Справа № 2- 66
2009 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 квітня 2009 року смт. Широке
Широківський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Леонідової О.В.
при секретарі Лагоді Л.Б.
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Широківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, треті особи Миколаївська селищна рада Широківського району Дніпропетровської області, відділ Держкомзему у Широківському районі Дніпропетровської області, Широківська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2, про поновлення в праві на земельну частку (пай) та про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування по закону,
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2008 року позивач звернулась до суду з зазначеним позовом, вказуючи, що її батько ОСОБА_3, який помер 28.08.1995 року, був членом колгоспу "Родіна", мав право на земельний пай в КСП "Родіна", що є правонаступником колгоспу, в списках, доданих до державного акту є його прізвище, в книзі реєстрації сертифікатів прізвище батька відсутнє. Після смерті батька позивач успадкувала по заповіту житловий будинок, просить поновити ОСОБА_3 в праві на земельну частку (пай), зобов`язати відповідача видати сертифікат, визнати за нею право власності на Сертифікат на право на земельну частку (пай) в порядку спадкування. В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, суду пояснила, що вона хворіла, про порушене право дізналась недавно.
Відповідач - Широківська районна державна адміністрація Дніпропетровської області проти позову заперечує з причини пропуску позовної давності, просить слухати справу без участі їх представника (а.с. 74). В судовому засіданні представник ОСОБА_4 підтримала вимоги про застосування позовної давності.
Представник третьої особи - відділу Держкомзему у Широківському районі Дніпропетровської області проти позову заперечує з причини пропуску позовної давності, просили слухати справу у їх відсутність (а.с. 45, 59). Виступаючи в судовому засіданні, представник ОСОБА_5 суду пояснила, що померлий ОСОБА_3 не мав права на сертифікат, так як помер до моменту його видачі, просить застосувати позовну давність.
Треті особи – виконавчий комітет Миколаївської селищної ради Широківського району Дніпропетровської області, Широківська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2, проти позову не заперечують, просять розглянути справу у їх відсутність (а.с. 39, 60, 71, 162).
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши письмові матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
28 серпня 1995 року помер батько позивача ОСОБА_3, смерть зареєстровано виконкомом Миколаївської селищної ради Широківського району Дніпропетровської області, актовий запис № 52 (а.с. 75). Родинні стосунки між позивачем та померлим ОСОБА_3 підтверджені свідоцтвом про народження, свідоцтвом про укладання шлюбу (а.с. 15, 20). За життя ОСОБА_3 склав заповіт від 27.03.1986р., згідно якого заповів будинок дочкам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 55). Дружина спадкодавця ОСОБА_6 померла 30.09.1980р. (а.с. 19), дочка ОСОБА_2 відмовилась від прийняття спадщини (а.с. 161). Позивач прийняла спадщину після померлого батька, 13.05.1997р. отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно - домоволодіння в с. Вишневе Широківського району, вул. Садова, буд. 2.
За життя батько позивача ОСОБА_3 працював з 15.01.1955р. по 01.07.1966р., в колгоспі "Родіна", йому була призначена пенсія за віком з 13 січня 1966 р. - довічно згідно подання колгоспу "Родіна" (а.с. 17-18, 31).
Згідно розпорядження Представника Президента України Широківської райдержадміністрації № 12/4 від 20/01.1994р. колгосп "Родіна" перереєстрований в колективне сільськогосподарське підприємство "Родіна", (а.с.20). КСП "Родіна" згідно Державного акту про право колективної власності на землю, одержаного КСП «Родіна» 18 січня 1995р., передано у колективну власність 4601, 0 га землі для сільськогосподарського використання, акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за Шр № 1 (а.с.9-10). Батько позивача – ОСОБА_3 включений до списку осіб, доданого до Державного акта на право колективної власності на землю, його прізвище значиться під номером 747 (а.с. 11), розмір земельної частки (паю) по колишньому КСП "Родіна" складає 3, 86 умовних кадастрових гектарів, вартість станом на 01.01.2008р. становить 34744, 26 грн. згідно довідки від 03.03.2008р. (а.с. 12). Згідно п.3.1. Статуту колектив КСП "Родіна" є правонаступником колгоспу "Родіна", відповідно до п.3.3 «д» Статуту кожний член підприємства має право на збереження членства в КСП після виходу на пенсію по старості чи по інвалідності (а.с. 84-104). Отже, батько позивача ОСОБА_3 перебував в членах КСП «Родіна» на момент одержання КСП Державного акту на право колективної власності на землю – станом на 18.01.1995р.
КСП "Родіна" реорганізовано в товариство з обмеженою відповідальністю «Родина" , який визнано банкрутом та ліквідовано згідно інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 27-29). Ні колгоспом, ні КСП не приймалось рішення про виключення ОСОБА_3Т із членства, про що свідчить відповідна довідка та протоколи засідання правління колгоспу та КСП (а.с. 54, 98-158).
Відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 року "Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам й організаціям", право на земельний пай мають всі особи, які входили до складу КСП на момент паювання землі і яких внесено до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.
Згідно із законодавством, членами КСП були, зокрема, такі особи: постійні працівники – члени КСП, пенсіонери, які раніше працювали в КСП і залишились його членами. Крім того, право на земельний пай мають спадкоємці тих членів КСП, які мали таке право, але померли до видачі документа на це право, а саме – земельного сертифіката (Указ Президента України від 10 листопада 1994р. № 666/94 «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва»).
Виходячі зі змісту статей 22, 23 ЗК України 1991р. та Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. право на земельний пай особа набуває за наявності усіх трьох умов (перебування в членах КСП, включення до списку осіб, доданого до державного акту на право колективної власності на землю, одержання КСП Державного акта). Батько позивача ОСОБА_3 на момент одержання КСП «Родіна» Державного акту – 18.01.1995р. перебував в членах КСП, був включений до списку осіб, доданого до Державного акту, КСП одержав Державний акт саме 18.01.1995р.
Із часу одержання Державного акту в КСП працювала комісія по паюванню, результати роботи якої затверджені розпорядженням Голови районної державної адміністрації від 30.05.1997р., яким передбачено розмір земельного паю по КСП «Родіна» (а.с. 191), уточнених списків громадян, які мають право на видачу земельного сертифікату, не складалось (а.с. 192 196-197), рішення уповноважених КСП «Родіна» від 10.03.2000р. прийняте майже через 3 роки після дати видачі сертифікатів звужує права членів КСП та їх спадкоємців порівняно зі статутом та діючим законодавством (а.с. 174-177), ОСОБА_3 не виключався зі списку, доданого до Державного акту, отже розмір земельного паю повинний був розраховуватись і на нього, його спадкоємцям слід було виготовити та видати земельний сертифікат при видачі сертифікатів 16.06.1997р., чого зроблено не було, отже, порушене право підлягає захисту.
Згідно п. 4 Прикінцевих та перехідних положень до діючого Цивільного кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2004р. щодо цивільних відносин, які виникли до набрання ним чинності, положення цього кодексу застосовуються до тих прав та обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Відповідно до п.5 вищезазначених Прикінцевих та перехідних положень правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим кодексом. Згідно п.6 правила щодо позовної давності застосовуються до позовів, строк пред`явлення яких не сплив до набрання чинності цим Кодексом. Так як частина спадщини після смерті ОСОБА_3 була прийнята позивачем в установлений строк, свідоцтво оформлено в 1997р., трирічний строк позовної давності, який рахується з моменту смерті спадкодавця - з 28.08.1995 року, сплив до набрання чинності діючим Цивільним кодексом України, отже, до названих правовідносин застосовуються норми Цивільного кодексу України 1963 року.
Згідно ст. 529 ЦК України 1963р. при спадкуванні по закону спадкоємцями першої черги є діти померлого. Позивач є рідною дочкою ОСОБА_3, отже, спадкоємцем першої черги по закону.
Відповідно до ст. 534 ЦК України 1963р. кожний громадянин може залишити заповіт на все майно або його частину особам, які можуть бути і спадкоємцями за законом.
Ст. 548 ЦК України 1963р. передбачено, що для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняла. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцю з часу відкриття спадщини, відповідно до ст. 525 названого кодексу часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця. Позивач прийняла частину спадщини після смерті батька у встановленому ст. 549 ЦК України 1963р. порядку, про що свідчить свідоцтво про право на спадщину за заповітом.
Згідно ст. 537 ЦК України частина майна, не охоплена заповітом, поділяється між спадкоємцями за законом. Рідна сестра позивача ОСОБА_2 на спадщину не претендує.
Щодо пропуску позивачем трирічного строку позовної давності, то суд визнає поважними зазначені причини його пропуску – хвороба позивача, похилий вік, тривале лікування, інвалідність (а.с. 169-172), відповідно до ч.2 ст. 80 ЦК України 1963р. порушене право підлягає захисту.
Аналізуючи всі докази в їх сукупності, виходячи зі справедливої рівноваги між інтересами сторін, суд вважає, що вимоги позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають задоволенню шляхом поновлення померлого ОСОБА_3 в праві на земельний пай, підтвердження цього права відповідним сертифікатом, та визнання за позивачем права власності на сертифікат на право на земельну частку пай в порядку спадкування, поновивши строки позовної давності.
Судові витрати позивач просить віднести на її рахунок, що є її правом.
Відповідно до ст.ст. 5,6, 22,23 ЗК України 1991 р., ст. ст. 80, 529, 534, 549 ЦК України 1963 р., Указу Президента України від 08.08.1995 року "Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам й організаціям", керуючись ст.ст. 213-215, 218 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Широківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, треті особи Миколаївська селищна рада Широківського району Дніпропетровської області, відділ Держкомзему у Широківському районі Дніпропетровської області, Широківська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2, про поновлення в праві на земельну частку (пай) та про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування по закону задовольнити.
Поновити строк позовної давності для звернення до суду з даним позовом, як такий, що був пропущений позивачем з поважної причини.
Поновити ОСОБА_3, що помер 28 серпня 1995 року, в праві на земельну частку /пай/ на землях реформованого колективного сільськогосподарського підприємства "Родіна" Широківського району Дніпропетровської області Миколаївської селищної ради Широківського району Дніпропетровської області, які знаходяться в віданні Широківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, згідно встановлених і прийнятих норм в розмірі 3,86 умовних кадастрових гектарів, вартістю на 01.01.2008р. 34744, 26 грн.
Зобов'язати Широківську районну державну адміністрацію Дніпропетровської області, Миколаївську селищну раду Широківського району Дніпропетровської області, відділ Держкомзему у Широківському районі Дніпропетровської області в межах повноважень виготовити відповідний земельний сертифікат про право на земельну частку /пай/ згідно встановлених й прийнятих норм розміром 3,86 умовних кадастрових гектарів на ім'я ОСОБА_3, що помер 28 серпня 1995 року.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на сертифікат про право на земельну частку /пай/ розміром 3,86 умовних кадастрових гектарів на ім'я ОСОБА_3, що помер 28 серпня 1995 року в порядку спадкування.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя -
- Номер: 6/0198/19/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-66/2009
- Суд: Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Леонідова О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.10.2017
- Дата етапу: 21.11.2017