Справа № 2а-980/08/1170
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2009року Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Яковлєва О.В.,
при секретарі - Дигас В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Прокурора Новоукраїнського району Кіровоградської області до першого заступника міського голови м.Новоукраїнки Кіровоградської області ОСОБА_1про визнання незаконним та скасування пункту 1 розпорядження першого заступника міського голови м. Новоукраїнки Кіровоградської області №72 від 25.06.2008року в частині преміювання першого заступника міського голови та заступника міського голови ,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся до суду з вимогою про визнання незаконним та скасування п.1 розпорядження першого заступника міського голови м. Новоукраїнки Кіровоградської області №72 від 25.06.2008року «Про преміювання працівників виконавчого комітету міської ради» в частині здійснення преміювання першого заступника міського голови ОСОБА_1та заступника міського голови ОСОБА_2Вказав, що рішенням сесії Новоукраїнської міської ради №461 від 22.01.2008року в порушення ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надано право міському голові встановлювати заступникам міського голови премії та матеріальні допомоги. В зв'язку з чим 25.06.2008року першим заступником міського голови м. Новоукраїнки Кіровоградської області видано розпорядження №72 про преміювання в червні 2008року працівників виконавчого комітету міської ради, в тому числі, першого заступника та заступника міського голови. Дане розпорядження прокурором опротестоване, однак розпорядженням міського голови №84 від 19.08.2008року протест прокурора відхилено. Вважає розпорядження першого заступника міського голови м. Новоукраїнки Кіровоградської області №72 від 25.06.2008року «Про преміювання працівників виконавчого комітету міської ради», в частині преміювання першого заступника та заступника міського голови таким, що винесене в порушення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №268 від 09.03.2006року, а тому підлягає скасуванню.
Прокурор в судовому засіданні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені в заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що відповідно до ст. 143 Конституції України та ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцевим самоврядуванням є право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України, а саме питання власності територіальної громади, її майнового стану та інші питання місцевого значення. Зокрема, статтею 26 вищевказаного Закону визначена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, тобто вирішення питань, які повинна розглядати саме рада без права їх делегування іншим органам. Питання преміювання та надання матеріальної допомоги посадовим особам місцевого самоврядування відсутні в даному переліку, а тому не є виключною компетенцією ради і можуть бути делеговані виконавчому органу ради, сільському, селищному або міському голові. Так, рішенням ради №461 від 22 січня 2008року, міському голові надано право встановлювати заступникам міського голови та секретарю міської ради в межах затверджених видатків на оплату праці у розмірах, що не суперечать чинному законодавству премії та надання матеріальної допомоги. Крім того, рішеннями №459 та №460 надано дозвіл на виплату міському голові всіх видів премій та винагород в середніх розмірах, що склались по апарату виконавчого комітету міської ради та встановлено з січня 2008року надбавку за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи в розмірі 30 відсотків до посадового окладу, тобто міською радою, а не самостійно заступником міського голови прийнято рішення про виплату міському голові та його заступникам передбачених надбавок, премій та винагород, встановлено їх розмір. Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, в межах заявлених вимог та на підставі доказів наданих сторонами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтями 20, 21 Закону України «Про прокуратуру», передбачено повноваження прокурора щодо здійснення перевірок за додержанням і застосуванням законів органами місцевого самоврядування та опротестування актів, що суперечать вимогам чинного законодавства.
Згідно ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачені повноваження міського голови, а саме забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади, розпорядження бюджетними коштами, за умови використання їх лише за призначенням, визначеним радою, здійсненням радою, здійснення інших повноважень місцевого самоврядування, визначених, законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів, та видання розпоряджень у межах своїх повноважень.
Судом встановлено, що розпорядженням першого заступника міського голови м. Новоукраїнки Кіровоградської області «Про преміювання працівників виконавчого комітету» №72 від 25 червня 2008року, в червні 2008року здійснено преміювання працівників апарату виконавчого комітету міської ради/а.с.4,5/. Зокрема, даним розпорядженням премійовано першого заступника міського голови ОСОБА_1, в сумі 1960гривень, заступника міського голови ОСОБА_2, в сумі 2064гривні та інших працівників апарату виконавчого комітету міської ради. Згідно, даного розпорядження останнє видано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006року та на підставі рішень міської ради №459 «Про надання дозволу на виплату премій та винагород міському голові»/а.с.8/, №461 «Про преміювання, встановлення надбавок та надання матеріальної допомоги заступникам міського голови» /а.с.9/ від 22.01.2008року. Вищевказаними рішеннями сесією міської ради надано дозвіл на виплату міському голові всіх видів премій та винагород в середніх розмірах, що склались по апарату виконавчого комітету міської ради на час її надання та надано право встановлювати з січня 2008року заступникам міського голови та секретарю міської ради у межах затверджених видатків на оплату праці у розмірах, що не суперечать чинному законодавству премій та винагород всіх видів, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи.
Відповідно до ч.2 п.6 Постанови Кабінету Міністрів України №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», преміювання міських голів, їх заступників, встановлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірі, встановлених цією постановою, в межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про вищевказані виплати приймається відповідною радою.
Таким чином, суд дає критичну оцінку рішенням сесії Новоукраїнської міської ради №459 «Про надання дозволу на виплату премій та винагород міському голові» від 22 січня 2008року/а.с.8/ та №461 «Про преміювання, встановлення надбавок та надання матеріальної допомоги заступникам міського голови» від 22.01.2008року /а.с.9/, так як сесією міської ради відповідно до наданої їй виключної компетенції вирішено питання про виплату міському голові та його заступникам всіх видів премій, винагород та матеріальних допомог. Однак, вирішуючи питання про виплату вищевказаних премій, винагород та допомог сесією не затверджено їх розмір, а делеговано дані повноваження міському голові, що є порушенням вищевказаних норм. Тому, п.1 розпорядження №72 від 25.06.2008року «Про преміювання працівників виконавчого комітету міської ради», в частині преміювання першого заступника міського голови ОСОБА_1та заступника міського голови ОСОБА_2є незаконним і підлягає скасуванню. Крім того, п.1 розпорядження в вищевказаній частині суперечить принципу розумності, так як останнє винесене першим заступником міського голови ОСОБА_1, який відповідно до розпорядження №25 від 05.05.2008року «Про відбування міського голови у щорічну основну оплачувану та додаткову оплачувану відпустку», виконував обов'язки останнього, тобто визначення розміру премії самому собі.
Керуючись ст.ст. 20, 21 Закону України «Про прокуратуру, ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постановою Кабінету Міністрів України №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», ст. 158 -163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Прокурора Новоукраїнського району Кіровоградської області до заступника міського голови м. Новоукраїнки Кіровоградської області ОСОБА_1про визнання незаконним та скасування пункту 1 розпорядження першого заступника міського голови м. Новоукраїнки Кіровоградської області №72 від 25.06.2008року в частині преміювання першого заступника міського голови та заступника міського голови задовольнити в повному об'ємі.
Скасувати пункт 1 розпорядження першого заступника міського голови м. Новоукраїнки Кіровоградської області №72 від 25.06.2008року «Про преміювання працівників виконавчого комітету міської ради» в частині здійснення преміювання першого заступника міського голови ОСОБА_1та заступника міського голови ОСОБА_2, як незаконний.
Судовий збір, у сумі 3.40гривень віднести за рахунок держави.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В. Яковлєв