
3) зміст позовних вимог;
4) ціну позову щодо вимог майнового характеру;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
6) зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;
7) перелік документів, що додаються до заяви.
Позовна заява повинна відповідати іншим вимогам, встановленим законом.
До позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.
Згідно ч. 1 ст. 120 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Подана ОСОБА_1 заява не відповідає вказаним вимогам, зокрема не вказано ціну позову, не додано копії звіту про оцінку майна, що додається до заяви, не подано документ, що підтверджує сплату судового збору за вимогу про розірвання шлюбу та майнові вимоги про поділ майна.
Разом з тим, до позовної заяви додано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке не може бути задоволено судом з таких підстав.
Відповідно до ст. 82 ЦПК України, суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі, або з цих підстав звільнити сторону від сплати судового збору.
Особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідне клопотання і документи, які свідчили би про поганий майновий стан (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію, тощо).
При зменшенні тягаря судових витрат суд може виходити з такого. Якщо при сплаті необхідних судових витрат середньомісячний дохід особи буде меншим від рівня прожиткового мінімуму, встановленого законом для відповідної категорії осіб, тоді у суду є підстави для застосування заходів, визначених ст. 82 ЦПК України. Але це є не єдина підстава. Суд може врахувати також, наприклад, великі витрати особи на лікування чи інші життєво необхідні витрати, що не дають можливості оплати судових витрат.
Позивачем до клопотання не додано жодного доказу щодо тяжкого матеріального становища або інших доказів неможливості сплати судового збору.
Натомість надано до справи квитанцію про сплату 1500 грн. витрат на проведення оцінки майна, що навпаки не вказує на відсутність коштів.
Крім цього, розмір судового збору за вимогу про стягнення аліментів становить 243 грн. 60 коп., що не є значним, а максимальна сума судового збору за майнові вимоги на даний час становить 3654 грн.
Отже, клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Згідно ст. 121 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 119 і 120 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали.
За викладених обставин, заява позивача має бути залишена без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 121, 208, 210, ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, стягнення аліментів та розподіл майна, залишити без руху.
Надати позивачу строк терміном п’ять днів з дня отримання ухвали для усунення вказаних недоліків.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Черкаської області протягом п’яти днів з дня її отримання через Лисянський районний суд.
Суддя С. Д. Пічкур