Справа № 2-а-176/2009 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2009 року Славутський міськрайонний суд Хмельницької області у складі: головуючого судді Зеленської В.І.
при секретарі Кондратюк Л.О.,
з участю прокурора Галімського В.В.
розглянувши судовому засіданні в залі суду м. Славута справу за адміністративним позовом Славутського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації про визнання незаконними дій та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку ,
в с т а н о в и в.
Славутський міжрайонний прокурор звернувся в суд з адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_1. до Управління праці та соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації про визнання незаконними дій та зобов’язання до виплати недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 06 листопада 2007 року до 31 грудня 2007 року в розмірі 661 грн відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» .
В судовому засіданні прокурор та ОСОБА_1 позов підтримали і пояснили, що позивачка є матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і відповідач виплачує їй щомісячну допомогу по догляду за дочкою до досягнення нею трирічного віку з 06.11.2007 року в розмірі меншому, ніж визначено у ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Вважають, що після прийняття рішення Конституційним Судом України від 09.07.2007 року № 6-рп, яким визнано неконституційним положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині обмеження розміру виплат щомісячної допомоги по догляду за дитиною, позивачці повинна виплачуватись щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Проте, відповідач вимог Рішення Конституційного Суду не виконав, належні ОСОБА_1 кошти не виплатив. Просять поновити строк звернення до суду за захистом порушеного права, пропущений прокурором та позивачкою з поважних причин, оскільки у зв’язку з доглядом і вихованням новонародженої дитини позивачка не могла вчасно пред’явити адміністративний позов до суду чи повідомити прокурора про порушення її права. Просять визнати дії відповідача незаконними та зобов’язати його виплатити позивачці недоплачену суму щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.11.2007 року по 31.12.200 року в розмірі 661 грн.
В письмових запереченнях проти позову та в судовому засіданні представник відповідача, управління праці та соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації ОСОБА_3 позов не визнала, просить відмовити в його задоволенні посилаючись на те, що ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачає покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів і управління здійснює виплату такої допомоги в межах наданих субвенцій. Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; і відповідно до цього розміру управлінню праці та соціального захисту населення виділена субвенція на виплату щомісячної допомоги матерям, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною. Управління праці та соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації в свою чергу виплатило позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у розмірі, визначеному Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в межах виділених державою коштів на ці цілі. Тому вважає, що дії управління праці та соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації вчинені в межах закону і підстав для задоволення позову немає. Просить застосувати до вимог прокурора та ОСОБА_1 строк позовної давності, визначений у ст. 99 КАС України.
Дослідивши адміністративний позов, письмові заперечення проти позову відповідача, матеріали справи та письмові докази, заслухавши пояснення сторін, суд знаходить, що позов слід задоволити з таких підстав.
Згідно із свідоцтвом про народження позивачка ОСОБА_1 є мамою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6), отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 06.11.2007 року (а.с.7).
Як вбачається з довідки управління праці та соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації, позивачці ОСОБА_1 за період з 06.11.2007 року по 31.12.2007 року виплачено 200 грн 66 коп допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.7).
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 22.03.2001 року № 1105-14 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік ” від 19.12.2006 року затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня 434 гривні, з 1 квітня – 463 гривні, з 1 жовтня – 470 гривень.
Проте, статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» виплати, передбачені ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» у 2007 році визначені у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн для незастрахованих осіб і пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" зупинено дію ст. 12, 4.1 ст. 15 та п.3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Статтею 48 Конституції України гарантовано право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6 -рп/2007 зазначений пункт 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, 4.1 ст. 15 та п.3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), оскільки зупинення дій положень законів, якими визначено, права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених статтею 64 Конституції України. Внаслідок зупинення на певний час дії чинних законів України, якими встановлено пільги, компенсації чи інші форми соціальних гарантій, відбувається фактичне зниження життєвого рівня громадян, який не може бути нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму, та порушується гарантоване у ст. 48 Конституції України право кожного на достатній життєвій рівень.
Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді цивільних позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, і є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони і інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Тому суд знаходить, що порушене право позивачки підлягає задоволенню, оскільки виникло після ухвалення рішення Конституційним Судом України від 09.07.2007 року і відповідно ОСОБА_4 повинна була бути нарахована та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» без урахування положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Отже, відповідно до ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми ” розмір належної позивачці ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинен становити з 06.11.2007 року по 31.12.2007 року 861,66 грн, але фактично виплачено за вказаний період 200,66 грн. Таким чином сума недоплаченої допомоги за вказаний період становить 661 грн.
З наведеного вбачається, що дії відповідача щодо виплати позивачці ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 06.11.2007 року по 31.12.2007 року не в повному розмірі не відповідають вимогам Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, а отже є незаконними.
Щодо застосування до позовних вимог строку позовної давності, то суд знаходить, що прокурором та позивачкою ОСОБА_1 строк, визначений у статті 99 КАС України, пропущений з поважних причин, оскільки у зв’язку з утриманням та вихованням новонародженої дитини ОСОБА_1 не могла звернутися протягом 2008 року за захистом порушеного права. Крім цього, суд вважає означене порушення прав позивачки продовжуваним. Вказану обставину суд знаходить поважною причиною строку позовної давності, тому вважає за необхідне цей строк поновити.
Керуючись ст.ст. 4-15,70-71, 86, 102, 122, 158 -163, 167, 186 КАС України, суд
п о с т а н о в и в .
Поновити строк звернення до суду за захистом порушеного права.
Адміністративний позов задоволити.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації щодо виплати ОСОБА_1 в період з 06.11.2007 року по 31.12.2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в меншому розмірі ніж визначено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.11.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 661 грн 00 коп.
Протягом десяти днів з моменту виготовлення постанови в повному обсязі сторони можуть подати заяву про апеляційне оскарження постанови та протягом наступних двадцяти днів подати апеляційну скаргу на постанову суду у Львівський апеляційний адміністративний суд через Славутський міськрайонний суд Хмельницької області.
Суддя