Апеляційний суд Чернігівської області
м. Чернігів, вул. Г.Полуботка, 2, 14000, (0462) 67-62-96
Справа № 22ц-3381/2010
Головуючий у І інст. - Овчарик В.М. Доповідач - Бойко О.В.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2010 року м.Чернігів
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі :
головуючого-судді Бойко О.В.
суддів: Редьки А.Г., Лазоренка М.І.,
при секретарі Пільгуй Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ічнянського районного суду Чернігівської області від 18 червня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ічнянському районі Чернігівської області про зобов'язання оформити та нарахувати пільгову пенсію,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 13 травня 2010 року звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України в Ічнянському районі, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати оформити йому пільгову пенсію.
Позивач зазначає, що з 1980 року працював на посаді тракториста першого класу Ічнянської „Райсільгоспхімії". 31 серпня 2003 року звільнений з роботи згідно ст.36 п.5 КЗпрП України в зв"язку з переведенням на роботу у ВАТ „Агрохімік". Його загальний стаж роботи становить 20 років. Зазначені періоди роботи зараховуються до стажу роботи та дають йому право на отримання пільгової пенсії згідно п."в" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення". Проте, відповідач відмовляє йому в призначенні пенсії з тих підстав, що відсутні документи, які б підтверджували його зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду в рослинництві в колгоспах, радгоспах та інших підприємствах.
Рішенням Ічнянського районного суду від 18 червня 2010 року позовні вимоги задоволено, зобов'язано відповідача призначити позивачу пільгову пенсію та провести нарахування в повному обсязі за весь минулий час, починаючи з дати настання права на її призначення.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного Фонду України в Ічнянському районі просить скасувати рішення суду та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Апелянт посилається на те, що судове рішення ґрунтується на свідченнях позивача та матеріалах справи, але це суперечить вимогам закону. Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 31 липня 1992 року № 20 „Про порядок застосування п."в" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", зважаючи на труднощі у витребуванні документів, періоди роботи у виробництві сільськогосподарської продукції трактористів-машиністів можуть бути підтверджені як документами колгоспів, радгоспів та інших підприємств сільського господарства, так і документами підприємств об'єднань „Сільгосптехніка" та „Сільгоспхімія". Проте, у даному випадку таких документів не має, в зв"язку з чим позивачу і було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Задовольняючи позовні вимоги, суд 1 інстанції виходив з того, що стаж роботи позивача підтверджується трудовою книжкою, який є основним документом, що підтверджує стаж роботи.
Проте, з таким висновком суду 1 інстанції не може погодитись апеляційний суд.
Відповідно до п. ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства — чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Згідно до ст.62 Закону України „Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Встановлено, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 надав відповідачеві трудову книжку, яка містить записи про його роботу на посаді тракториста першого класу Ічнянської райсільгоспхімії з 01.02.1980 року по 31.08.2003 року, трактористом першого класу ЗАТ „Агро Хімік" з 01.09.2003 року по 28.02.2005 року, трактористом першого класу ВАТ „Ічнянський Райагрохім" з 01.03.2005 року по сьогоднішній день.
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року „Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства" до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт у рослинництві та тваринництві.
Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, пунктом 3 якого визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості про видачу заробітної плати, тощо та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Відповідно до п.20 цього Порядку для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, де має бути зазначено: періоди роботи, професія або посада, а також первинні документи за час виконання робіт, на підставі яких видана довідка.
Враховуючи, що у трудовій книжці позивача не міститься даних, які б свідчили про роботу позивача трактористом-машиністом протягом повного сезону на сільськогосподарських роботах в рослинництві чи тваринництві трактористом-машиністом, відповідачем було здійснено перевірку пільгового стажу роботи ОСОБА_1 за період з 01 лютого 1980 року по 31 січня 2010 року. За період з 01.02.1980 року по 31.12.2005 року документів, які б підтверджували роботу позивача, яка дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не має.
Ті документи, які є в матеріалах справи, не свідчать про роботу позивача трактористом-машиністом протягом повного польового періоду на сільськогосподарських роботах в рослинництві та тваринництві в спірний період.
За таких обставин та враховуючи, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень, немає підстав для визнання його дії неправомірними, та зобов"язання його призначити пенсію позивачу на пільгових умовах.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314-315, 319, 325 ЦПК України, апеляційний суд,
вирішив:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ічнянському районі Чернігівської області - задовольнити.
Рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 18 червня 2010 року - скасувати.
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог до управління Пенсійного Фонду в Ічнянському районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пільгову пенсію.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Головуючий: Судді: