Судове рішення #47242229


Апеляційний суд Чернігівської області

м. Чернігів, вул. Г.Полуботка, 2, 14000, (0462) 67-62-96



Справа № 22ц-4091/2010 Гол.у І істн. - ОСОБА_1

Доповідач - Бойко О.В.

УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Чернігів

03 вересня

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:

головуючого- судді БОЙКО О.В.

суддів: ЛАЗОРЕНКА М.І., РЕДЬКИ А.Г.

при секретарі: Пільгуй Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 06 липня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 06 липня 2010 року позовні вимоги задоволено частково, визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови в проведення перерахунку пенсії позивачу, зобов'язано відповідача провести позивачці з 01 квітня 2009 року перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2008 рік та провести виплату не донарахованої пенсії за цей період.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова просить скасувати зазначене рішення суду та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на неповне, необ'єктивне з'ясування дійсних обставин справи, неправильне застосування норм матеріального права. Апелянт наполягає на тому, що при перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітної плати слід керуватись правом наданим саме змістом ст.42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, що діяла до прийняття Закону № 107, та положеннями ч.і ст.40, що вказує на те, які періоди заробітної плати враховуються при перерахунку пенсії, водночас не зазначаючи, що при цьому слід застосовувати показник середньої заробітної плати за рік, що передує зверненню за перерахунком пенсії. Зважаючи на вказані норми права, при перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку (право на який встановлюється ст..42 Закону № 1058) з урахуванням положень ч.і ст.40 немає правових підстав застосовувати показник середньої заробітної плати по Україні за рік, що передує зверненню за перерахунком, так як норма, що це передбачила, визнана неконституційною, а попередня її редакція не містить такого положення. Отже, в такому випадку слід проводити перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам, застосовуючи при цьому показник середньої заробітної плати по Україні, що передує 2008 року, тобто 2007 рік, або той, який було враховано при первинному обчисленні пенсії.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду залишенню без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне страхування".

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що ч. 1, 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середнього показника заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, а тому даний показник може застосовуватися при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.ст. 84, 98 Закону України „Про пенсійне забезпечення" та ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції, що діяла до 28.12.2007 року, позивач мав право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік.

Підпунктами 9, 10 пункту 35 розділу II Закону України „ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були внесені зміни, які в подальшому рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконститу ці йними).

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції, що діяла до 28.12.2007 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

За змістом ч. 1 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції, що діяла до 28.12.2007 року, для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.

Частина 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції, що діяла до 28.12.2007 року, передбачає , що заробітна плата при призначенні пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

За таких обставин суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про те, що ч.1,2 ст.40 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середнього показника заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, а тому даний показник може застосовуватися і при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам.

Крім того, враховуючи конституційні норми та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру підвищення до пенсії позивачеві застосуванню підлягають положення ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Порядок, визначений зазначеною постановою, допустив звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому не може бути застосований до спірних правовідносин.

Таким чином, апеляційний суд приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 315, 317, 319, 324 ЦПК України, апеляційний суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова відхилити.

Рішення Деснянського районного м. Чернігова від 06 липня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню в

касаційному порядку не підлягає.

Головуючий: Судді:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація