Справа №157\2009 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2009 року м. Харків
Московський районний суд міста Харкова у складі:
Головуючого судді – Сиротникова Р. Є.
При секретарі Хмельковій О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання дитини,
ВСТАНОВИВ:
13 липня 2007 року позивач ОСОБА_1 ОСОБА_2 звернулась до суду із позовом про стягнення з відповідача ОСОБА_3 аліментів на утримання дитини у твердій грошовій формі у розмірі 2000 грн, посилаючись на те що з 1993 року по 16 вересня 1999 року перебувала з відповідачем в зареєстрованому шлюбі, від цього шлюбу народився син ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1. Дитина є інвалідом з дитинства, має невиліковну хворобу: природжена гідроцефалія, атрофія зорових нервів обох очей, лівосторонній геміпарез. В зв’язку з тяжким станом, дитині призначено спеціальне посилене харчування, спеціальні засоби пересування, підтримуюча лікувальна терапія. Також, в зв’язку з тяжкою хворобою, дитині потрібен цілодобовий сторонній догляд.
Відповідач - батько дитини, не виказує намірів щодо участі в утримані дитини-інваліда, не надає фінансову допомогу.
В процесі розгляду справи позивач уточнила позовні вимоги, навівши перелік необхідних на утримання дитини витрат, які становлять 5544,60 грн на місяць, та просила стягнути з відповідача аліменти в твердій грошовій формі у розмірі 2772,30 грн.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 за довіреністю підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, пояснивши, що реальний заробіток відповідача, його неофіційний доход, судячи з витрат на користування дорогим автомобілем, є високим, оскільки він разом із своїм товаришем здійснює підприємницьку діяльність на одному з великих оптових торгівельних центрів України, а саме на ринку біля станції метро «ім. Ак.Барабашова» в м. Харкові, займає торгівельні об’єкти, здійснює торгівлю автозапчастинами та моторними мастилами.
Відповідач ОСОБА_3 та представник відповідача ОСОБА_6 в судовому засіданні проти позову заперечували, вказуючи на те, що в зв’язку із скрутним матеріальним становищем відповідача, наявністю у нього на утриманні двох малолітніх дітей та дружини, яка не працює та не має прибутків, позовні вимоги значно завищені. Відповідач посилався на те, що він в добровільному порядку згоден надавати та надає матеріальну допомогу на утримання дитини, але в розмірі, меншому ніж заявлені позивачем вимоги. Просив позов задовольнити частково, з урахуванням його матеріального становища.
Суд, заслухавши доводи та пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що частково підлягають задоволенню виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що згідно свідоцтва про народження, копія якого є в матеріалах справи, ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином ОСОБА_1 ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Згідно довідки Відділу соціального захисту населення № 2 від 16.07.2001 року за № 1446 дитина є інвалідом з дитинства.
Згідно медичного висновку № 19 від 26.02.1997 року міської дитячої поліклініки № 13 дитина страждає на природжену гідроцефалію, атрофію зорових нервів обох очей, лівосторонній геміпарез.
Згідно довідки № 1124 від 22.11.07 року міської дитячої поліклініки № 13 ОСОБА_7 має діагноз: природжена гідроцефалія, атрофія зорових нервів обох очей, лівосторонній геміпарез, епидсиндром. Дитина не може задовольняти свої фізичні потреби самостійно, в зв’язку з чим потребує постійного уходу або розміщення в спеціалізованому медичному закладі. Також в довідці наведений перелік необхідних заходів для підтримання відносно-стабільного фізичного стану дитини.
Згідно довідки дитячого лікувально-профілактичного центру «Неболейка» (код ЄДРПОУ 24488911) № 5 від 01.11.2007 року ОСОБА_7 з 30.08.2007 року проходить курс реабілітаційної терапії.
Матеріали справи містять копії фіскальних чеків, згідно який позивач витратила на лікування дитини в вересні 2007 року 2301,00 грн, в жовтні 2007 року 639,90 грн, в листопаді 2007 року 945,00 грн., в грудні 2007 року 1426,03 грн, в лютому 2008 року 768,15 грн, в березні 993,30 грн, в квітні 2008 року 1728,00 грн.
Згідно розрахунку поточних витрат, наведеного позивачем в уточненій позовній заяві, вартість утримання дитини-інваліда на місяць складає 5544,60 грн.
Відповідач ОСОБА_3 здійснює підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець, займає торгівельний об’єкт на торгівельному майданчику «Барабашова» в м. Харкові, про що свідчить довідка ТОВ «ХарОптТорг», має власний автомобіль.
Проте, доводи представника відповідача щодо наявності у позивача можливості утримувати дитину самостійно, оскільки вона придбала автомобіль, має достатній рівень доходів, судом не можуть бути прийняті до уваги, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, автомобіль позивач придбала у кредит з розстрочкою платежів до 2014 року, у зв’язку з чим має кредитні зобов’язання перед банком «Родовід», що підтверджується копією договору застави транспортного засобу від 22.05.2007 року, що знаходиться в матеріалах справи.
До того ж, за твердженнями представника позивача, автомобіль позивач придбала у зв’язку з необхідністю транспортувати дитину до лікувальних закладів та з технічними характеристиками, що дозволяють розміщувати інвалідний візок та дорослу дитину з обмеженнями руху.
У відповідності до положень ст.182 Сімейного Кодексу України при визначені розміру аліментів суд враховує стан здоров’я та матеріальне становище дитини.
У відповідності до положень ст.184 Сімейного Кодексу України якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
У відповідності до положень ст.185 Сімейного Кодексу України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.
За таких обставин суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково, з урахуванням наявності у відповідача на утриманні двох малолітніх дітей та дружини, присудити з відповідача ОСОБА_8 аліменти у твердій грошовій формі, оскільки дитині-інваліду, для підтримання життя, потрібні ліки та засоби реабілітації, а також сторонній цілодобовий догляд, наявність яких зазначається певними витратами та носить постійний та необхідний характер, а також зважаючи на реальні витрати ОСОБА_8
Керуючись ст. ст. 180, 181, 182, 184, 191 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 10,11,60, 21-2,215 ЦПК України, суд-
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з відповідача ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3, на користь ОСОБА_1 ОСОБА_2 аліменти на утримання дитини-інваліда ОСОБА_9 Олександровича23.06.1994 року народження, суму у розмірі 1200 грн. (одна тисяча двісті гривень) на місяць починаючи з 13.07.2007 року.
Стягнути з ОСОБА_3 в дохід держави державне мито в сумі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 250 гривень.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Московського районного
суду м. Харкова Р.Є. Сиротников