Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #478001898

Справа № 127/6709/22

Провадження 2/127/886/22




УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


29 березня 2022 року                                                         м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Луценко Л.В., ознайомившись із матеріалами клопотання ОСОБА_1 відстрочення сплати судового збору у зв`язку із скрутним матеріальним становищем при зверненні із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю фінансова компанія «Кредит капітал», за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Данич Оксани Федорівни, приватного виконавця виконавчого округу Вінницької області Тимощука Володимира Вікторовича про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,-

В С Т А Н О В И В:

             До Вінницького міського суду Вінницької області звернувся позивач з вищезазначеною позовною заявою.

       Позивач додав до матеріалів позовної заяви клопотання про відстрочення сплати судового збору у зв`язку із скрутним матеріальним становищем.

       Вивчивши вказане клопотання та додані до неї матеріали у порядку вирішення питання про відкриття провадження у справі вважаю, що вона не відповідає вимогам щодо форми й змісту позовної заяви та доданих до неї документів, з огляду на таке.

       Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір». Вичерпний перелік документів за подання до суду яких судовий збір не справляється та перелік пільг щодо сплати судового збору наведено у ч. 2 ст. 3, ст. 5 Закону України «Про судовий збір» відповідно.

       Відповідно до п.п. 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме, з урахуванням положень Закону України «Про державний бюджет на 2022 рік» - 992,40 грн.

       Таким чином, при зверненні фізичної особи до суду із вказаним позовом, який містить вимогу немайнового характеру, необхідно додати документ, що підтверджує сплату судового збору у розмірі 992,40 грн, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, якщо такі є, із зазначенням у позові таких підстав.

       Надаючи оцінку обґрунтованості клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та доведеності обставин, викладених у позові з цього приводу, суд бере до уваги таке.

       Відповідно до ч. 3 ст. 136 ЦПК України з підстав, зазначених у ч. 1 ст. 136 ЦПК України, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

       Згідно з ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.

       Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

       Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

       1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

       2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

       3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

       Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 29 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» від 17.10.2014 № 10, - відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» та статті 82 ЦПК єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

       Дослідивши клопотання про відстрочку сплати судового збору до ухвалення судового рішення по справі та долучені на його обґрунтування документи судом відзначається таке.

       На підтвердження майнового стану позивачем не надано жодного документу, за яким би вбачалося, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

       Надана позивачем копія листа торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1, не дає можливості встановити дійсний матеріальний стан позивача за повний попередній календарний рік, а саме 2021 рік, як того вимагають положення п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір».

       Крім того, на твердження позивача у клопотання, що одночасно із відкриттям виконавчого провадження, виконавцем було арештовано кошти, що знаходилися на рахунках в банківських установах, в тому і числі на заробітну плату, соціальну допомогу, і це спонукало що її матеріальний стан на час звернення до суду є вкрай тяжким, останньою в підтвердження вищевказаних обставин, не надано суду жодного документу.

       Враховуючи, що позивачем не доведено факту перебування у такому матеріальному становищі, яке б унеможливлювало сплату ним судового збору, як і не доведено наявності інших підстав, передбачених ст. 8 Закону України «Про судовий збір», на підставі чого суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання про відстрочку або розстрочку сплати судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення , або звільнення від сплати судового збору.

       Відповідно до Закону України від 15.03.2022 «Про внесення зміни до розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про виконавче провадження", а саме розділ XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 30, ст. 542 із наступними змінами) вирішено доповнити пунктом 10-2 такого змісту: "10-2. Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України:

       фізичні особи можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 тисяч гривень;

       юридичні особи - боржники можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, виключно для виплати заробітної плати в розмірі не більше п`яти мінімальних розмірів заробітної плати в місяць на одного працівника такої юридичної особи, а також сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

       припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації);

       визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.

       При цьому, позивачу слід роз`яснити, що відмова у задоволенні клопотання не позбавляє позивача права звернутися до суду з клопотанням про відстрочку або розстрочку сплати судового збору, зменшення розміру належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнення від їх сплати, однак необхідним при цьому також є надання належних доказів на підтвердження незадовільного майнового стану та посилання на умови, передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» з належним обґрунтуванням відповідними доказами.

       На підставі викладеного та керуючись ст.8 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 136, 260, 261 ЦПК України, суддя, -


У Х В А Л И В:

       В задоволенні клопотання ОСОБА_1 відстрочення сплати судового збору у зв`язку із скрутним матеріальним становищем при зверненні із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю фінансова компанія «Кредит капітал», за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Данич Оксани Федорівни, приватного виконавця виконавчого округу Вінницької області Тимощука Володимира Вікторовича про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню - відмовити.

       Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація