- відповідач: Управління Пенсійного фонду в Великоновосілківському районі
- позивач: Акритова Галина Степанівна
- Позивач (Заявник): Акритова Галина Степанівна
- Заявник апеляційної інстанції: Управління Пенсійного фонду України в Великоновосілківському районі Донецької області
- Відповідач (Боржник): Управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Номер справи 220/915/15-а
Номер провадження2-а/220/24/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2015 року смт. Велика Новосілка Донецької області
Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючого: судді - Пономарьова О.П.;
за участю секретаря - Черновал І.В.;
за участі сторін:
представника пенсійного фонду - Алєксєєва Д.Е.;
заявника - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Великої Новосілки Донецької області, справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області, про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі та зобов'язання вчинити певні дії щодо проведення перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В ИВ ::
06 липня 2015 року позивачка, ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача, управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Посилалась на те, що перебуває на обліку в управління Пенсійного Фонду України в Великоновосілківському районі Донецької області та отримує з 12.09.2009 року пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» за наявності стажу роботи 35 років 2 місяці 2 дні, у тому числі 13 років 11 місяців 19 днів стажу державної служби.
На підставі заяви про призначення пенсії від 11,09.2009 р., їй було обчислено пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», але без урахування нарахованих та виплачених сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, винагороди за вислугу років (40%), індексації заробітної плати, та щомісячної премії, яка була нарахована та виплачена несвоєчасно.
12.06.2015р. вона звернулася до управління Пенсійного Фонду України в Великоновосілківському районі Донецької області з заявою про перерахування пенсії, надавши для цього заяву та довідки про заробітну плату від 02.06.2015р. №38/10/05-013, від 02.06.2015р. №39/10/03-013, від02.06.2015р. №36/10/05-013, від 02.06.2015р. №37/10/05-013, від 25.05.2015р. №2584/10/05-63-05.
Листом від 26.06.2015р. №10/А-17-01-04 управління Пенсійного Фонду України в Великоновосілківському районі Донецької області, ОСОБА_2 було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, винагороди за вислугу років (40%), індексації заробітної плати, та щомісячної премії, яка була нарахована та виплачена несвоєчасно, як складових заробітної плати посилаючись на ст. ЗЗ Закону України «Про державну службу».
Отже вона вважає, що дії посадових осіб управління Пенсійного Фонду України в Великоновосілківському районі Донецької області не відповідають діючому законодавству та вважає, що відповідач повинен був провести перерахунок її пенсії з урахуванням сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, винагороди за вислугу років (40%), індексації заробітної плати, та щомісячної премії, якї враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески за період з 01,09.2007 р по 31,08.2009 р.
У судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги у повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі в судовому засіданні заперечував проти позову. Мотивував тим, що згідно статей 33 ч.2, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Матеріальна допомога та індексація згідно даного Закону не є надбавкою чи премією, включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_2. Пенсія державним службовцям призначається виходячи із суми їх заробітної плати з якої було сплачено страхові внески, а перерахунок пенсії проводиться у разі підвищення зарплати працюючим державним службовцям. Статтею 33 Закону України «Про державну службу», не передбачені такі виплати як відпускні, лікарняні, індексація, матеріальна допомога як складові заробітної плати державного службовця. Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України від 31.05.2000 року № 865. Виступаючи в судових дебатах представник відповідача погодився з позовними вимогами позивачки у повному обсязі.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що позивачці ОСОБА_2, починаючи 12.09.2009 року, призначено пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» за наявності стажу роботи 35 років 2 місяці 2 дні, у тому числі 13 років 11 місяців 19 днів стажу державної служби.
При визначенні розміру пенсії відповідачем, була взята заробітна плата позивача ОСОБА_2, однак без врахування розміру отриманої нею матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
12.06.2015року позивачкою на адресу відповідача направлено заяву з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування через не включення до формули нарахування виплат, по яким здійснювались сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, однак відповідачем листом 26.06.2015р. №10/А-17-01-04, їй було відмовлено в перерахунку пенсії.
Суд вважає, що відповідачем неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства було відмовлено в здійсненні позивачу перерахунку пенсії з зазначених нею у заяві підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата-це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений цим орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та винагорода за вислугу років, в повному обсязі, входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ст. ЗЗ Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для належного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань.
Згідно ч.І ст.ЗЗ Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суду та інших органів» встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення в розмірі не більше середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги є фонд оплати праці, то матеріальна допомога, яка виплачувалася до щорічної відпустки відповідно до ст.35 Закону України «Про державну службу», і з якої нараховувався і сплачувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовими частинами фонду заробітної плати, а тому є об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст.37 цього Закону.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції до 01.10.2011р.) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
При виході на пенсію ОСОБА_2 було нараховано 83 % суми заробітної плати, оскільки згідно редакції Закону України «Про державну службу» (ст.37), що діяла на той час (31.08.2009) державним службовцям за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Оскільки після 10 років стажу на державній службі ОСОБА_2 пропрацювала ще повних три роки, відсоток її пенсії склав 83% від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.І ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Частиною другою ст.2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, шо має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» №108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України від 09.07.2003 №1058-1У «Стаття «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту ст. 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати(доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами працівникам, яю отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Таким чином, відповідно до вказаних нормативних актів, пенсія повинна бути нарахована із заробітної плати, яку фактично отримувала позивачка на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально- побутових питань, індексації заробітної плати та винагорода за вислугу років в повному обсязі (40%), на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне забезпечення.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим Законом були фактично нараховані(обчислені) та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично було нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Окрім того, за пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні чини, класний чин або спеціальні звання, вислуга років при призначенні пенсії враховуються у розмірах, що виплачуються на день звільнення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед зверненням за пенсією або за будь які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відтак рішення УПФУ у Великоновосілківського району, про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2, не відповідає діючому законодавству. Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430 а 11, яка є обов'язковою для відповідача в силу положень частини першої статті 244-2 КАС України.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 в частині визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі провести їй перерахунок пенсії за віком відповідно до вимогст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу призначення пенсії, включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, ст.ст.8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР, керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в Великоновосілківському районі Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням отриманих сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати та винагорода за вислугу років в повному обсязі ( 40%) згідно Закону України « Про державну службу»
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 починаючи з 12.09.2009 року в розмірі 83 відсотка від сум заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , включивши всі складові заробітної плати: посадовий оклад, доплату за ранг, надбавку за вислугу років на дату звільнення, премії та надбавки, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію.
Постанова підлягає до негайного виконання в частині виплати сум перерахованої пенсії за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до апеляційного адміністративного суду Донецької області, через Великоновосілківський районний суд Донецької області.
Суддя О.П. Пономарьов.
- Номер: 2-а/220/24/15
- Опис: про визання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії щодо перерахунку пенсії державного службовця
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 220/915/15-а
- Суд: Великоновосілківський районний суд Донецької області
- Суддя: Пономарьов О.П.
- Результати справи: змінено
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.07.2015
- Дата етапу: 06.10.2015
- Номер: 873/2767/15
- Опис: визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі та зобов’язання вчинити певні дії щодо проведення перерахунку пенсії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 220/915/15-а
- Суд: Донецький апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Пономарьов О.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.09.2015
- Дата етапу: 09.10.2015
- Номер:
- Опис: визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі та зобов’язання вчинити певні дії щодо проведення перерахунку пенсії,
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 220/915/15-а
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Пономарьов О.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.11.2015
- Дата етапу: 08.12.2015