Судове рішення #47799821

Копія Справа № 2-а-663/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2011 р. . Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Ніколаєв М. В. , розглянувши в смт. Устинівка в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Устинівському районі Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Устинівському районі Кіровоградської області, в якому, просить:

- зобов'язати Управління пенсійного Фонду України в Устинівському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату йому державної та додаткової пенсії, як особі інваліду III групи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, з 24 березня 2011 року по день звернення до суду із позовом, відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В обґрунтуванні позовних вимог позивач посилається на те, що він, як інвалід третьої групи,

який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до Закону України «Про статус та

соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991

року має право на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Відповідно до ст. 54 Закону державна пенсія інвалідам третьої групи, віднесеним до першої категорії у

всіх випадках не може бути нижчою шести мінімальних пенсій за віком та згідно ст. 50 Закону для

інвалідів третьої групи призначається щомісячно додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у

розмірі 50 процентів від мінімальної пенсії за віком. -—

Дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням (а.с. 7,), та, згідно посвідчення, є інвалідом третьої групи (а.с. 7). Довідкою від 27.04.2011 року (а.с. 10), виданою відповідачем, підтверджується, що позивач знаходиться на обліку та отримує пенсію як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, і отримує пенсію в квітні 2011 року сумі 1451,60 грн.

Згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України № 230/96-ВР від 06.06.1996 року особам, які віднесені до 1 категорії і є інвалідами третьої групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Згідно п/п 12 п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-УІ, який набрав чинності з 01 січня 2008 року, статтю 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України № 230/96-ВР від 06.06.1996 року викладено в новій редакції, відповідно до якої інвалідам 3 групи щомісячна додаткова пенсія виплачується в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Але, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-УІ визнано неконституційним.

Отже, управління Пенсійного фонду України в Устинівському районі мало нарахувати та виплатити позивачу у 2008 році щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22 травня 2008 року.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України № 230/96-ВР від 06.06.1996 року в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської

катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки пенсія позивачу має визначатись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже дії відповідача, щодо нарахування та виплати позивачу державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, як особі, яка віднесена до 1 категорії, у розмірах, менших ніж передбачено ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не відповідають вимогам законодавства.

З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., ст. ст. ст.ст. 6, 71, 86,159, 1832 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Устинівському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та провести виплату ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії, як особі інваліду 3 групи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, за період з 24 березня 2011 року по 28 квітня 2011 року включно, відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції Закону України від 06.06.1996 року) та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням раніше проведених за цей період виплат.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через Устинівський районний суд, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.Згідно п/п 15 п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-УІ статтю 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України № 230/96-ВР від 06.06.1996 року викладено в новій редакції, відповідно до якої розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по III групі інвалідності - 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: по III групі інвалідності - 140 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: по III групі інвалідності -110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Але, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-УІ визнано неконституційним.

В подальшому вищевказані норми законодавцем не змінювались.

За таких обставин правильним та таким, що відповідає Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є висновок, що позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідача, згідно вимог ч. 5 ст. 107 КАС України, було повідомлено про його обов'язок надати суду, у разі заперечення проти позову, всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов. Дана вимога відповідачем не виконана.

Згідно вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тому суд приходить до висновку, що відповідач не здійснював нарахування та виплати позивачеві у 2011 році пенсії у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону. Це також підтверджується і довідкою від 27.04.2011 року (а.с. 10), виданою відповідачем, згідно якої позивач отримує пенсію нижчу за розміри вказані у ст.ст. 50, 54 Закону.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд дійшов висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачу застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.

Зі статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вбачається, що під час визначення розміру державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Згідно з частиною третьою статті 67 вказаного Закону, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір



Суддя: підпис.

Згідно з оригіналом.


Суддя Устинівського

районного суду ОСОБА_2





  • Номер:
  • Опис: визнання неправомірними дії УПФУ в Іванівському районі Одеської області щодо несвоєчасного нарахування та виплати підвищення до пенсії згідно ЗУ 3551 ХІІ ветерану війни - учаснику війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-663/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Ніколаєв М.В.
  • Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.04.2011
  • Дата етапу: 16.06.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-663/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Ніколаєв М.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.02.2011
  • Дата етапу: 27.07.2012
  • Номер: 2-а/57/11
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-663/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Ніколаєв М.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.03.2011
  • Дата етапу: 23.03.2011
  • Номер:
  • Опис: про нарахування і виплату пенсії по інвалідності згідно ст.50, 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-663/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Ніколаєв М.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.09.2010
  • Дата етапу: 05.01.2011
  • Номер:
  • Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну держану соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов’язання його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-663/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Ніколаєв М.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.12.2010
  • Дата етапу: 22.03.2012
  • Номер: б/н
  • Опис: зобов*язання нарахувати та спплатити недоплачені суми щомісячної державної соціальної допомогипотерпілому від аварії на ЧАЕС
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-663/11
  • Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Ніколаєв М.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.01.2011
  • Дата етапу: 28.02.2011
  • Номер: 2-а/1714/662/11
  • Опис: визнання діянь протиправними та зобов`язання суб`єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-663/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Ніколаєв М.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.07.2011
  • Дата етапу: 23.09.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація