Справа № 2-55/09
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2009 року смт.Любар
Любарський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого-судді: В.М.Паламарчука
секретаря: В.І.Демчук
за участю представника позивача: ОСОБА_1
відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у селищі Любар справу за позовом прокурора Любарського району в інтересах держави в особі її органів – Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення майна з чужого незаконного володіння за зустрічним позовом ОСОБА_2 до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про надання дозволу Головним управлінням праці та соціального захисту населення на перереєстрацію автомобіля «VOLKSWAGEN PASSAT», рік випуску 1999 в органах МРЕО з ОСОБА_3 на ОСОБА_2.
В С Т А Н О В И В:
Прокурор в позовній заяві вказує, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебував на обліку в Головному управлінні праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА як інвалід 2 групи для отримання автомобіля.
28 липня 2006 року, згідно наказу № 137 Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА ОСОБА_5 був забезпечений автомобілем «VOLKSWAGEN PASSAT», рік випуску 1999, який надійшов як гуманітарна допомога Головному управлінню праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА для інваліда війни 2 групи, без права продажу, дарування, і передачі іншій особі, з правом керування внука ОСОБА_2, який проживав з інвалідом ОСОБА_5 і обслуговував його. Автомобіль, отриманий органом соціального захисту населення як гуманітарна допомога для конкретної фізичної особи, що перебуває на обліку для забезпечення автомобілем в органах захисту населення, видається такій особі (за її згодою) незалежно від черги. 19 липня 2006 року набрала чинності постанова КМУ від 19 липня 2006 року № 999 «Про затвердження порядку забезпечення інвалідів автомобілями». Відповідно до п. 41 зазначеної постанови КМУ від 19.07.2006 року № 999, у випадку смерті інваліда автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, повертається (вилучається) Головному управлінню соціального захисту населення і здається підприємству, що здійснює заготівлю та переробку металобрухту, або видається в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку. ОСОБА_5 помер 11.03.2008 року, а тому після його смерті автомобіль, яким він був безоплатно забезпечений, повинен бути повернутий до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА.
На підставі вище викладеного прокурор просить суд постановити рішення, яким вилучити у ОСОБА_2, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_2 автомобіль «VW PASSAT” («VOLKSWAGEN PASSAT» тип транспортного засобу – легковий седан -В) кузов WVWZZZ3BZXP 263238, 1999 року випуску на користь держави в особі Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації для подальшої передачі автомобіля іншому інваліду згідно черги. Судові витрати покласти на відповідача.
Відповідач ОСОБА_2 в зустрічному позові вказує, що згідно з договором дарування від 29.06.2006 року № 1798 R його дід, ОСОБА_4, одержав від громадянки ОСОБА_6 в дар автомобіль «VW PASSAT” («VOLKSWAGEN PASSAT» тип транспортного засобу – легковий седан -В) кузов WVWZZZ3BZXP 263238, 1999 року випуску. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.1997 року № 999 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» дарування зазначеного автомобіля було оформлено у вигляді надання гуманітарної допомоги, оскільки ОСОБА_7, як інвалід війни 2 групи перебував в установленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту і не був забезпечений таким автотранспортом з боку держави. 28.07.2006 року ОСОБА_5 був забезпечений автомобілем «VW PASSAT” («VOLKSWAGEN PASSAT» тип транспортного засобу – легковий седан -В) кузов WVWZZZ3BZXP 263238, 1999 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 безкоштовно, як гуманітарною допомогою, без права продажу, дарування та передачі іншій особі.
11 березня 2008 року його дід помер. При житті він був власником вказаного автомобіля, мав відповідний правовстановлюючий документ, в якому було зазначено, що він є власником. Відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога є цільовою та адресною. Коли автомобіль дарувався, його дідові та йому не було відомо про можливе подальше вилучення автомобіля. Вони вважали, що цей автомобіль є його власністю і завжди залишиться в родині з правом спадкування, адже держава не понесла жодних витрат на його придбання та передачу дідові. Тому він вважає, що спірний автомобіль може бути успадкований спадкоємця після смерті власника автомобіля, оскільки спадкування не є продажем, даруванням та іншим відчудженням автомобіля, про що свідчить судова практика в даних справах. Разом з тим, діюча на сьогодні постанова КМУ від 19.07.2006 № 999 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» вважає, що не повинна застосовуватись, оскільки правовідносини щодо набуття права власності на спірний автомобіль виникли до набрання чинності цією постановою.
На підставі вище викладеного позивач за зустрічним позовом просить суд постановити рішення, яким зобов»язати Головне управління праці та соціального захисту населення надати дозвіл на перереєстрацію автомобіля типу VW PASSAT” («VOLKSWAGEN PASSAT» тип транспортного засобу – легковий седан -В) кузов WVWZZZ3BZXP 263238, 1999 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, в органах МРЕО з ОСОБА_5 на його онука ОСОБА_2, так як він був його опікуном і здійснював його догляд.
В судовому засіданні прокурор заявлені позовні вимоги за первісним позовом підтримав в повному об”ємі. Позовні вимоги за зустрічним позовом не визнав та просив відмовити у їх задоволенні.
Відповідач ОСОБА_2 заявлені вимоги за первісним позовом не визнав, заявлені позовні вимоги за зустрічним позовом підтримав в повному об’ємі і просив їх задоволити.
Представник Головного управління праці та соціального захисту населення на розгляд справи не з»явився, хоча про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, що стверджується письмовим повідомленням, що наявне в матеріалах справи, в якому позовні вимоги прокурора підтримує в повному об»ємі і просить розгляд справи проводити без представника Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до слідуючого:
Відповідно до вимог п. 42 порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженому Постановою КМ України № 999 від 08 вересня 1997 року, автомобіль, отриманий органом соціального захисту населення як гуманітарна допомога для конкретної фізичної особи, що перебуває на обліку для забезпечення автомобілем в органах захисту населення, видається такій особі (за її згодою) незалежно від черги.
Встановлено, що 29 червня 2006 року ОСОБА_8, що проживає в ОСОБА_6, безкоштовно передала в дар власний автомобіль VW PASSAT” («VOLKSWAGEN PASSAT» тип транспортного засобу – легковий седан -В) кузов WVWZZZ3BZXP 263238, 1999 року випуску, для пред»явлення відповідній особі Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації м. Житомира для пана ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Пунктом 37 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 1997 року № 999, було визначено, що після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений безоплатно або на пільгових умовах, залишається його сім»ї та знімається з обліку в органах соціального захисту населення.
19 липня 2006 року постановою Кабінету Міністрів України за № 999 затверджений новий Порядок забезпечення інвалідів автомобілями. Відповідно до п. 41 цього Порядку, після смерті інваліда автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, повертається (вилучається) Головному управлінню соціального захисту і здається підприємству, що здійснює заготівлю та переробку металобрухту, або видається в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку.
Як вбачається із наказу Голового управління праці та соціального захисту населення про передачу ОСОБА_5 автомобіля, який надійшов як гуманітарна допомога Головному управлінню праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА, даний автомобіль був переданий ОСОБА_5 28 липня 2006 року без права продажу, дарування, і передачі іншій особі, з правом керування внука ОСОБА_2 на підставі постанови КМ України від 08 вересня 1997 року № 999 «Про порядок забезпечення інвалідів автомобілями», поскільки новий порядок, згідно роз»яснення Міністерства праці та соціальної політики України набарав чинності 09 серпня 2006 року, що стверджується роз»ясненням Міністерства праці та соціальної політики.
В свідоцтві про реєстрацію даного транспортного засобу зазначено, що автомобіль є гуманітарною допомогою, продаж якого та передача заборонені. 11 березня 2008 року ОСОБА_5 помер.
Саттею 8 Конституції України закріплений принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативні-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту існуючих прав і свобод.
Як вбачається із ухвали Верховного Суду України від 04 листопада 2008 року, спірний автомобіль не може бути вилучений на підставі п. 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999, поскільки на час ввезення транспортного засобу на територію України діяв Порядок забезпечення інвалідів автомобілями, затверджений постановою КМ України від 08 вересня 1997 року № 999, який не передбачав вилучення автомобіля, отриманого як гуманітарна допомога, після смерті інваліда.
Крім того іноземний донор громадянка ОСОБА_6 ОСОБА_8 заперечує проти вилучення подарованого нею автомобіля та передачі його іншій особі, що відповідає вимогам п. 3 ст. 3 ЗУ «Про гуманітарну допомогу», в якому вказано, що зміна власника здійснюється лише за погодженням в іноземного донора.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2008 року № 387, поширено дію пункту 16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями на членів сімей інвалідів, які були забезпечені автомобілями і померли до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2007 р. № 661 "Про внесення змін до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями" (Офіційний вісник України, 2007 р., № 32, ст. 1291).
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Отже суд приходить до висновку, що спірний автомобіль не може бути вилучений на підставі п. 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою КМ України № 999 від 19 липня 2006 року, оскільки на час ввезення цього транспортного засобу на територію України, тобто на лютий 2006 року, діючий Порядок забезпечення інвалідів автомобілями, затверджений постановою КМ України від 08 вересня 1997 року, не передбачав вилучення автомобіля, отриманого як гуманітарна допомога, після смерті інваліда, а тому в задоволенні первісного позову слід відмовити за безпідставністю заявлених вимог, а зустрічний позов задоволити повністю.
Керуючись ст. ст. 8,19,22 Конституції України, ст.ст.10, 45, 60, 88, 212 – 215 ЦПК України, ст. ст. 1216,1221,1222,1223 ЦК України, ст. 36-1 ЗУ “Про прокуратуру”, Суд,-
Р І Ш И В:
В задоволенні первісного позову прокурора Любарського району в інтересах держави в особі її органів – Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення майна з чужого незаконного володіння відмовити за безпідставністю заявлених вимог.
Зустрічний позов ОСОБА_2 до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації задовольнити.
Зобов»язати Головне управління праці та соціального захисту населення надати дозвіл на перереєстрацію автомобіля типу VW PASSAT” («VOLKSWAGEN PASSAT» тип транспортного засобу – легковий седан -В) кузов WVWZZZ3BZXP 263238, 1999 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, в органах МРЕО з ОСОБА_5 на його онука ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Житомирської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя В.М.Паламарчук
- Номер: 6/132/2/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-55/09
- Суд: Калинівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Паламарчук В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.11.2016
- Дата етапу: 23.01.2017
- Номер: 6/548/15/21
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-55/09
- Суд: Хорольський районний суд Полтавської області
- Суддя: Паламарчук В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.11.2021
- Дата етапу: 19.11.2021