РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 700/26/15-ц
Провадження № 2/700/54/15
29 січня 2015 року Лисянський районний суд Черкаської області в складі: головуючого – судді: Пічкур С.Д., при секретарі: Сіденко Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Лисянка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Боярської сільської ради, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини померлої баби ОСОБА_2 у вигляді права на земельну частку пай.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 10 березня 1996 року помер його батько, а 30 березня 2008 року померла мати. Батькова мати померла 08 серпня 2000 року, але її спадщину ніхто не прийняв, оскільки не було відомо про наявність у неї майна. Позивач нещодавно дізнався про наявність земельного паю у баби в сільській раді. Проте, він не може отримати свідоцтво про право на спадщину, так-як пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини в нотаріальну контору, з вищевикладених причин, які вважає поважними.
В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги з вищевикладених підстав. Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, що дає право розглянути справу без участі представника відповідача. До суду направив письмове клопотання про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позову не заперечує.
Суд вважає, що позов підлягає до задоволення з слідуючих підстав.
Згідно свідоцтва про смерть від 10.08.2000 року ОСОБА_2 померла 08 серпня 2000 року. Її син, батько позивача, помер 10 березня 1996 року, що стверджується свідоцтвом про смерть від 11.03.1996 року.
З свідоцтва про народження позивача, витягу з актового запису про народження вбачається, що ОСОБА_2 є рідною бабою позивача, отже позивач є спадкоємцем майна померлої за правом представлення.
До спадкової маси померлої входить право на земельну частку (пай) згідно сертифікату серії ЧР №0117982 від 13 січня 1997 року.
Спадщина у вигляді права на земельну частку пай відкрилася до набрання чинності ЦК України 2003 року, тому до даних правовідносин застосовуються вимоги ЦК УРСР 1963 року.
Згідно ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину, що передбачено ст. 1296 ЦК України.
Оскільки позивач володіє правовстановлюючим документом на спадкове майно, що свідчить про фактичне прийняття спадщини, але через те, що про його наявність дізнався лише в жовтні 2014 року, згідно довідки сільської ради, раніше не звертався до нотаріальної контори, то суд вважає, що позивачем пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин.
Керуючись ч. 5 п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18.12.2009 року "Про судове рішення у цивільній справі" у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.
З огляду на викладене, визнання позову відповідачем не порушує прав та інтересів сторін та інших осіб, не суперечить вимогам закону, отже може бути прийняте судом.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 549, 550 ЦК УРСР, ст. 10, 60, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 строком один місяць з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області протягом десяти діб з дня його проголошення, а відповідачем з дня отримання його копії.
Головуючий суддя – С. Д. Пічкур